Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

13.08.2018 10:10
Vajinal mantar enfeksiyonu sıklıkla  en yaygın  kadınlarda görülen bir enfeksiyon şeklidir
Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
A

Vajinal mantar enfeksiyonu sıklıkla  en yaygın  kadınlarda görülen bir enfeksiyon şeklidir. Bu sebeple kadınlar bu hastalığa yaşamları boyunca en az bir defa yakalanmaktadır.
Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri arasında  en belirgin  olan belirti vajina kaşınmasıdır. Kişinin sıcaklığı ile bu kaşıntı çoğalır ve vajinada yanmalar olur. Kişi idrar yaparken kaşınan bölgelerde yanma olur ve vajinada çok hızlı bir şekilde kızarmalar meydana gelir. Kadında ağrı yaptığı için kişi cinsel ilişkiye girmek istemez.
Bu enfeksiyonla birlikte akıntılar oluşur. Bazıları kokusuz akıntı kütleler halinde ve beyaz renkte olması, çok sulu bir akıntı gelmesi durumudur. Kadında süt veya peynir kesiği şeklinde ise bir enfeksiyon durumu söz konusudur. bu duruma “mikst enfeksiyon” denmektedir. Vajinal akıntı sebebi ile kadında meydana gelen kaşıntıları kaşınması vajinal bölgede derinin soyulması veya küçük yırtıklar nedeni ile kanamaya sebep olabilir.
Hastalık çoğu zaman fizik muayene ile kadın doğum uzmanlarınca tanınsa da kesin tanı vajen kültürü, mikroskopisi gibi mikrobiyolojik yöntemlerdir.

   

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

nerisusuzayar | 29.05.2013 12:11

adet tarihime göre 5+5 haftalık hamileyim. bir hafta önce ultrasyonda kese göründü. bugün yapılan karından ve vajinal ultrasyondan bebek görünmedi. doktor haftaya tekrar çağırdı. eğer bebek görünmezse kürtaj yapılacağını söyledi. kürtaj yapmak için erken değil mi?

Tahlil.Com | 29.05.2013 09:43
Bu konuda buradan yorum yapamayız muayene yapan doktorunuzun sorumluluğundadır bu konu
ilgaz | 23.05.2013 08:56

kiz arkadasimin aynu sorunu var simdi doktora giti ve bir haplar vermis her aksam vajinanin icine koyuyuruz ,doktor bir hafta demis ve baska haplar da vermis onlar adet ten sonra benim sorum su simdi cinsel iliskiye gire bilirmiyir ,banada bulasa bilirmi ..COK TESEKURLER ..

Tahlil.Com | 29.05.2013 12:00
Mantar enfeksiyonu cinsel ilişkiyle çiftler arasında bulaşabilir.Bu durumda prezervatif kullanmak koruyucu bir yöntemdir.İdeal olanı da vajinal enfeksiyon iyileştilkten sonra cinsel ilişkiye girmektir.
Sperm Sayısını Artıran Mucize Besin
Sperm sayısı, erkek cinsel sağlığı için çok önemli ve belirleyici bir rakamdır
Vajinal Enfeksiyonlarda Partnerin Rolü
Vajinal enfeksiyon, herhangi bir yolla vajinaya yerleşen yabancı bakterilerin burada bulunması ve kolaylıkla üremesi sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır
Ereksiyon Sorununun Nedenleri Nelerdir?
Cinsel ilişki esnasında penisin uyarılarak ereksiyon olması kan dolaşımı ve kan basıcı ile alakalıdır
Kızlık zarı bozulmadan gebe kalmak mümkün mü?
Kızlık zarı bozulmadan yani bakire birinin hamile kalıp kalmayacağı çok sık merak edilen bir konudur
Aşırı Sıcak Ortamlar Erkeklerde Kısırlık Riskini Arttırır
Çiftlerin 12 ay boyunca korunmasız cinsellik ilişkiye girmeleri ve gebeliğin bu 12 ay boyunca oluşmaması durumuna  kısırlık denir
Erkeklerde Andropoz nedir? Yaşlanmaya Bağlı Nasıl Bir Değişim Gösterir?
Andropoz erkeklerde yaşlanmaya bağlı olarak testosteronun  erkeklik hormonunun kandaki seviyesinin azalması olarak tanımlanmaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com