12 aylık oğlumda AFP testi 10.24 uq/l çıktı.

Merhaba 12 aylik Bi oğlum var. 3 aydır karaciger enzimler 1500 kadar cikti degerler en düşük 92'ye kadar kadar duştü. Son yaptirdigim tahlillerde tekrardan dusmus ama normal degerlere hic donmedi cocukta sarilik siskinlik yemede azalma vs gibi belirtiler yok gorunuste hareketli bebek 3 aydır egitim arastirma hastanesinde kontrol ediliyor.2 hafta 3 hafta bazen hergun gidip kan tetkiki veriyoruz afp testide istenildi AFP TESTI 10.24 uq/l değerinde geldi bu değer yüksekmi afp testi yasina gore normal mi gelmis tahlil sonuçlarını aşağıdaki dosyalara ekledim inceleyip yorumlarsaniz sevinirim tahmini Bi hastalıktan supheniyormusunuz ve afp testi kanseri düşündürmelimi acile gitmelimiyim? Ne yapmam gerekiyor yol gösterirseniz sevinirim.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Oğlunuzda karaciğer testlerinin düşmüş olması sevindirici.Eğer varsa hastalığın ilerlemediği veya gerilediği yönünde bir bilgi veriyor. AFP testi de oğlunuza muhtemelen karaciğer testlerinin yükselmesine sebep plan hastalığın araştırılması ve tanıya yardımcı olmak için istenmiş.Şu bilgiyi verelim. Oğlunuza yapılan AFP testi 10.24 uq/l çıkmış. Bu çocuğunuzun yaş grubuna göre kesinlikle yüksek değil. Normal ve kabul edilebilir bir değer.  Yüksek değil. Bulunan AFP değeri kesinlikle kanseri düşündürmez içiniz rahat olsun.
Tahlil sonuçlarınızı inceledim. Öncelik doğru adrestesiniz. Çocuk gastroenterolojisi bölümünde muayene ve tahlilleriniz yapılıyor. Burada en doğru tanıyı koyacaklardır.
En son yaplan karaciğer testleri olan ALT ve AST sonuçlarını inceledim. AST 116.8 ve ALT 108.1 çıkmış. 1500 lerden buraya inmesi çok iyi. Kanseri şu aşamada kafanızdan atın. Bu tür bir durum olsa değerlerde bu düşüş olmazdı.
Aminotransferaz  yani ALT ve AST düzeylerinde 3 katına kadar yüksek değerler hafif derecede, 3-10 kat arası değerler orta derecede ve 10 katından daha fazla değerler ise ağır derecede yükseklik olarak kabul edilir.
Şu aşamada hafif derecede bir yükseklikten söz edebiliriz. Oysa ilk ağır derece bir yükseklik varmış.
Doktorunuz karaciğer testlerinde yüksekliği sebep olacak hemen tüm nedenlere yönelik tahliller çıkmış. Hiç birinde de kötü bir sonuç çıkmamış. Değerler, AFP dahil normal sınırlarda çıkmış.
Açıkçası eldeki bu verilerle bir hastalık tanısından söz edemeyiz. Çünkü bu hastalığı işaret edebilecek bir bulgu yok. Yüksek değerlerinizin de düşmesi olumlu.
Kanser düşünmenize bir sebep olmadığı bu sonuçlarla acile gidecek bir durumunuz da yok.
Muhtemelen doktorunuz belirli aralıklarla takip ve kontrollerini sürdürecek ve gerek görürse de ilave tahliller isteyecektir.

Çocuğunuza acil şifalar dileriz.

Sağlıklı günler dileriz. Geçmiş olsun.