16 Saat önce kadar parmağımda bulunan açık yarayı paslı bir yere çok hafif sürttüm ve yaklaşık 16 saat sonra tetanos aşısı oldum doktora gittim yapalım aşı dedi

16 Saat önce kadar parmağımda bulunan açık yarayı paslı bir yere çok hafif sürttüm ve yaklaşık 16 saat sonra tetanos aşısı oldum doktora gittim yapalım aşı dedi. Sizce tetanos bile olduysam bu etkili olur mu?Birazcık kolum acıyor bunun etkisi ne zaman geçer?

Tahlil.com Cevabı : İlk 36 saat içerisinde aşılama işleminin yapılması dünya sağlık örgütü tarafından tavsiye edilmektedir. İdeal süre içerisinde olduğunuz zaman tetanos bulaşmasını önler.
Aşıya bağlı  ağrı,şişlik,kızarıklık,halsizlik gibi şikayetleriniz olabilir.Bu durum bir kaç gün içerisinde geçer.