Acil bir durum

Nişanlım yaklaşık bir yıldır adet düzensizliği yaşıyor adeti hep 2 ay gecikiyor çok kez doktora gitti Ağustos da Diane diye bir doğum kontrol hapı kullandı 3 ay fakat yine düzene binmedi dianeyi Kasım ortası gibi bitirdi en son Kasım 22 de adet oldu 26 Kasım doktora gitti adetliydi daha sonra glifor diye ilaç başlandı 26 Kasım 86 kiloydu şu an 92 kilo glifor u 5 gün kullandı fakat reflü var galiba o yüzden çok mide yanması yaptı bıraktı biz de adeti hemen bittikten 3-4 gün sonra (1aralik) buluştuk üzerimizde kıyafetlerimiz vardı önce o beni dili ile yaladı ben atletime boşaldım sonra onu yalamak için vajinasina dokundum ve dilimle yalayarak boşalttım bu durum otutur vaziyette oldu şimdi korkuyor elimizden sperm vajinaya gecmismidir hamilemiyim diye ben ihtimal vermiyorum ama korkuyor odur budur hala adet olmadi her yerim ağrıyor diyor mide bulantısı var diyor şişkinlik var diyor 20 yaşında 165: boyunda 92 kilo sorun nedir hamilelik söz konusu mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar;

Nişanlınızın boy 1.65, kilo 92 ise büyük bir ihtimalle insülin direnci olması muhtemeldir, glifor o nedenle başlanmıştır, ancak glifor bazen ikl kullanım günlerinde, bazen de sürekli olarak mide-barsak şikayetleri yapabilir, ancak ilacı kullanamıyor ise yeniden doktora gitmesi ve glifor yerine başka bir ilaçla devam etmesi gereklidir, yaş çok genç ve ailesinde diabet hastalığı var ise gelecek yıllardaki sağlıklı bir yaşam için tedavi olmasını öneririm.

Adet düzensizliği nedeni ile doktora gitmiş ve doğum kontrol ilacını 3 ay kullamış, adet düzensizliğinin geçmediğini belirtmişsiniz. Bu durumda yeniden kadın doğum uzmanına gitmesini ve hormon tetkikleri ve gerekir ise ultrasonografi incelemesinin yapılması gerekebilir, ayrıca kilo problemi olan kadınlarda adet düzensizliği daha sık görülmektedir, düzenli spor ve diyet bu rahatsızlığına katkı sağlayacaktır.

1 Aralık' ta yaşadığınız cinsel birliktelikte tam bir birleşme olmamış ve boşalma olayınız kendi atletinize olmuştur, direk cinsel organına veya vajinasına boşalma olmadığından hamilelik olasılığı yoktur, 2 ayı geçen bir süredir adet olmadığı için vücudunda ödem olma ihtimali yüksektir, bulantıları mide rahatsızlığı nedeniyle olabilir ki zaten daha önce glifor ilacını da tolere edememiştir.

Yukarıda yazılanlara göre;

1-Anlattığınız şekilde hamilelik olasılığı yoktor

2-Nişanlızın boy ve kilosu göz önüne alındığında sağlklı bir yaşam için acilen doktor gözetiminde kilo vermesi gereklidir

3-Adet düzensizliği ve ileri tetkikler için Kadın Hastalıkları uzmanına gitmesi gereklidir.

Sağlıklı günler dilerim.