Ameliyat / Fizik tedavi önerisi

Selamlar hocam,Annemin (1955 dogumlu) ortopedi sonuclarini (Radyoloji goruntuleri, tani, islem bilgilerini) ekte gonderiyorum. Ameliyat ya da fizik tedavi ile ilgili yorumlarinizi almak istedim.Annemdeki bildigimiz hastaliklarRefluHipertansiyonBöbrek (%30 islevsel)

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sonuçlarınızı inceledik. Öncelikle annenizdeki diğer hastalıklar reflü, hipertansiyon ve böbrek hastalığı ameliyat olmasına bir engel değil. Yaşı da ameliyat olmamasına engel bir durum değil.Ancak bu tür durumlarda kişideki bel fıtığının hangi belirtilere yol açtığı, kişinin yaşam kalitesini bozup bozmadığı, bel ağrısının bacağa vurup vurmadığı ve sinirsel olarak ne gibi şikayetler yaptığının değerlendirmesi ve en sonunda da kişinin muayenesi sonrası muayene bulgularına göre karar verilmesidir.

Hangi durumlarda ameliyat önceliği olur bel fıtığında sizi daha açıklayıcı bilgilerle aydınlatalım.
Anneniizdeki bel fıtığı annenizin  sinir köklerini sıkıştırırsa ve bu sıkışan sinir köklerinin uyardığı kaslarda kuvvetsizlik ve duyu kaybı gibi nörolojik belirtiler oluşursa ameliyat gündeme gelir. Ayrıca annenizde bel fıtığına bağlı idrar tutamama gibi bir sorun varsa da ameliyat öncelikli olacaktır. Ancak annenizde bu sorunlar yoksa fizik tedavi de öncelikle tercih edilebilir.

Gelelim annenizin MR sonucunun değerlendirilmesine; evet annenizde fıtık bulguları var. Annenizin sonucu değerlendirildiğinde:

L3-4 intervertebral diskinde diffüz anüler taşma mevcuttur, L4-5 intervertebral diskinde diffüz anüler taşma ve geniş tabanlı santral protrüzyon görülmüş. Bunlar bel fıtığı bulgusudur.
Yine  aynı şekilde
L5-S1 intervertebral diskinde diffüz anüler taşma ve geniş tabanlı santral protrüzyon gözlenmiş. Bu da normal bir durum değil.
Ayrıca lomber lordoz saptanmış annenizde. Bu da belde düzleşme anlamına gelir. Annenizde kilo problemi varsa kilo vermesi de bele binen yükü azaltacak ve şikayetleri de rahatlayacaktır.
Bizim önerimiz yukarıda bahsettiğimiz sinir basısına bağlı kas güçsüzlüğü, duyu kaybı ve idrar kaçırma gibi ciddi sorunlar yoksa öncelikle fizik tedavi doktoruna başvurulması ve onun tedavi önerilerine göre karar verilmesi uygun olacaktır. Fizik tedavi doktorunun vereceği tedavi sonrası yine yüz güldürücü sonuçlar alınamazsa en son çare olarak ameliyat gündeme gelecektir.

Annenize acil şifalar diliyoruz, sağlıklı günler dileriz.