Beta Hcg Testi Ve Gebeliğin Oluştuğu Ilişki

26 haziran ve 3 temmuzda korunmasız ilişki oldu.4 temmuzda bi hastanede beta hcg testi yaptırdım sonuç 60 çıktı güvenemedim başka biryerde tekrarlattım 11 çıktı.8 temmuzda sonucun 60 çıktığı hastanede testi tekrarladım beta hcg testi 200 çıktı bu durum normalmi ve hangi ilişkiden gebe kaldığımı anlamanın yolu varmı?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba. Beta HCG değerleriniz hamilelik bulgusu. 4 Temmuzda yapılan test. 60 çıkmış ve buna göre gebelik tanısı konulmuş. Bu pozitiflik 26 Haziran tarihli ilişkiye bağlıdır.İlişki sonrası eğer döllenme durumu varsa yaklaşık 8-10 gün sonra sonuç pozitif çıkar. Sizde de yaklaşık 8 gün sonrası pozitif çıkmış. Sağlıklı bir gebelikte bu evrede her 2 günde bir yapılan testlerde Beta Hcg değerinin ikiye katlayarak artması beklenir. Örneğin 4 Temmuz 60 ken 6 Temmuz 120 8 Temmuz ise 240 gibi. Sonuç olarak artış normal gibi ve Haziran ayındaki ilişki ile hamilelik durumu gerçekleşmiş.

Bu durumda kesin hamilelik tanısı ise gebelik kesesinin ultrason muayenesi ile görülmesi ile koyulacaktır.Sağlıklı günler dileriz.