Ca 19-9 Değeri 32.5 den 37.7 ye yükselmiş.

Merhaba Babam Kolon amaliyatı nisan ayında oldu Ca 19-9 Değeri 32.5 den 37.7 olmuş çok telaşlandık 73 yaşında babam.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle babanıza geçmiş olsun dileklerimi yollamak isterim.

Tek başına CA 19 9 yüksekliği hele ki bu kadar hafif bir yükseklik (37.7) sizi korkutmamalı. Bu değer 100 ve üstü olsa beraberinde de CEA yüksekliği de görülse belki bir şüphe olabilirdi ama bu kadar hafif bir yükseklik akla kötü ihtimaller getirmemeli.Aslında kolon kanseri nüksü yönünden bir diğer kan testi olan CEA değerinin yüksek olmaması da gayet iyi bir gelişme.
Kolon kanseri amaeliyatı sonrası takipte kan değerlerinden çok aşağıda belirteceğim tahliller klinik olarak çok daha önemlidir. Genellikle ameliyet  sonrası ilk yıl içinde bir kolonoskopi yapılması önerilir.Bu tahlil hastalığın seyri adına çok daha detaylı bilgi verecektir. Yine kanser nüksü yönünden, bilgisayarlı tomografi testi de önemlidir.Yine ultrason muayenesi ve PET/CT incelemeleri de önemlidir.

Sonuç olarak CEA değeri normalken CA19-9 da bu kadar hafif bir yükselme ile lanserin nüksü gibi bir ihtimal ilk planda akla gelmez. Nüks kontrolü için yukarıda belirttiğim ve çok daha kıymetli olan tahliller çok daha değerlidir. Şu aşamada sadece bu kan testi ile korkmanızı gerektiren bir durum kesinlikle bulunmuyor.
Babanızın diğer kan testleri de gayet iyi gözüküyor. Bu kan testleri ile endişe edecek bir durum gözlenmiyor.

Babanıza sağlıklı günler dilerim.