Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur?

Korunmasız cinsel ilişki yaşadım. Hamilelik riski beni korkutuyor. Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur?

Tahlil.com Cevabı :

Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamileliğin belli olacağı ve ilk ne zaman test yapılacağı konusu okurlarımızca sıklıkla merak ediliyor. Bu konuda sizi bilgilendirelim. Kadın vücudu, gebe kaldıktan 10-14 gün sonrasına kadar yeterince hCG (gebelik testlerinin tespit ettiği hormon) üretmez.Bu nedenle hamileliğin belli olacağı kan testi veya idrar testini yaptırmak için ideal olan beklenen adet tarihinde gecikme olmasıdır.  Ancak adetiniz gecikene kadar beklemek istemiyorsanız,  korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamilelik testi için yaklaşık iki hafta beklemenizi öneririz.
Bir başka deyişle korunmasız ilişkiden 14 gün sonra kan testi veya idrar testi yapılabilir.