Doğru zamanda yapilan HIV doğrulama testi̇ güvenilir mi?

Hocam sizlere 2 haftaya yakın önce tekrardan yazmıştım . Hikayemi durumumu anlatmıştım , ben sizin dediğinizi anladım ve tekrardan uzman doktora giderek size önceden sormuş olduğum soruları sordum ve hikayemi anlattım bugün görüştüm . Ve tahlil sonuçlarını dosyada paylaştım .Sizlerinde müsaadesiyle bir kaç soru sormak istiyorum. 1. Doğru zaman da yapılan doğrulama testi sonucu mu kesin midir ?2. Doğrulama testi güvenilir midir ?3. Eğer doğru zamanda yapılan doğrulama testi sonucu güvenilir ise ben neden hala 15 gün test sonucu bekliyorum bir türlü anlayamadım .Bugün görüştüğüm doktor ile bana yeniden test yaptı , bana testimin temiz olduğunu söyledi ama PCR testine göndereceğini söyledi , madem test temiz , neden pcr testine gönderiliyor ? Sonuc olarak sizin de dediğiniz gibi daha öncesinden doğrulama testim negatif , inanın anlayamıyorum hocam bir türlü çözemiyorum , bugün ki olduğum test sonucunu da sizlerle paylaştım .Doğrulama testinin daha doğrusu birlikteliğimden 3 seneye sonra yapılan doğrulama testinin negatifden pozitife dönme olasılığı varmıdır ? Yani benim mantığım da hocam demek ki doğrulama testinin bir önemi yok ki ben hala başka testler veriyorum . Şimdiden teşekkür ederim . İyi çalışmalar dilerim .

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sorularınızı sırasıyla cevaplıyorum.,

1. Doğru zaman da yapılan doğrulama testi sonucu mu kesin midir?
Evet doğrulama testi en güvenilir yöntemle güvenilir merkezlerde yapılmaktadır

2. Doğrulama testi güvenilir midir?
Evet güvenilirdir

3. Eğer doğru zamanda yapılan doğrulama testi sonucu güvenilir ise ben neden hala 15 gün test sonucu bekliyorum bir türlü anlayamadım ?

Doğrulama testleri referans laboratuvarlarda ileri teknikler yapıldığından özel laboratuvarlara göre daha geç sonuçlanmaktadır.Gelen test sayısının yoğunluğuna göre de test sonucu çıkma zamanı uzayabilir

4. Madem test temiz , neden pcr testine gönderiliyor ?

Normalde negatif çıkan sonuçların ayrıva PCR testine gönderilmesine gerek yoktur. Ama sonuç olarak doğrulama testi sonucu da negatif çıktığına göre endişe verici bir durum yoktur.

5.Doğrulama testinin daha doğrusu birlikteliğimden 3 seneye sonra yapılan doğrulama testinin negatifden pozitife dönme olasılığı varmıdır ?

Negatif çıkan bir test ancak test sonrası yeni bir ilişki sonrası enfeksiyon kapılması sonrası pozitife dönebilir. Aksi takdirde negatif test sonucu durduk yere asla pozitife dönüşmez.

Sonuç olarak artık HIV endişesini kafanızdan tümüyle atın lütfen sonuçlarınızda hiç bir sorun yok ve bir daha da test yaptırmanıza da gerek bulunmuyor şu an itibariyle.

Sağlıklı günler dilerim.