Hiv Test Sonuçları - 2

Korunmasız ilişkiden sonra özel bir hastanede 11.gun 28. Gün ve 42. Gün anti hiv 1/2 + p 24 antijeni testi yaptılar. Sonradan öğrendim p 24 e bakmamışlar 48. Gün başka bir özel hastaneye gittim doktoru ikna ettim ankara turklaba kan gönderdiler hiv rna testi için 10 gün sonra sonuç çıktı <75 negatif yazıyordu ama açıklama kısmında 1 IU/ml =2,5 copya/ml yazıyordu intaniye doktoru tamam sen de virüs yok dedi ama bütün belirtileri yaşıyorum hocam bu testte saptanmadı yazması gerekmiyor mu dedim copya sayısı virüsün var olduğunu göstermez mi dedim yok dedi e devletede e nabiza da negatif girmişler içime sinmedi. 62. Gün başka bir özel Has. Anti hiv yaptırdım oda negatif. 66. Gün devlet hastanesine elisa yaptırdım negatif. Aynı gün başka bir özel hastaneye anti hiv (1&2)+p 24 baktırdım sonuçlar yarım saat te çıktı o da negatif hastane doktoru prof.doktordu başka test yapma virüs yok vücutta antikor yok ağır anksiyete yaşıyorsun dedi. 6. Ayda bir test daha yaptir konuyu kapat desin. Bu sonuçlara güvenmeli miyim. Hiv rna da neden copya yazıyor hocam. Ekledim hiv rna sonucunu ve diger sonuclardan birkac tanesini. Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sizin gibi HIV testleri negatif olmasına rağmen HIV korkusu yaşayan bir çok üyemiz var. Özellikle internette bilgi kirliliği de kafanızı karıştırmaktadır.Sizi bu konuda bilgilendireceğim.
HIV P24 testleri özellikle ilk 28 gün içinde yapılır. Amaç erken tanıdır. Özel hastanede size  11.gun 28. Gün ve 42. Gün  yapılan testler kesinlikle p 24 araştıran testlerdir. Zira antikor testleri bu kadar erken yapılmaz. Ayrıca HIV belirtileri bu kadar erken safhada non spesifiktir ve asla HIV tanısında kayda alınmaz. Burada tanıda esas olan laboratuvar testleridir. Zaten siz de fazlasıyla yaptırmışsınız. Üstüne üstlük bu konuda en güvenilir testlerden biri olan HIV RNA testi de yaptırmışsınız. Test sonucu da 75 den küçük çıkmış. Burada bilmeniz gereken sizde 75 in altında bir değer  çıkmış bu da kanınızda virüs olmadığının belirtisi. Kopya sayısı kafanızı karıştırmasın.HIV dahil olmak üzere tüm PCR testlerinde birim olarak kopya yazılır bu konuda da endişe edecek bir durum bulunmuyor.
 Sizde hastalık ve enfeksiyonu gösterecek miktarda bir değer ve kopya sayısı bulunmamış. Sonucunuz tartışmasız bir şekilde negatif.Daha sonra da 66. günde aslında hiç gerek olmamasına rağmen anti hiv (1&2)+p 24 testini bir daha yaptırmışsınız bu da negatif çıkmış.
Doktorunuzun da belirttiği gibi HIV paranoyasına bağlı bir HIV anksiyetesi yaşıyor olabilirsiniz ve bu konuda psikolojijk ve psikiyatrik destek almanız gerekebilir.Bu nedenle bir psikiyatri doktoruna başvurmanız uygun gözüküyor.Lütfen bir daha HIV testi yaptırmayın, gereksiz vakit ve para kaybına yol açacaktır. Ayrıca arka arkaya test yaptırmanız HIV korkunuzu da tetikleyecektir.

Son olarak laboratuvar tahlillerinize göre sizde kesinle HIV virüsü yok ve konuyu kapatın lütfen. Bir daha da lütfen belirttiğiniz ilişki kaynaklı başka bir test yaptırmayın. Sonuçlarınızı tek tek inceledim. Sonuçlara güvenebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.