Doğum kontol hapında 2 gün kullanmaya ara verilmesi

Merhabalar, dienille doğum kontrol hapımın 3. paketine 4 eylülde başladım, akşam 11de aldım ve uyudum. Ertesi sabah 8 gibi kusma ve ishal yaşadım, hastanede iğne vurulup kusmayı durdurduk ama ishalim birkaç gün daha devam etti. Genelde sabahları tuvalete çıkıyorum ve birkaç gün günde 1-2 defa (belki 3) tuvalete çıktım, ama hapımı aldıktan sonra tuvalete gittiğimi hatırlamıyorum, genelde ertesi sabah ishal şeklinde tuvalete çıkıyodum. 24 eylülde son hapımı içtim, 23-26 eylül aralarında korunmasız ilişkilerim oldu, yani 25 ile 26 eylül haplara ara verdiğim haftaya denk geliyor. Sorum şu ki başlarda ishal sebebiyle ilaçların koruması azalıp ara verdiğim hafta da korumasını engellemiş olabilir mi? Sadece ilk hafta ishal problemim oldu, diğer günlerde haplarımı saatlerinde aldım. Bu 23-26 eylül aralığındaki ilişkilerimden hamile kalma ihtimalim var mı? Dün 20. Günde gebelik testi yaptım ve negatif çıktı. İkinci sorum da şu, ilk haftaki içtiğim 4-5 kadar hap ishal sebebiyle etkisi azalırsa paket bittikten sonra ara verdiğim hafta koruma olur mu yine de ? Sitelerde 7 günlük kullanım sonrası korumanın başladığı söyleniyor ama hiçbir yerde ara verilen hafta hakkında bilgi bulamadım. Size görsel de ekledim tarifler için, sarı olanlar hapın başlangıcından bitimine kadar günler, kırmızı daire içine aldıklarım ishal olduğum günler, mavi daire içindekiler de ilişkimin olduğu günler. Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sorularınzı cevaplıyorum.Gönderdiğiniz görseli de inceledim.

Başlarda ishal sebebiyle ilaçların koruması azalıp ara verdiğim hafta da korumasını engellemiş olabilir mi?

İlacın korumasıyla ishalin direkt bir ilgisi yoktur. İshal korunmaya engel değildir. Bu nedenle ishalin korunmaya olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Başlarda ishal sebebiyle ilaçların koruması azalıp ara verdiğim hafta da korumasını engellemiş olabilir mi?

Sizde olduğu gibi 2 gün arama vermeniz doğum kontrol hapının etkinliğini ve dolayısıyla gebeliği önleme şansını azaltır.ancak sadece 2 günlük bir kullanmama olduğu için koruma yine büyük oranda devam edecektir. Sonuç olarak 2 gün ara vermeniz az da olsa koruyuculuğa olumsuz etki yaratabileceğinden düşük ihtimalle de olsa 23-26 Eylül tarihlerindeki ilişkide hamilelik riski bulunmaktadır.Sonuç olarak 12 saatten fazla zaman geçmişse hamileliğe karşı korunmanızda azalma olabilir.

İlk haftaki içtiğim 4-5 kadar hap ishal sebebiyle etkisi azalırsa paket bittikten sonra ara verdiğim hafta koruma olur mu yine de ?

Daha önce de belirttiğim gibi ishal süreci korumaya zarar vermez yani hapların etkisi azalmaz.Ancak 2 gün ara vermiş olmanız koruyuculuğu azaltacaktır. Normalde 2 gün hap kullanımı olmadığında yapmanız gereken2 hap birden alınmalı, ertesi gün 2 hap daha alınmalı şeklinde olmalıydı. Bundan sonra normal günlük alıma devam edilebilirdiniz.

Sonuç olarak size önerim beklenen adet tarihinizde en az 3-4 günlük bir gecikme olursa tekrar bir gebelik testi yaptırmanız olacaktır. Ancak hamilelik riskinin düşük olduğu görüşündeyim.