Elladan Sonra Regl oldum

Merhabalar geçen hafta perşembe günü bir birlikteliğim oldu ella kullandım pazar günü tekrar oldu ve kaza yaşandı malesef tekrar ella kullanmak zorunda kaldım reglim erken gelsin diye tarlusal bitirdim ve perşembe günü hafif kanamam başladı cumartesi günü normal regl tarihimde çok fazla pihti geldi ve 2 gün yoğun şekilde kanama geldi ve bu gün azaldı internette hamileyken regl olunur gibi şeyler yazıyor böyle bir ihtimal varımdır teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, merak etmeyin hamile değilsiniz.
Bunun 2 temel nedeni var:
1. Ella yani ertesi gün hapını zamanında almışsınız. Zaten bu hap % 98 oranında hamileliği engelleyici etki yapar.
2. Daha önemlisi ise ilişkiden sonra adet görmüşsünüz. İnternetteki palavralara inanmayın, hamileyken regl olunur tamamen uydurma bir ifadedir.  İlişki sonrası adet görülmüş olunması bir söz konusu ilişkiye bağlı hamilelik ihtimalinin ortadan kalktığını gösterir.

Bu arada sizi 2 konuda uyarmak isteriz. Ertesi gün hapları arka arkaya bir kaç gün arayla veya sıklıkla kullanılması önerilen haplar değildir. Bunlar adet döngüsü ve hormonal dengeye olumsuz etki yaratabilir. Adet kanamanızın yoğun olması bu ilaca bağlı da olabilir. Bu nedenle lütfen ertesi gün haplarını olur olmaz kullanmayın.

Tarlusal da adet söktürücü bir ilaç olup bilinçsizce kullanılmamalıdır. Adet söktürücü ilaçlar, adet düzensizliği sorunu yaşayanlar içindir. Adet söktürücü ilaçların rahim iç duvarını inceltme etkisi vardır. Bu ilacı da lütfen gebelik varsa düşüğe yol açar isteğiyle kullanmayın ve mutlaka bir doktora danışarak kullanın.

Sonuç olarak en son kullandığınız ilaçlar adet döngünüzde şu aralar bir düzensizliğe sebep olabilir.

Sağlıklı günler dileriz.