Gebelik Testim 1 Saat Sonra Pozitif Çıktı

Merhaba doktorum ben 41 yaşındayım 4 yıldan beri adet olmadım. 2022 temmuz ayında yasmin hapı kullandıktan sonra en son o zaman adet oldum.18 mayıs 2024 de eşimle korunmasız bir kez ilişkiye girdikten 8/9 saat içinde 3 kez yasmin hapı kullandım ve 26 mayıs da adet gördüm adetim de şu şekil geldi 2 gün geldi 3.gün gelmedi 4.gün geldi 1 hafta sonra test yaptım 1 saat sonra test pozitife döndü 14 haziran da tekrar adet gördüm 3/4 gün geldi ve en son 5 Temmuz'da 1 gün geldi ben üstüne görme gibi durum yaşamış olabilir miyim adet döngülerim şu şekilde 2022 temmuz / 26 mayıs 2024 / 5 temmuz 2024 menopoz gibi durumum varmıdır 18 mayıs 2024 den beri ilişki hiç yaşamadm korkuma test yapmaya da korkuyorum artık psikolojik galıba karnım sabahları iniyor akşama doğru şişiyor sanki içimde karnım acıkır gibi ara ara birşey oynuyor muş gibi oluyor ya karnım gurulduyor yada bana öyle geliyor ara ara kasık agrım oluyor sıkıntı yada strese yoruyorum menopoz gibi durumum var mı yada yasadıgım dış gebelik mı hamile miyim acaba

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle şu bilgiyi verelim yasmin bir doğum kontrol hapıdır ancak ertesi gün hapı gibi kullanımı yoktur. Bu nedenle, 18 mayıs 2024 de  korunmasız ilişkiye girdikten sonra yasmin kullanmanız gebeliği önlemeyebilir. Bu konuda sizi uyarmış olalım.
Gelelim sizin durumunuza,  26 mayıs da adet gördüğünüzü ancak 1 saat sonra testin  pozitife döndüğünü belirtiyorsunuz. Normalde idrarda gebelik testleri kullanım broşürlerinde belirtildiği süre içinde değerlendirilmelidir. Bu da yaklaşık 3 ile 5 dakikadır. Eğer 1 saat sonra testin pozitife döndüğünü belirtiyorsanız bu pozitiflik muhtemelen yalancı bir pozitiflik olabilir.
Hamilelik testini uyguladıktan sonra talimatta yazan süreye uymadan sonucu kontrol ettiğiniz zaman yanlış sonuçlar çıkabilir.. Uzun süre bekletilen testler yalancı pozitif sonuç verebilir. Zaten 14 Haziran da ve Temmuz ayında adet görmüşsünüz Bu nedenle verdiğiniz bilgilere göre hamile olmadığınız anlaşılıyor. Üstüne görme gibi bir durum da olamaz. Üstüne görme ilişki sonrası sadece 1 kere olur bir daha tekrar etmez. Yazdıklarınıza gör esiz şüpheli ilişki sonrası en az 3 kere adet görmüşsünüz

Sonuç olarak net bir şekilde hamile değilsiniz. Dış gebelik gibi bir durum da söz konusu değil.
Menopoz konusunda ise başta FSH ve LH hormon tahlilleri olmak üzere bir takım tetkik ve muayeneler yapılması gerekecektir.

Sağlıklı günler dileriz.