Tahlilimde Anlaşılmayan Detaylar

Dr uma böbrek taşı var mi diye gittim ultrason ve idrar tahlilimin temiz olduğunu merak edilecek bir şey olmadığını belirtti. Tesadüfen testime bakarken anlamadim bazı şeyler kirmizi detayları araştırdım ama bir sonuca varamadım. Dr'um prof yanlış yorumlamamistir elbette saygısızlık yapmak istemem ama korktum. Midemde bir ağrı oluyordu helikobakteria vardı Nisan ayında antibiyotik tedavisi oldu geçen hafta yine midem ağrıdı ve test yapıldı bakteri temizlenmiş şu an yine ultrason yapmak istiyorlar yine taştan şüpheleniyorlar. Bu idrar tahlili normal denilenilecek şekilde mi? Bu şikayetim ile bir ilgisi olabilir mi? Korkulacak bir şey var mı? Lütfen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim Mine Hanım.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, tetkik sonuçlarınızı inceledi. Haziran ayında yaptırdığınız idrar ve kan testleriniz var. İdrar tetkikinde idrarda lökosit ve ertirosit pozitif çıkmış. Bu idrarda kan ve iltihap hücrelerinin bulunması demektir. Bu durumda mutlaka idrar kültürünün yapılması ve enfeksiyon lehine bir durum varsa tedavi edilmesi gereklidir, ayrıca idrarda kan hücreleri olduğundan  taş veya kum olma olasılığının araştırılması gereklidir. Size üriner sistem ultrasonografisi yapılmış ve normal olarak saptanmış. Ancak nadiren ultrasonografi ile tespiit edilemeyen taşlar olabilir, bu durumda tomografi çekilmesi istenmektedir. İdrarrınızın yeniden incelenmesi, idrar kültürünüzün yapılmasını öneririm, eğer idrarda kan hücreleri çıkarda tomografi yaptırmanızda fayda vardır. Ayrıca kan testinizde ürik asit seviyeniz bir miktar yüksek çıkmış, bu kadar yüksekliğin bir anlamı yoktur, ancak bu testinizin de tekrarlanmasını ve yüksek çıkarsa buna yönelik araştırılma yapılmasını öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.