Önemli Bir Kan Hastalığım Olabilir Mi?

Merhaba hocam, ben 27 yaşındayım. Yaklaşık 6-7 yıldır sadece bacaklarımda morarma oluyor (birden fazla olduğu çok az). 6-7 yılda onlarca kez hemogram, AST-ALT vb. test vermişimdir ama hepsinde doktorum içimin rahat olması gerektiğini söyledi.Aynı zamanda hipokondriyazis (hastalık hastalığı) tanılıyım ve 7-8 yıldır günde 20 mg Paxil kullanıyorum. 6 ayda 1 hastalık atakları yaşıyorum. Google'dan hastalık bakıp kendime teşhis koyuyorum (iç hastalıkları uzmanına defalarca muayene olmama rağmen).Son 6 aydır 2 kez tekrar eden hafif bir idrar yolu enfeksiyonum oldu. Bacaklarımdaki morluğu ve sırtımın sol üstündeki kulunç ağrısını da bahane ederek iki kes doktoruma gittim (birincisinde söylediklerine ve birşeyim olmadığına ikna olmak uzun zaman aldı).O da bana detaylı bir check-up yaptı fakat herhangi bir korkulacak durumun olmadığını söyledi. Ben dünden beri lösemi vb. kan hastalığım olabilir mi diye internetten bakıyorum ve kendimi çok yordum. Siz de yorumlayabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.Tüm testleri regl bitiminden bir gün sonra yaptırdım.Biyokimya:• Kreatinin: 0.83• Açlık kan şekeri: 69• AST: 21• ALT: 5.2İdrar testi:Dansite: 1030Protein ve bilirubin pozitif, nitrin, glukoz, keton, lökosit negatif, ürobilinojen normal.Alttaki açıklama: Her sahada 7-8 lökosit, 5-6 eritrosit ve 9-10 epitel göründü.Hemogram:WBC: 4.98LYM: 1.71MID%: 9.5MID: 0.47GRA: 2.80GRA%: 56.2RBC: 4.28HGB: 11.6HCT: 35MCV: 82MCH: 27.1MCHC: 33.1PLT: 549 (bunun 400'den yiksek çıkması beni korkuttu fakat doktorum regl dönemimin yeni bitmesinden dolayı olabilir, sorun edecek bir yükseklik yok dedi. Ayrıca 2016'da da yaptırdığım testte 555 çıkmış)• PCT: 0.47Şimdiden çok teşekkür ederim hocam, içim rahatlayabilir mi artık emin olamadım :)

Tahlil.com Cevabı :

İyi günler; yolladığınız tüm testleri inceledim ve hikayenizi okudum. Aslında kendi ruhsal durumunuzun tam olarak farkındasınız ve bu yönde bir tedavi almaktasınız. Ancak bu tedaviye rağmen bazı endişelerinizi yenemiyorsanız öncelikle yeniden doktorunuza muayene olmanızı öneririm, belki ilaç değişikliğine gidilebilir.

Simdi gelelim test sonuçlarınıza.. Sonuçlarınıza göre idrar yolu enfeksiyonunuz olabilir. Öncelikle idrar kültürü aldırmanızı ve sonucunda mikrop üremesi olursa uygun antibiyotik tedavisi almanızı öneririm. Kan sayımınızda platelet(trombosit) sayınızın yüksek olması sizi endişelendirmiş. Bu birkaç nedenden olabilir,

1- Enfeksiyonlarda artabilir.

2-Vücutta demir eksikliği var ise reaktif olarak artabilir.

Sizin de idrar yolu enfeksiyonu olma riskiniz var ve hemoglebin düzeyiniz bir miktar düşük yani hafif kansızlığınız var. Kanda serum demir, demir bağlama kapasitesi ve ferritin düzeylerine bakılarak demir eksikliğiniz var ise tedavi almanızı öneririm. Bu kan değerlerinize göre bir kan hastalığı veya lösemi hastalığından şüphelenilemez

Sağlıklı günler dierim.