Riskli Temas Sonrası Hıv Ve Hepatit Sifilizler

Riskli temas sonrası 28(anti hıv kemulominesans vb 0,166 negatif) , 39(CMIA kart test) , 52(anti hıv kemulominesans vb 0,258 negatif) , 55(numune gönderme yolu ile 2 günlük kargoyla Hıv 1+2 + p24 antijen hıv duoultra vıdas 0,0 0,0 negatif) , 72(anti hıv kemulominesans vb 0,237 negatif) , 86.gün 12hafta +2 gün (universite eğitim araştırma hastanesi anti hıv makro 0,05 negatif sonuç SCO) eğitim araştırma da olduğum bu son test 4. nesil midir acaba bu arada. hepatitler ve gonore ( ıdrar kulturu) negatif sifiliz vdrl negatif sizce dışlayayım mı artık test vermeye devam edeyim mi lutfen yardımcı olurmusunuz...

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba öncelikle size riskli temas sonrası hangi testin ideal olarak ne zaman yapılacağına dair bilgi verelim. Ardından sorunuzu cevaplayalım.
Bilimsel olarak temas sonrası 45. gün 4. nesil olarak bilinen ve hem antijen hem de antikor bakan testler önerilir.Bu testler ise HIV Duo olarak da bilinir.
Temas sonrası antikor bakan anti hıv kemulominesans vb  testinin de 90. gün yapılması en doğru sonucu verir.

Siz anti hıv kemulominesans vb testini 28, 52 ve 72. günlerde erken yaptırmışsınız. Belirttiğimiz gibi 90. gün bu test için en idealdir. Ancak 55. gün (numune gönderme yolu ile 2 günlük kargoyla Hıv 1+2 + p24 antijen hıv duoultra testini uygun zamanda yaptırmışsınız ve negatif çıkmış. Özellikle en geç yaptırdığınız (72. gün) anti hıv kemulominesans vb testtinin de negatif çıktığını değerlendirdiğimizde, üstelik 86. gün üniversitede hastanesinde yaptırdığınız testin de negatif olduğu göz önüne alındığında sizin için mevcut riskli ilişkiye bağlı olarak HIV enfeksiyonu ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Son yaptırdığınız test 4. nesil değildir. 55. gün yaptırdığınız 4. nesildir.
Hepatitler, gonore ve sifiliz vdrl negatif olması da bu enfeksiyonlar yönünden riskiniz olmadığını gösteriyor.

Sonuç olarak bir daha kesinlikle test yaptırmanıza ve para harcamanıza gerek bulunmuyor. HIV negatifsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.