Hiv veya hepatit miyim?

İyi günler 1 hafta önce daha önce tanışmadığım birisi ile yaklaşık birkaç dakika öpüştüm ve vajinasını elledim ağzımda kanamalı bir yara olmadığını düşünüyorum karşımdakinin ağzında da herhangi bir kanama hissetmedim zaten ağzımda öyle bir kanamalı yara olsa hissetsem anlardım diye düşünüyorum ayrıca karşımdakinin vajinasını ellediğimde elimde herhangi bir yara veya kanama yoktu çok küçük benim fark etmediğim yaralar var mı bilmiyorum ayrıca karşımdakinin vajinasını elledikten hemen sonra bir kaç dakika kendi pen*sim ile masturbasyon yaptım ve pen*simde gözle görünür bir yara veya kanama yoktu. Bunlar dışında herhangi bir temas aramızda yaşanmadı. pen*sim ile karşı cinsin vajinası birbirine temas etmedi tüm bu olanlar karşısında hiv riskim nedir? 14 gün sonunda test yaptırcam ancak bir an önce şu anda risk altındamıyım bunu öğrenmek istiyorum. Birde hepatit riskine karşı ilişkiden 1 hafta geçtiği için hepatit aşısı yaptırmama gerek var mı? Doktorum ilişkiden 1 hafta sonra hepatite karşı herhangi bir direncim var mı diye test yaptı ve test sonuçları şu şekilde HBsAG() negatif anti hbs 11 (şüpheli) anti hiv 0.33 anti hcv 0.06. Tekrar belirtiyorum bu test sonuçları ilişkiden 1 hafta sonra yapıldı.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Yazdıklarınızı dikkatle okudum. Öncelikle ilk sorunuzu cevaplayayım.Belirttiğiniz şekilde bir yakınlaşma ile, direkt bir cinsel ilişki de olmadığından dolayı HIV riski son derece düşüktür. Bu şekide yine hepatit bulaşma riski de son derece düşüktür.
Gelelim betirttiğiniz tahlil sonuçlarının yorumlanmasına:

İlişkiden 1 hafta sonra yapılan test sonuçlarınızı şu şekilde belirtmişsiniz:

HBsAG negatif
anti hbs 11 (şüpheli)
anti hiv 0.33
anti hcv 0.06.

Bu sonuçlara göre Hepatit B aşısı yaptırmanıza şu aşamada gerek olmadığını düşünüyorum. Bunun sebebi ise Anti HBS testinizin 11 çıkması. Bu her ne kadar test raporunda şüpheli olarak belirtilmiş olsa da, biz 10 un üstündeki değerleri pozitif olarak kabul ederiz. Büyük olasılıkla hepatit B ye karşı antikor ve koruyuculuk olduğunu gösteren Anti HBS testiniz pozitif. Ancak dilerseniz sonuç raporunda 10 a yakın bir değer çıktığı için Anti HBS testini tercihen bir devlet hastanesinde tekrar ettirebilirsiniz.

HIV testi için de acele etmemenizi öneririm. 2 hafta sonra test henüz çok erken. Zaten çok riskli bir beraberlik yaşamamışsınız. İlişkiden sonra 6 hafta içinde ELİSA testi yaptırmanız, sonuçların en sağlıklı değerlendirilmesi için uygun olacak. Bununla birlikte Anti HBS testini de beraberinde diğer hepatit testleri olan HBS AG ve Anti HCV ile birlikte yaptırırsınız.

Şu aşamada panik olmanızı gerektiren bir durum, riskiniz de fazla olmadığı için yok.

Sağlıklı günler dilerim.