Hivle Epilepsi Arasında Direkt Bağlantı Var mıdır?

Mehraba hocam partnerim epilepsi hastası bir kere anti hiv kemiluminesas veya benzeri antikor testi sonuc 0,13 sonuc birimi S/CO referans degeri 0-<1geldi ama dedim gibi partnerim epilepsi hastası**MİNE hocaya bu konu hakında soru sormustum onun cevabını size aynı sekilde aktarıyorum4-Epilepsi hastalığı ile HIV hastalığı arasında direk bir ilişki yoktur, HIV hastalığının ileri dönemlerinde beyinde yerleşen bazı nadir enfeksiyonlarda nöbetler görülebilir, ancak bunların nedeni epilepsi hastalığı değil, enfeksiyonlardırYani merak etigim hocam epilepsi ve hiv arasında baglantı ne derece yani hiv olan birinde epilepsi nöbeti görülme olasılıgı varmı fazlamı?Benim 3. Nesil anti hiv kemiluminesas antikor testim 90. Günde negatif ama ben partnerimmde ya hiv varsa iste bu epilepsi o yüzdense diye düsünüp duruyorum** yani hocam hivin epilepsi nöbetine neden olan böyle vakayla karsılastınızmı hastalarınızda.Sorum merak etigim bu

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, HIV enfeksiyonu ile epilepsi arasında uzaktan veya yakından bir ilişki direkt olarak bulunmamaktadır. Bilimsel veriler de bunu desteklemektedir. Özellikle HIV yönünden takıntı ve/veya endişesi olan sizin gibi danışanlarımdan buna benzer sorular geliyor. Şundan emin olabilirsiniz partnerinizde epilepsi olmasının sizin üzerinizde HIV yönünden bir ilişkisi bulunmaz. Dr. Mine Hanım da sizi zaten bu konuda bilgilendirmiş. Ayrıca 0.13 çıkan HIV testi de net olarak negatif çıkmış.
HIV enfeksiyonu olan birinde epilepsi nöbeti görülme olasılığı HIV enfeksiyonu olmayan birinde görülme olasılığı ne kadarsa o kadardır. Yanibu epilepsi ile HIV arasındaki ilişkiyii lütfen kafanızdan kesin olarak atınız.

Sizin 90. gün test sonucunuzun da negatif olması partnerinizden veya başka birinden size HIV bulaşı olmadığını ve sizde HIV enfeksiyonu olmadığını da açıkça gösteriyor.

Meslek hayatımda HIV enfeksiyonunun epilepsiye sebep oldupuna dair bir hastam olmadı. Bu tür bilimsel bir bilgi de göremedim.

Lütfen HIV virüsü ile epilepsi arasında bir ilişki olmadığını kafanızda oturtun ve bu tür anlamsız endişelerden uzaklaşın.