NEYİM VAR?

Yaş: 33 Cinsiyet: KadınMerhaba hocam, bende katarakt ve göz içi kanama var. Göz doktorum sistemik bir hastalığım olduğunu söylüyor. Mayıs'ta dahiliye doktoruna gittim. EKG'de ve tansiyonda bir sorun görmedi. Diyabet de yokmuş. Fakat bazı değerlerim yüksek olmasına rağmen beni bu konuda bilgilendirmedi. Kan tahlili yaptırdım tekrar. Bazı değerlerim yüksek çıkmış. Dişlerimde ve koltukaltımda enfeksiyon var. Ellerim de egzamaya bağlı şişmişti. Cilt doktorum o zaman romatizmam olmadığını söylemiş yine de önlem olarak romatizma ilacı vermişti. 6 ay kullanmamı istediği hâlde 1,5 ay kullanıp bırakmıştım. Tekrar doktora gitmedim. Ergenken de safra kesemde taş olduğunu öğrenmiştim. Sonra hiç baktırmadım. Sizce tahlil sonuçları neye işaret ediyor olabilir; nasıl bir yol izlemeliyim? Bu değerlere göre kanser ihtimali de söz konusu mu? İyi günler dilerim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum. Tahlil sonuçlarınızı inceledim.Gama Glutamil Transferaz değeriniz çok yüksek bu da kesinlikle normal bir durum değil. 38 üstü değerler anormal iken sizin  05.05.2022 de yaptırdığınız tahlilde değeriniz 293 çıkmış.
CRP değerinizde 11,7 çıkmış bu da yüksek bir değer.Sedimentasyon değeriniz de 47 çıkmış bu da yüksek bir değer ve anormal.
21.09.2022 de bir tahlil daha yaptırmışsınız. Bunda da GGT değeri yine yüksek çıkmş. Değeriniz 244 çıkmış ve yine çok yüksek. Son tahlilde yine kayda değer olarak ALP ve LDH değerleriniz yüksek çıkmış.
ALP ve LDH değerleri önceki tahlilinizde normal iken son tahlilinizde bunlar da yüksek çıkmış.

ALP, LDH ve GGT tahlillerinin ortak olarak yüksek çıktığı durumlarda ilk olarak akla karaciğer hastalıkları gelir.Safra kesenizde önceden taş varmış. Safra kesesi hastalıkları da kimi zaman karaciğer  fonksiyon testlerini bozabilir. Alkol kullanıp kullanmadığınızı belirtmemişsiniz ama şu bilgiyi de verelim GGT değerlerinde yükseklik alkol kullananlarda da görülmektedir.

Safra kanalları taşla tıkandığında GGT değerlerini de yükseltebilmektedir. Bu nedenle öncelikle tüm karını içine alan ultrason tahlili yaptırmanız ve safra kesesi hastalığı başta olmak üzere karaciğer hastalıklarının da araştırılması yönünden bir genel cerrahi uzmanı ve gerekirse gastroenteroloji uzmanına en kısa sürede başvurmanızda yarar var.

Kolesterol ve kötü kolesterol değerlerinizde az da olsa yükseklik var. Bu durum da kalp hastalığı yönünden sizi riskli hale getirebilir.
Ferritin değeriniz de son tahlilde yüksek çıkmış.Bu yükseklik de kimi zaman karaciğer hastalıklarına bağlı olabilir. Detaylı karaciğer incelemesinde bu yükseklik de araştırılacaktır. Belirttiğiniz tahliller katarakt ve göz hastalığı yönünden ise bir bulgu vermemektedir.

Geçmiş olsun dileklerimle birlikte acil şifalar diliyorum.