Partnerimle korunmasız an*l ilişki sonrası HIV riski

Mehraba hocam sorularıma sırası ile sorucam1.benim partnerimle KORUNMASIZ an*l VAJİNAL iliskim odu iliskimiz 5.6 yıl oldu ve parnerim baska kisiler ile oldunu söyledi ve ben 200 gün önce den bu güne 4 defa test oldum 2.OLDUM testlerin hepsi** 3. KUSAK ANTİ HİV KEMELİMİNESAS VEYA BENZERİ ANTİKOR TESTLERİYDİ ve sonuclari 0,16 öbürü 0,09 öbürü 0,16 test sonuclarim bunlar doktorlar negatif dedi hepsine 1 deva hepatit frengi testleride olmustum onlarda negatif **Partnerimde 1 defa anti hiv kemolisas testi olmus sonucu 0,13 gelmis****3.. bende bazen vicuta pembe kücük lekeler oluyor ve bi tanede bacamda kücük kan lekesi gibi cok kücük leke var bu hiv belirtisi ola bilirmi##Resmini dosyalar bölümünden atım hocam4. Hiv vicuta nasıl belirti verir ?ve doküntüsü nasıl birsey olur ?**ve bulastan ne zaman sonra ortaya cıkar.5. Ben korunmasız an*l iliski yapmıstım bu iliskiden partnerimde hiv var diyelim bana bulasması cok yüksekmidir? 6.Türkiyede hiv cok yaygınmı yoksa nadirmi?7. SUREKLİ AYNI ANTİKOR TESTİ yaptırdım icin farklı testlere gerek varmı?Not.. resmini atım lekelerin hivle alakali olup olmadını söylerseniz ve yaptırdıgım tetlerin bir doktor olarak kesiz bende hiv yok diye bilirmiyiz?YOKSA 4 tanesininde aynı test oldu icin ANTİJEN VE PCR TESTE yaptırmak gereklimidir?Cevabınıza göre hareket edicem.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Detaylı olarak sorularınızı cevaplandırıyorum. HIV yönünden bir endişeniz olduğunu anlıyorum. En sonda söyleyeceğimi en başta söyliyeyim verdiğiniz bilgilere göre HIV yönünden endişe edecek bir durumunuz olmadığını ifade edebilirim.
Gelelim sorularınızın cevabına.4 test yaptırmışsınız ve 3. kuşak test olduğunu belirtiyorsunuz. Bu testler güvenilir testler olup uygun zamanda yapılmış ve sizde HIV olmadığını destekliyor. HIV enfeksiyonuna bağlı cilt döküntüleri genellikle çok daha yoğun olur sizin gönderdiğiniz cilt döküntüleri HIV yönünden bir belirti olamaz. Zaten HIV testleri negatif olan birinde de bu döküntüler bir HIV belirtisi olamaz.
Partneriniz ve sizde HIV testleri negatif çıkmış. Zaten bu duurmda bir bulaş beklenmez ve buna paralel testleriniz de negatif.

 Ama şu bilgiyi de vermeliyim HIV pozitif biriyle korunmasız bir an*l ilişki sonrası bulaş riski yüksektir. Bu nedenle bu tür ilişkilerden kaçınılmalı ve/veya mutlak suretle kondomla korunmalıdır.
Ülkemizde her yıl 1000 lerce kişiye HIV tanısı koyulmakta olup bu konu önemsenmeli ve mutlak suretle gerekli tedbirler alınmalıdır. Antikor testleri de son derece güvenilir olup şu aşamada başka bir test yaptırmanıza ihtiyaç duyulmamaktadır.
Gönderdiğiniz resimlerde HIV yönünden bir şüphe bulunmamakta olup sizde HIV enfeksiyonu olmadığını verdiğiniz bilgilere göre ifade edebilirim. Bu arada şu bilgiyi de paylaşmalıyım HIV enfeksiyonuna yakalanan kişide hayat boyunca HIV antikor testleri pozitif çıkar ve asla negatife AIDS döneminde bile dönmez bu nedenle testlerinizin negatif olması son derece iyi bir gelişme ve asla HIV virüsü ile karşılaşmadığınızı gösteriyor.

Son olarak gerek antijen gerekse PCR testi yaptırmanıza asla gerek bulunmamaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.