HIV-RNAkantitatif testindeki viral yük sonucum hıv pozitif olduğumu gösteriyorsa eğer bende nasıl hiç bir belirti olmuyor?

Hocam merhaba,Geçen hafta da size yazarak anti-hbs değerimden yola çıkarak bir takım sonuçlarımı danışmıştım. Ekte yollayacağım tahlil sonuçlarımı yorumlayabilirseniz sevinirim. Bana Anti-hbs sonucum 75.81 çıktığı için hıv teşhisini koyarak doğrulama kanı alınmıştı ve bunlara ek olarak Vdrl-rpr, sifilis değerlerime bakılmıştı. Bu sonuçlarım negatif çıktı, aynı şekilde nişanlımda da negatif çıktı. Fakat bana hiç bir şekilde Anti-hıv testi yapılmadan hıv-rna kantitatif testi yapıldı. Benden ve nişanlımdan da doğrulama kanı alındı. Hıv'e dair ikimizde de belirtilerin hiç biri bulunmuyor. Üstelik 2.5 senedir birlikteyiz ve bunca zamandır olsaydı sanırım ikimizde de belirtiler oluşmuş olup tedavisine başlamış olmamız gerekirdi. Yapılan bu hıv-rna kantitatif testindeki viral yük sonucum hıv pozitif olduğumu gösteriyorsa eğer bende nasıl hiç bir belirti olmuyor ve nişanlımda da hiç bir belirti olmuyor. Bir de bu durumun bebeklikten olup olmadığı nasıl anlaşılabiliyor hocam.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle şunu belirtmeliyim  ''Bana Anti-hıv testi yapılmadan hıv-rna kantitatif testi yapıldı'' diyorsunuz eğer böyleyse bu çok yanlış bir uygulama, HIV RNA testi HIV tanısında ilk aşamada yapılacak testler arasında yer almaz. Bu testten önce Anti HIV veya HIV DUO gibi antijen ve /veya antikor araştıran testler uygulanmalıdır.Sizde Anti HIV testi belki yapılmıştır ancak sonuç test raporunuzda belirtilmemiş olabilir.
Anti HBS testi pozitifliği  Hepatit B virüsüne karşı antikor ve koruyuculuk olduğunu gösterir. Bu testin HIV ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.Pozitifliği HIV enfeksiyonu yönünden bilgi vermez. Sizde pozitif olması da bir hastalığı göstermez aksine Hepatit B ye koruyuculuğunuz olduğunu ortaya koyar.

Gelelim HIV RNA testinize,HIV RNA testiniz kantitatif değeriniz 5100 olarak gelmiştir. Bu test yani HIV RNA kantitatif testi genellikle HIV pozitif kişilerde  tedavi takibinde kullanılan bir test olup, tek bir değer sadece HIV pozitifliğini göstermektedir.
Her HIV pozitif kişide belirti olacak diye bir kural yoktur belirli bir süre kişide belirtiler olmayabilir.

Şu aşamada siz ve nişanlınızın güncel test sonuçları ile birlikte bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı kontrolünde değerlendirilmeniz uygun olacaktır. Güncel test sonuçlarınıza göre bu yönde tedavi ve takip planlanmalıdır.

''Bir de bu durumun bebeklikten olup olmadığı nasıl anlaşılabiliyor hocam.'' sorunuzun cevabı ise net, bebeklikten bulaşma olabilir. HIV Virüsü bulaşması çocuklarda çoğunlukla infekte anneden yenidoğan bebeği perinatal yani gebeliğin son dönemlerini ve doğumun olduğu zamanı kapsayan dönemde olabilir. Yani annede bir enfeksiyon varsa bu bebeğe doğum sürecinde geçebilir. Bu durum ise annede  Anti HIV testi bakılması ile anlaşılır.