Trigliserit yüksekliği hangi durumlarda olur? Trigliserit normal değerleri nedir?

Tahlil.com Cevabı : Trigliserit bir kan yağıdır.Trigliserit yüksekliği diyabet eğilimli, metabolik sendrom riski olan kişiler, obezite tanımında olanlarda genellikle görülmektedir.Trigliserit yüksekliğinin görülebildiği durumların başlıcaları aşağıda belirtilmiştir.* Bozulmuş glukoz toleransı,* Şeker hastalığı,* Ürik asit yüksekliği* Viral hepatitler* Alkolizm,* Biliyer siroz,* Safra yollarındaki tıkanıklıklar,* Nefrotik sendrom,* Kronik böbrek yetmezliği* Cushing Sendromu,* Hamileliklerde,* Glikojen depo hastalıkları,* Aşırı stres durumunda Trigliserit yüksekliği özellikle bayanlar için kalp hastalığına yakalanma yönünden potansiyeli gösteren bir belirteçtir. Trigliserit düşüklüğünün ise fazla bir klinik anlamı bulunmamaktadır. Trigliserit normal değerleri: Erkekler: 40 - 160 mg/dL,Kadınlar: 35 - 135 mg/dL