10 Soru ve Cevapla Bel Fıtığı Nedir?

26.06.2018 11:58 | Yazar: Dr. Cem Argun
10 Soru ve Cevapla Bel Fıtığı Nedir?
A

1.Bel fıtığı nedir?

Omurgamız omur olarak da bilinen çok sayıda kemikten oluşmuştur.Omurgamızın esnek bir yapısı olması için omurlar  arasında diskler bulunmaktadır.Çember şeklinde olan bu diskler omurlarımız arasında  amortisör görevi  üstlenmektedir.

Omurganın esnek olmasını sağlayan ise bu kemikler arasında bulunan disklerdir. Daire şeklindeki bu diskler omurlar arasında yastıklama işlevi görür.

Halk arasında bel fıtığı olarak bilinen lomber disk hernisi omurlar arasında amortisör görevi üstlenip yastıklama işlevinde bulunan disklerin yerinden oynaması sonrası görülen bir hastalıktır.

Yerinden oynayıp orijinal  formasyonunu  kaybeden disk beynimizden vücudumuza iletilen mesajlardan sorumlu olan sinirlere baskıda bulunur.Bu baskı sonrası belde şiddetli ağrılar olmak, karıncalanma, uyuşma ve hissizlik gibi belirtiler görülebilir.

Bel  fıtığı sıklıkla omurgalarda  L4 / L5 ve L5 / S1 seviyelerinde oluşur. 

2.Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel ve bacak ağrıları (Şiddetli ağrılar olup çoğu zaman kişiyi ilaç kullanımına zorlamaktadır.)
Genellikle ağrı aniden  ortaya çıkar. Kimi zaman öksürük ve aksırık gibi nedenlere bağlı olan ani hareketler ağrıyı tetikleyebilir.
Bel fıtığında çoğunlukla tek bacak olmak üzere kimi zaman her iki bacağa da vuran ağrılar gözlenebilmektedir.
Beraberinde ayakta  uyuşmalar , hissizlik, hareketlerde zorluk, yürüme ve oturmada zorlanma, kaslarda  güçsüzlük  gibi şikayetler görülebilir.
Bel  fıtığından kaynaklanan ağrılar düz ve sert bir zemine uzanıldığında hafifleyebilir.

3.Bel fıtığı kimlerde görülür?

Her  5 erişkinden 4 'ü hayatının bir döneminde en az bir kez bel ağrısını şikayeti yaşamaktadır.
Lomber disk hernisi (bel  fıtığı) çoğunlukla 30 ile 60 yaşları arasında rastlanan bir sağlık sorunu olmakla  birlikte her  yaş grubunda da görülebilmektedir.

4.Bel fıtığında risk faktörleri nelerdir?

*Aşırı  kilo ( obesite)  bel  fıtığı için en önemli risk faktörlerinden biridir.
Aşırı kilo ile birlikte vücudumuzun  ağırlığını taşıyan omurgaya daha çok yük biner.
Bunun sonucunda da  omurganın esnekliğini sağlayan ve omurlar arasında yer alıp bir nevi amortisör görevi üstlenen  disklere aşırı yük biner.
Bu durum da disklerde deformasyon ve şekil  bozukluğuna yol açar. Doğal  yapısını kaybeden ve fıtıklaşan disk ise sinirlere baskı yaparak başta ağrı ve uyuşma olmak üzere bel fıtığının belirtilerine yol açar.

* Hamilelik: Hamilelik  de kadınlarda  hamileliğin doğal sürecine bağlı olarak vücudun ağırlık merkezi öne doğru yer değiştirir. Bu durum da omurlara  fazladan yük binmesine  sebep olur.

* Bel ve sırt kaslarının güçsüzlüğü: Özellikle hareketsiz bir yaşam, vücudun anatomik yapısı  ve düzenli olarak spor yapmamaya bağlı olarak bel ve sırt kaslarında güçsüzlük olabilir.
Bu  kaslardaki güçsüzlük ise doğal olarak omurgaya verilen desteğin de yetersiz olması sonucunu doğurur.Bu süreç  de kuşkusuz  bel  fıtığını tetikler.

*  Sigara kullanımı: Yapılan bilimsel araştırmalar aşırı sigara kullanımına bağlı olarak disklerde dejenerasyon ve yapısal bozuklukların arttığını göstermektedir.Sigara kullanımı ayrıca disklerin rejenerasyonu  ve zedelenmeye  bağlı iyileşme sürecini de zorlaştırmaktadır.

* Ergonomik olmayan çalışmalar, tekrarlayıcı ve zorlayıcı egzersiz ve hareketler: Günlük  hayat veya iş akışında  yük kaldırma, eşyaları itme ve çekme gibi yapılan hareketler  ergonomiye uygun olmalı ve omurga  yapısına da zarar vermemelidir.
Yerden yük kaldırırken dizlere güç vererek çömelme sonrası  yük kaldırılması, vücudumuza   yapışık  yük taşınması  gibi hareketler belimize binen yükü azaltacağından bel fıtığı riskini de o oranda düşürecektir.
Ofis  çalışması sırasında da masa başında  bel  desteği  olan sandalye ve koltuk seçilmesi, tam dik pozisyonda  oturulması  gerek  görüldüğünde bel destekleyici aparatlar kullanılması bel sağlığı yönünden çok önemlidir.
Özellikle sabahları uyku sonrası yataktan kalkarken aniden ve bele yük bindirerek yataktan kalkılmamalıdır.
Yataktan kalkma aşamasında öncelikle  yan dönmeli  daha sonra ayakları yatak kenarından sarkıtıp beraberinde de dirseklerden destek alıp kalkmak bel sağlığı açısından çok önemlidir.

5.Hangi  meslek grupları bel fıtığı yönünden risk altındadır?

* Uzun süre ayakta  durarak  çalışanlar ( Kabin memurları , satış  asistanları, tezgahtarlar, ameliyathane  çalışanları, sağlık personeli vb.)

*Ağır fiziksel aktivite ve ağır yük kaldırma gerektiren meslekler: Fabrika işçileri, inşaat işçileri, hammallar ve nakliye ve ulaştırma sektörü çalışanları
* Vücudu  titreşime maruz kalan çalışanlar: Şöförler  ve operatörler(  kamyon, traktör, otobüs, süpürme aracı, forklift  vb.)
* Sporcular ( halter, güreş, futbol, kürek sporu) 

6. Bel fıtığından nasıl korunulur?

Düzenli  egzersiz  yapmak ( bel ve sırt kaslarını güçlendirecektir) 

Ergonomiye uygun çalışmak, belimizi koruyacak yöntemlerle  yük taşımak(vücuda yapışık yük taşımak yerden yük kaldırırken dizlerimiz üzerine çömelip ağırlığı dizlere vererek yükü kaldırma)

Aşırı kilo almamak, obeziteden kaçınmak,  yukarı doğru uzanmaktan kaçınmak  uygun ve yeterli önlemlerdir.
Ofis çalışanları da  masa başında bel desteği ile çalışmalıdır.
Kişi  stresten kaçınmalıdır.
Öncelikle stres olmak üzere çeşitli psikososyal risk faktörleri bel fıtığını tetikleyebilir. 

7.Bel  fıtığı tanısı nasıl konulur?

Bel  fıtığı tanısında altın standart  sanılanın aksine MR değil hekim muayenesi ve hastanın öyküsü  ve şikayetleri ile birlikte değerlendirilmesidir.
MR  raporları son derece problemli olup muayene sonrası  ameliyata gerek görülmeyen vakalar olduğu gibi tam tersi MR bulgusunda  ciddi sorun olmayıp ameliyatın gerektiği hastalar da bulunmaktadır.

Göz önünde bulundurulması  gereken  bir diğer bilgi ise MR incelemesinin bel fıtıklarında tarayıcı bir tanı yöntemi  olmadığının bilinmesidir.Yani kanser taraması yapılır gibi bel fıtığı taraması gibi bir yöntem kabul edilebilir değildir.

Hekimin muayene sonrası gerek görmesi halinde MR, bazı radyolojik tahliller ve EMG de kuşkusuz tanıda yararlıdır. 

8.Her bel ağrısı bel fıtığı mıdır? Her bel fıtığı ameliyat gerektirir mi?

Her bel ağrısı bel fıtığı olarak değerlendirilmemelidir.
Hastanın öyküsü, muayene bulguları ve gerekli görülen tahliller ile bel ağrısının nedenleri hakkında bilgi sahibi olunabilir.
Yapılan bilimsel çalışmalar  bel ağrılarının yüzde  4 ile 5’i  arasında bir oranın bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrılar olduğunu ortaya koymaktadır.
Bel fıtığı kaynaklı olmayan bel ağrıların en önemli sebepleri ise; duruş ve postür bozuklukları, ergonomik olmayan hareket  tarzları, omurganın denge bozuklukları, aşırı kilo, bel kaymaları, kireçlenme, kas tutulmaları ve spazmlar ile çeşitli  romatizmal hastalıklardan oluşmaktadır.

9.Bel  fıtığının tedavisi  ameliyat mıdır?

Her bel fıtığının ameliyat ile tedavi  edileceği  gibi bir durum yoktur.Bel  fıtığı tanısı koyulan her 7 hastadan yaklaşık 1'inde ameliyat bir çözüm olmaktadır.
Kalan hasta grubunda ise fizik tedavi, medikal tedavi , yatak istirihatı gibi çözümler oldukça işe yaramaktadır.

10.Alternatif  tıp ve lazer gibi yöntemlerle bel fıtığı tedavi edilebilir mi?

Bel ağrılarının toplumda yaygın olması, bel fıtığı nedeniyle ameliyat olmaktan korkma gibi nedenlerle bel  fıtığı tedavisi  için alternatif yöntemler  de sıklıkla kullanılmaktadır.
Bitkisel  tedaviler, masaj ve halk arasında bel  çektirmesi olarak bilinen farklı yöntemler mevcuttur.
Lazer  yöntemi ile bel fıtığı tedavisi  yaptıklarını iddia eden kişiler de bulunmaktadır.
Bizim önerimiz  ise tüm dünyada kabul edilen standart tıbbi tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi ve konuyla ilgilen fizik tedavi, beyin cerrahisi, ortopedi ve nöroloji gibi branşlarda hizmet  veren doktorlara  öncelikle başvurulması ve onların yönlendirmesi  sonrası gerekli girişimlerde bulunulmasıdır.

 

 

 

 

 

  

 

Tibet Yogası Ne İşe Yarar?
Tibet yogası son zamanlarda tekrar popüler hale gelmiştir.
Bebeklerde Diyabeti Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?
Annelerin gebelikte yedikleri yemekler bebeklerini tamamen etkiler. Dengesiz beslenen anneler farkında olmadan bebeklerine de zarar verebilir.
Prolaktin Yüksekliği Gebe Kalmaya Engel Olabilir
Prolaktin hormonu hipofiz salgı bezinde üretilerek salgılanır.Prolaktinin normalin üstünde kanda bulunması ise gebeliğin oluşumunda engel olabilir.
Suriye'de Görülen Çocuk Felci Vakaları Nedeniyle Aşı Uygulamaları Başladı
Suriye'de son günlerde yaşanmakta olan çocuk felci vakaları  başta  Suriye’ye komşu ülkeler olmak üzere Avrupa ülkelerini de tehdit  eder hal almış durumda.
Hamilelikte Tırnak Bakımını İhmal Etmeyin
El ve ayak tırnaklarında oluşacak çatlak ve yarıklar vücut sağlığını tehdit etmektedir. Hamilelikte de tırnak bakımı önemli bir konudur.
Vajinal Bakım Nasıl Olmalıdır?
Vajina, çoğunlukla havasız ve nemli bir ortamda bulunduğu için mantar ve bakteriyel enfeksiyonların gelişimine çok uygundur.Bu nedenle özellikle üreme çağındaki kadınlarda…
Karanlıkta Uyumak Neden Daha Yararlıdır?
Hepimizin bildiği gibi ışık insan hayatında ve gece gündüz ritminde çok önemli bir role sahiptir.
Donma Nedir?
Donma veya soğuk ısırması, soğuk havaya uzun süreli maruz kalma sonucu deri ve deri altı dokuların donması durumudur.
Önerdiğimiz Sağlık Merkezleri
Yeni Tahlil.com'da önerdiğimiz sağlık merkezlerini takip edebilirsiniz.
Gebelikte Düşme Bebeğe Zarar Verir mi?
Anne adaylarının gebeyken düşmelerinin bebeklerine zarar verip vermeyeceği sıklıkla cevabı aranan bir sorudur. Gebelikte düşmenin bebeğe zararı olup olmayacağı konusunda aşağıdaki yazımızda…
Pazartesi Sedndromunu Işıkla Yenin
Pazartesi günleri çalışmaktan keyif alınmaması ve hafta sonunun ardından işe veya okula gitmenin istenmemesi sık görülen bir durum olup Pazartesi Sendromu olarak adlandırılır.
Prostat Muayenesi Nasıl Yapılır?
Prostat, her erkekte olan ve idrar kesesini çevreleyen bir bezdir.Prostat muayenesinin de nasıl yapılacağı erkekler için sıklıkla merak edilen bir konudur.Peki prostat muayenesi nasıl yapılır.Aşağıdaki…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com