Adet Gecikmesi Nedir? Adet Gecikmesinin 10 Nedeni

02.07.2018 05:13 | Güncelleme: 25.04.2020 12:28 | Yazar: Dr. Cem Argun
Adet gecikmesi tıbbi adıyla da amenore, adet kanamasının beklenen tarihinde olmaması  durumudur.Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olan bir durum değildir.Adet gecikmesinin bir çok nedeni olabilir. Aşağıda kadınlarda görülen adet gecikmesinin 10 nedenini sizler için derledik.
Adet Gecikmesi Nedir? Adet Gecikmesinin 10 Nedeni
A

Adet Gecikmesi Nedir?

Adet gecikmesi tıbbi adıyla da amenore, adet kanamasının beklenen tarihinde olmaması  durumudur.
Beklenen adet tarihinin en az 5 gün gecikmesiyle, adet gecikmesinden söz edebiliriz.Adet gecikmesi olduğunda aktif cinsel hayatı olan kadınlarda akla ilk olarak gebelik ihtimali gelir.Ancak adet gecikmesi her zaman gebelik nedeniyle olmaz, farklı bir takım etkenler de, gebelik dışında adet gecikmesine neden olabilir.

Gebelik Dışı Adet Gecikmesinin 10 Nedeni :  

Hormonal hastalıklar:

Kadınlarda tiroid bezi hastalıkları (hipertirodi, hipotiroidi, Hashamato hastalığı gib) ve  hiperprolaktinemi (prolaktin hormonu yüksekliği) adet gecikmesine sebep olabilir.Erken menapoza girme de bir hormonal hastalıktır.Bu da adet gecikmesi nedenleri arasındadır.Hormonal bir hastalık olan, yumurtalık kistleri, ve kıllanma  ile seyreden ve genç kadınlarda sık görülen polikistik over sendromu da yaygın şekilde adet gecikmelerine yol açabilmektedir. 

Kadın üreme organlarının hastalıkları:

Kadında rahim, yumurtalık (over) ve endometriumda olan bazı hastalıklar adet gecikmesi nedenleri arasındadır.

Ağır egzersiz yapılması:

Spor yapan kadınlar, maraton koşucuları, atletler, ağırlık çalışması yapanlar, ağır işlerde çalışan veya yoğun iş temposu olan kadınlarda adet gecikmesi olabilir.

Ağır stres durumları :

(Kadınlarda çeşitli psikososyal risk faktörleri adet gecikmesine sebep olabilir.Buna örnek olarak yoğun eğitim programı uygulayan okullardaki öğrenciler,bazı  maddi veya ailesel sorunlar yaşayan kadınlarda bulundukları durum adet gecikmesini tetikleyebilir.Anoreksi nevrozaya bağlı yemek yememe ve beslenememe durumu da adet gecikmesine sebep olabilir. 

Kürtaj sonrası dönem:

Kürtaj olan kadınlarda kürtaj sonrası rahimde meydana gelen yapışıklıklar adet gecikmelerine yol açabilir. 

Beyinde bulunan tümörler, kitleler:

Kadınlarda beyinde bulunabilen tümör ve kitleler hipofiz bezine ve beyine etki ederek bazı kadın hormonlarının salınımına dolaylı ve doğrudan etki edebilir.Bu durum da adet gecikmelerine yol açabilir.

Aşırı zayıflık veya obezite:

Aşırı zayıf veya kilolu (obez) kadınlarda da hormonlara dolaylı etki nedeniyle adet gecikmesine neden olabilir. olabilir.

Dengesiz ve düzensiz beslenmeye bağlı diyet bozuklukları:

Dengesiz ve düzensiz beslenen kadınlarda çeşitli sağlık sorunları, vitemin ve mineral eksiklikleri olabilir.Bu eksiklik ve durumlar da adet gecikmesini tetikleyebilmektedir.

Kronik Hastalıklar:

Diyabet hastalığı, başta olmak üzere kadınlarda görülen çeşitli kronik hastalıklar adet gecikmesine neden olabilir.

Doğum Kontrol Hapları:

Doğum kontrol haplarının kullanımı da kadınlarda adet gecikmelerini tetikleyebilir.Doğum kontrol hapının seçilmesi, uygun koşullarda ve doğru şekilde kullanılması için mutlaka kadın doğum doktorlarından destek alınmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

arzuay1738 | 13.01.2015 02:48

Regl günümün ilk günü nisanlimla birlikte oldun 47 saat sonra norlove kullandım regl 18 gün gecikti 3 test yaptım ilk yaptığım teste negatif çıktı 3 saat sonra pozitif olduğunu fark ettim diğer 2 testim negatif çıktı ne yapmam gerekiyor hamile miyim ?

Tahlil.Com | 13.01.2015 07:46
Adet gecikmesini uzun süre yaşadığınız için hamilelik ihtimali akla geliyor. Tavsiyemiz kanda Beta HCG değerinize baktırmanız veya bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızdır. 
mmmm90 | 11.01.2015 09:00

Merhaba bn yaklasik 3 ay once iliskiye girdim ondan sonra adetim 2 ay nirmal gununde geldi fakat gecen ay 5/6 gun once geldi bu ay ise tam 10 gun sizce neden olabilir stresten veya havaardan olabilitmi lutven cvplarsaniz sevinirim

Tahlil.Com | 12.01.2015 09:35
Evet, adet düzensizliğinin sebebi; fiziksel ve psikolojik pek çok sebepten olabilir.
lilac87 | 10.11.2014 11:56

27 yaşındayım adet görememe halsizlik için tahlil sonuçlarım: TSH 1,17(N:0,34-5,6) Serbest T4 0,6(N:0,61-1,12) FSH 2,30 mIU/mL(Ref yok) LH <0,2mIU/mL(Ref yok) Estradiol <20 pgmL(Postmenapoz 20-88,Folikül 24-114,midcycle 62-534) Prolaktin 3,51 ng/mL(Postmenapoz 2,74-19,64,Premen 3,34-26,7 Teşekkürler

Tahlil.Com | 11.11.2014 09:55

Bilhassa kadınlar olmak üzere tüm hormon tetkik ve tahlillerinin değerlendirilip yorumlanma aşamasında yapılan testlerin referans değerleri, tahlil için kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.
Hormon testi sonuçlarınıza dair Tahlil.com'a sorunuzu,  belirtilen kurallara göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

Konuya dair aşağıdaki bağlantıda  detaylı bilgi ve açaıklamaları  bulabilirsiniz.

Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılar

xxxx | 09.08.2014 11:49

Çıplak sürtünme ilişkisinden 8 gün sonra görülen zamanında adet üstüne görme olabilirmi miktar aynıydı öncekilerle

Tahlil.Com | 09.08.2014 12:39
Olmaz, ancak her ihtimale karşı 2-3 hafta sonra gebelik testi yapmanızı öneririz..
blackkill497 | 09.08.2014 08:36

Ters iliski yasadim ve sevgilim tam bosalacakken kendini geri cekti cikarken az sperm uzerime geldi adetim 3 gun gecikti hamile miyim ?

Tahlil.Com | 09.08.2014 11:43
Çok düşük bir ihtimal. 2 gün daha bekle adet olmazsan gebelik testi yapabilirsin.
damlasu8934 | 06.07.2014 06:21

ben ilişkiye falan girmedim.Nişanlım kendi kendine boşaldı o boşalırken elime bir damla sperm bulaştı aradan 30 35 dk geçti ben eve gelince unutup cinsel bölgeme dokundum.Daha sonra 2 kere regl oldum.Şimdi 3.reglime 13 gün var bugün kahverengi akıntı geldi çok korkuyorum hamilemiyim link yollamayn

Tahlil.Com | 06.07.2014 07:37

Bu konuda sitemizde yüzlerce soru cevaplandı, sizin gibi okuma ve bilgi sahibi olmak yerine armut piş ağzıma düş anlayışı gösteren ve cinsel konularda hiç bir bilgi sahibi olmayıp bu tür anlamsız soru soranlara link göndermekten başka çaremiz yok.Ya okuyup bilgi sahibi olun veya bir daha sitemize soru sormayın.


mehmet | 06.07.2014 12:09

5 gündür kahverengi akıntım var ve şuan vajinamda ağrı oluyor neden olabilir acaba?

Tahlil.Com | 06.07.2014 12:17

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur. Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

hayatbuysasuzikihayabusa | 05.07.2014 11:39

Adet tarhinde kahverengi akıntım basladı 5gün oldu hala devam ediyor.Hamilelkte en fazla 2 gün diyor neden olabilir cikolata kisti olabilirmi?Teşekkürler hocam

Tahlil.Com | 05.07.2014 11:56

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur. Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

n.kaan.buse | 05.07.2014 07:40

7 mayısta regl oldum 23 mayısta prezervatifle ilişkiye girdik ama haziran ayında ayın 14. günü regli oldum ayın 28 yine reglim oldu lütfen yardımcı olun hamile olabilir miyim

Tahlil.Com | 05.07.2014 07:43

 Cinsel beraberlik  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını gösteriyor.Ancak görülen adet sonrası yeni bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir hamilelik ihtimalinden söz edebiliriz.
 Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki yazımızı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

   http://tahlil.com/adet-gormek-nedir-adet-goren-biri-hamile-olabilir-mi

   Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.


 Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız.....
just4apachi | 12.05.2014 03:30

Sevgilim adet başlangıcında yaşanan şeyleri yaşadı fakat adet olamadı. Göğüs ağrısı oldu karın ağrısı sivilce çıktı. Çok fazla stres yaptığı için bu geri tepmiş olabilir mi

Tahlil.Com | 12.05.2014 10:10
Yaşanan yoğun stres adet gecikmesine sebep olabilir. 
DAHA FAZLA GÖSTER
Uzun Yolculuklarda Bacak Sağlığını Korumanın Yolları Nelerdir?
Uzun yollar, özellikle dolaşım sorunu olan kişilerin en büyük kabusudur
Yaşlandıkça Daha Çabuk Acıkıyoruz
Yemek yemek herkese iyi gelir
Boşandıktan Sonra Yeni Bir Hayat Kuracaklara Öneriler Nelerdir?
Boşanmak da evlenmek kadar normal bir durumdur
Yapay Dişler Doğal Dişlerin Yerini Tutar mı?
Doğal diş vücudumuzun bir parçası olup, fonksiyon ve estetik olarak belli bir uyum içindedir
Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapılmalı?
Saçlar bir bayanın bakımlı olduğunu gösteren en güzel işaretlerdendir
Tatlıyı Ne Zaman Yemeli?
Bir toplumun yemek yeme alışkanlığı, o toplumun sağlık durumunu ortaya koyar
Hapşırık Tutmak Sağırlık Riskini Arttırır
Hapşırık vücudun bazı etkenlere karşı kullandığı bir savunma mekanizmasıdır
Diyette Koşu Bandının Faydaları Nelerdir?
Hızlı bir şekilde kilo vermek için diyetle birlikte spor yaparız
Günde Ne Kadar Tuz Tüketmeli ?
Her gün tükettiğimiz sofra tuzunun kimyasal bileşeni sodyum klorürdür
Güne Erken Başlayın..Depresyona Girmeyin!
Güne erken başlama, hem gün içerisindeki vakti verimli kullanmak hem de depresyona yakalanma riskini azaltmak için oldukça etkili bir yöntemidir
Gebelikte Neden Hafta Hesabı Yapılır?
Gebelik sürecinde bebeğin takibi hayati önem taşır
Ter Kokusundan Nasıl Kurtulabilirsiniz?
Yaz ayları yaklaştıkça ter kokmak daha büyük korku haline gelir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com