Akciğer Kanseri Neden Erken Öldürüyor?

06.03.2018 10:18 | Güncelleme: 24.10.2020 02:58 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Akciğer kanseri; En çok bilinen ve maalesef sık görülen kanser türlerindendir.
Akciğer Kanseri Neden Erken Öldürüyor?
A

Akciğer kanseri; En çok bilinen ve maalesef sık görülen kanser türlerindendir. Gittikçe kirlenen çevre şartları, gittikçe sanayileşmenin kentlere yaklaşması ve artan sigara tüketimleri bu kanserin sık gündeme gelmesinde en büyük unsurlardır. Bunların yanında tabii ki genetik faktörler de rol oynamaktadır. Özellikle birinci derece yakında görülen akciğer kanseri, diğer kanserlerde olduğu gibi, sonraki nesillerde de risk anlamına gelmektedir.

Akciğer kanserinin en korkutucu yönü ise, genel olarak hastalığın kötü seyretmesi ve hayat kaybıyla neticelenmesidir. Akciğerler vücudun temizlenme mekanizmasıdır. Akciğerde temizlenen kan sayesinde vücudun dolaşımı kusursuz şekilde devam etmektedir. Ancak akciğerde meydana gelen hasarlar, başta kanın temizlenememesinden kaynaklı olarak, tüm vücutta aksamalar meydana gelmesi demektir. Ayrıca akciğerlerden geçen kan bütün vücudu dolaştığından, burada meydana gelen bir kanser hücresinin kolaylıkla tüm vücuda yayılması riskini de beraberinde getirir.

Akciğer kanseri; genetik ve daha çok çevre şartlarından etkilenme neticesinde oluşan bir hastalıktır. Özellikle sigara içen birçok insan, bu risk altındadır.

Göğüs ve prostat kanseri olan kişiler; teşhisten itibaren en az 7 yıl sağlıklı yaşayabiliyorken, akciğer hastaların teşhisten 6 ay sonra hayatlarını kaybediyor.

Ayrıca kişi sigaradan kaynaklı akciğer kanserine yakalanmışsa; daha pek çok kanser türlerine de yakalanma olasılığı, oldukça yüksektir.

Akciğer Kanserinden Nasıl Korunmalıyız?

Genetik faktörler değiştirilemez ancak erkenden alınan önlemlerle hastalık meydana gelmeden engellenir. Öncelikle risk grubunda olan kişiler kendini daha iyi korumalıdırlar.

Sigara tüketiminden kaçınılmalı, hatta pasif içici konumunda dahi olunmamalıdır. Sigara dumanı, ciddi metal ağırlıklıdır ve kan dolaşımına yük bindirir. Bu sebeple bırakın içici olmayı, sigara içilen ortama dahi devamlı maruz kalmak akciğer kanserinin başlıca sebeplerindendir.

Sık spor yapılmalı ve nefes egzersizleriyle desteklenmelidir. Bu sayede akciğer kapasitesi artırılmış ve hastalığa karşı direnç oluşturulmuş olur.

Haşimato Nedir?
Haşimato hastalığı; tiroid bezlerinin iltihaplanmasıdır
Hastalık Hastalığının (Hipokondriazis) Fizyolojik Belirtileri Nelerdir?
Hipokondriazis; bedensel bir hastalık olmadığı halde, hastalığı olduğunu düşünenlerde görülen somatoform tipi bir bozukluktur
Kadınlarda Miyom Nedir? Ameliyat Gerektirir mi?
Miyom; rahimden çıkan urlardır
Aft Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Damak,yanak, dil gibi yumuşak ağız içi bölgelerimizde oluşan beyaz renkli yüzeyel ülserler aft olarak bilinirAftlar ağız içinde ağrıya yol açması ve yemek yemede zorluk çıkarması nedeniyle çoğu zaman…
Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?
Mide kanaması;mide mukozası inflamasyonu olarak tanımlanır
Safra Kesesi Taşları Nasıl Oluşur?
Safra kesesi, karaciğerin bitişiğinde yerleşen bir organdır
Crohn hastalığı (bağırsak iltihabı)
Crohn hastalığı bağırsakların iltihabıdır ve bağırsaklar üzerinde küçük ve büyük ülserler oluşabilir
Hepatit A Enfeksiyonundan Nasıl Korunmalıyız?
Hepatit A enfeksiyonu tüm dünyada yaygın olarak görülür
Öpücük Hastalığı Nedir?
Halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen bu hastalığın asıl adı Enfeksiyoz Mononükleozistir
Prostat hastalıklarına Önlem Almak Mümkündür
Prostat; mesanenin arka kısmında yer alan bir salgı bezidir
Plastik Şişeler Neden Sağlıksız?
Özellikle yaz aylarının geldiği ve suya olan ihtiyacımızın maksimum seviyelere ulaştığı bu günlerde pet şişe kullanımları da büyük oranda artmaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com