Alerji Nedir? Alerji Tanısında Kullanılan Testler Nedir?

05.09.2017 02:39
Alerjik hastalıkların başlıcaları; alerjik astım, alerjik orta kulak iltihabı ve burun nezlesi(alerjik rhinit), egzama dediğimiz atopik dermatit, böcek sokmalarına karşı oluşan alerjiler, alerjik sinüzit, gıda alerjisi, alerjik göz nezlesi, ilaçlara karşı olan alerji, güneş alerjisi ve lateks alerjisidir
Alerji Nedir? Alerji Tanısında Kullanılan Testler Nedir?
A

Alerjik hastalıkların başlıcaları; alerjik astım, alerjik orta kulak iltihabı ve burun nezlesi(alerjik rhinit), egzama dediğimiz atopik dermatit, böcek sokmalarına karşı oluşan alerjiler, alerjik sinüzit, gıda alerjisi, alerjik göz nezlesi, ilaçlara karşı olan alerji, güneş alerjisi ve lateks alerjisidir. 

Bu hastalıklar tekrarlayıcıdır. Yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve performansı düşürür.. Hatta anaflaksi dediğimiz, ani ölümle sonuçlanabilen tehlikeli bir hastalığa yol açabilir. Bu durumda acilen doktora başvurulmalıdır. Çünkü dakikalar içinde gerçekleşen bir olay olup ani kriz gelişir. 

Alerjik hastalıklarda görülen belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Örneğin; ciltte oluşan bir alerjide, kaşıntı, kuruma kabarıklık, döküntü gibi bulgular vardır. Yine burun nezlesinde, burunda kaşıntı, akıntı, aksırık görülür.Hekimler alerji tanısı için bazı testlere ihtiyaç duyar. 

ALERJİK HASTALIKLARIN TANISINDA KULLANILAN TESTLER 

Alerjik hastalıklarda da erken teşhis tedaviye olumlu katkıda bulunur ve hastalığın duraklaması için de önemlidir.Bu sayede oluşabilecek krizlerin de önüne geçilmiş olur. Hastalığın belirli dönemlerde ve tekrar görülmesi, ailede de böyle bir alerjinin var olması, alerjenle temas sonucu ortaya çıkması, hastalığın tanısını kolaylaştıracaktır. 

Alerji durumunda kanda Ig E testi tanıda çok yardımcıdır.Bu antikorun (Ig E) kandaki varlığına bakılarak alerji tanısı konabilir. Bunun dışında alerjinin türüne göre ilave tahliller de yapılabilmektedir.

Gıdalarla deri testleri uygulanır. Bu uygulama genellikle özel hazırlanmış gıda alerjenleri ile yapılır. Ama bazen gıdanın doğal haliyle, yani taze gıda örnekleriyle de test yapılabilir. 

Atopik dermatit gibi bazı hastalıklarda ve alerji ilaçlarının (antihistaminikler) kesilemediği durumlarda deri testleri yapılması hekimlerce önerilmez.. Bu durumda gıda spesifik İg E tahlili uygulamak gerekir. Ancak yumurta ve süt alerjileri hariç, bu testler her zaman faydalı sonuçlar vermeyebilir. 

Diğer bir tanı yöntemi de eliminasyon (kaçınma) diyetidir.Hastadan alınan bilgilerle tespit edilmiş olan muhtemel sorumlu gıda veya gıdalar diyetten çıkartılır ve şikayetlerin devam edip etmediği kontrol edilir. Gıda alerjilerinde uygulanan en önemli tanı yöntemi ise maruziyet testidir Bu test acil müdahale koşullarının sağlandığı ortamlarda (hastane) ve tecrübeli alerji uzmanları gözetiminde yapılabilir. Tanı değeri çok yüksektir ancak tahlil sırasında alerji gelişme riski olduğu da bilinmeli ve gerekli önlem alınmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

elanur | 23.05.2012 09:56

Merhaba. Güneşe Karşı Alerjim Var ve Vücudum Kızarıyor, kabarıyor, kaşınıyor. Güneşe Çıkamıyorum. ne önerirsiniz ? :S

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Bir cildiye uzmanına başvurun
CEA Testi Nedir?
CEA embriyo dokuları tarafından üretilen bir proteindir. CEA, Carcino Embryonic Antigen kelimelerinin kısaltılmasından ortaya çıkmıştır. Bu test bir kanser antijen testidir.
RDW Nedir? RDW Testi Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir?
RDW, hemogram yani tam kan sayımında çalışılan parametrelerden biridir. Kan sayım parametrelerinden biri olan RDW testi değerlerindeki yükseklik de sıklıkla merak edilen bir konudur.
Tiroid Sintigrafisi (Tiroid taraması) Tahlili Nedir?
Tiroid sintigrafisi, tiroit nodüllerinin değerlendirilmesinde yardımcı testlerden biridir. Tiroid bezi hastalıklarının tanısında kullanılan önemli tahlillerden biridir.
Kan şekeri neden düşer? Kan şekeri düştüğünde görülen belirtiler nelerdir?
Kan şekeri düşmesi hipoglisemi olarak da bilinmektedir.Kan şekeri düşmesini durumunda görülen çeşitli belirtileri aaşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Sperm DNA Hasar Testi Nedir? Kimler Yaptırmalıdır?
Sperm DNA Hasar Testi, erkek infertilitesini değerlendirme amacıyla günümüzde yeni geliştirilen ve tercih edilen bir tahlildir. Bu testin kimlere yapılacağının bilinmesi önem taşımaktadır.
HIV, HIV Testleri ve AİDS ile ilgili soru soran okurlarımıza öneriler:
Şüpheli ve korunmasız bir cinsel ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanma endişesi taşıyanlar pişmanlık duygusu ile birlikte HIV korkusu sebebiyle HIV testi yaptırıp korkususunu gidermek istiyor.AİDS…
Kan Testi Nedir? Kan Testleri Nasıl Yaptırılır ve Hazırlanılır?
Bu makalemizden kan testinden önce, kan testi esnasında ve sonrasında yapmanız gereken şeyler ve süreç hakkında bilgi endinmeniz mümkündür.
WBC (Lökosit) Normal Değerleri: WBC Yüksekliği ve Düşüklüğü Nasıl Yorumlanır?
Bu makalemizden, WBC (beyaz kan hücresi) diğer adlarıyla da lökosit  (akyuvar) türlerini, sayımının nasıl yapıldığını, normal değerlerinin ne olduğunu, wbc yüksekliği ve düşüklüğü…
Beta HCG Değeri Gebelik İçin Kaç Olmalı?
Beta HCG testi gebelik tanısı için istenen bir kan testidir.Beta HCG değerinin 6 mIU/mL ve üstü olduğu sonuçlar gebelik tanısı olarak yorumlanmalıdır.
Ultrason Tahlili Nedir?
Ultrason, yüksek frekanslı ses dalgaları yardımıyla rahim ve pelvis içini gösteren bir tahlil yöntemidir. Radyolojik bir görüntüleme tahlilidir.
Tahlil.com'a En Çok Sorulan ve Merak Edilen 5 Tahlil Nedir?
Tahlil bilgileri ve tahlil yorumlama konusunda Türkiye'nin ilk ve tek sağlık sitesi olan Tahlil.com'a bir çok soru geliyor. En çok merak edilen konular ve tahliller ile ilgili sizleri…
Tüp Bebek Sonrası Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?
Tüp bebek günümüzde çocuğu olmayan çiftlere sık olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi olan çiftler özellikle de anne adayları…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com