Üreaz Testi Nedir? Üreaz Testi Pozitifliği Ne Anlama Gelir?

05.03.2018 10:42 | Güncelleme: 14.04.2020 12:27
Helicobacter pylori, bulunduğu yerde kronik enflamasyona neden olan, midenin çeşitli yerlerine yerleşen, mikroerofilik bir bakteridir. Helicobacter pylorinin midede var olup olmadığını anlamak için endoskopi sonrası mideden alınan örnekten üreaz testi yapılır.Üreaz testi pozitifliği durumunda ise örnekte Helicobacter pylori varlığı anlaşılır.Bu yazımızda üreaz testi ve üreaz testi pozitifliği hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Üreaz Testi Nedir? Üreaz Testi Pozitifliği Ne Anlama Gelir?
A

Üreaz Testi Nedir?

Helicobacter pylori, bulunduğu yerde kronik enflamasyona neden olan, midenin çeşitli yerlerine yerleşen, mikroerofilik bir bakteridir.
Bu bakterinin tespiti için gastroenterologlar tarafından yapılan endoskopi işlemiyle üreaz testi yapılır.
Endoskopi sırasında mideden alınan mukoza örneği içinde üre, tampon ve pH indikatörü içeren özel bir solüsyon içine konulur.Alınan bu örnek taşıma ortamı ile tahlil edilmek üzere laboratuvara gönderilir.
Testin temel amacı alınanörnekte Helicobacter pylori var olup olmadığını ortaya koymaktır.
Helicobacter pylori bakterisi oksijen bakımından fakir ortamda daha az üreyebildiğinden bu bakterilere aynı zamanda mikroaerofilik bakteri de denir. 
Üreaz enzimi; midenin mukus tabakasının içine yerleşik vaziyette olan bu bakteriyi, üreden oluşan amonyak sayesinde mide asitinden korur. Ayrıca bu bakterinin biofilm oluşturma özelliği de vardır.
Mideden alınan, üreaz çözeltisi içine konan biyopsi; birgün bekletilir. Çözeltide renk değişimi olup olmadığı incelenir.

Üreaz Testi Pozitifliği Ne Anlama Gelir?

Mideden alınan örnekte eğer Helicobacter pylori bakterisi var ise, bakterinin içindeki üreaz enzimi üreyi amonyağa dönüştürecektir.Bu durumda da örneğin alındığı sıvının (solüsyonun) pH'sı yükselecektir.Solüsyon pH indikatörü içerdiği için renk değişimi meydana gelecek ve sıvı kırmızı renge dönüşecektir.
Bu durumda üreaz testinin pozitif olduğunu söyleyebiliriz.
Üreaz testi negatif ise sıvıda (solüsyonda) renk değişimi olmayacaktır.

Hızlı Üreaz Testi Nedir?

Endoskopi sırasında alınan mukoza örneği, üre, tampon ve pH indikatörü bulunan bir sıvıya atılır. Bakterideki üreaz, üreyi amonyağa dönüştürür ve sıvının pH'sı yükselir. pH indikatörü renk değiştirerek tüpteki sıvıyı kırmızı yapar ve buna üreaz testi pozitif denir.YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kadınlarda Yapılması Gereken 10 Tahlil Nedir?
Uzmanlar kadınların öncelikli olarak yaptırmasını önerdikleri 10 tahlili belirlemişler. Sağlıklarına düşkün olan kadınların doktorlarına da danışarak yaptırmaları önerilen ve…
Serolojide Kullanılan ASO Testi Nedir?
Bu test ile kandaki ASO proteinin miktarı ölçülür.
HIV Enfeksiyonu Sonrası Anti HIV Antikorları Ne Zaman Oluşur?
AIDS,  HIV virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalığın son aşamasıdır.
Gebelerde 'Üçlü Test' ve Uyulması Gereken Kuralları
Gebelikte bebeklerde olabilecek kromozomal anomaliler ve doğumsal anomalilerin tespiti için yapılan bir testtir.
Erkeklerin Yaptırması Gereken 10 Tahlil Nedir?
Sağlığına düşkün erkekler düzenli aralıklarla tahlil yaptırıp sağlık kontrolünden geçmek ister. Bu yazımızda erkeklerin düzenli olarak yaptırması gereken 10 tahlili sizler…
Babalık Testi Nedir? Babalık Testi Nasıl ve Nerede Yapılır?
Babalık testi  DNA analizi yapılan genetik laboratuvarlarda yapılmaktadır.Bu yazımızda babalık testlerine dair merak edilenler, testin neden ve nasıl yapıldığı ve babalık testlerinin nerelerde yapıldığına…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com