Amniyosentez Yerine Yeni ve Basit Bir Kan Testi

Yayın Tarihi : 2018/06/16 11:15 • Güncelleme Tarihi : 2020/04/14 22:09 •
Anne karnındaki bebekte, down sendromu olup olmadığını amniyosentez yöntemi yerine, sadece basit bir kan tahlilinden DNA analizi yaparak tespit eden ilk ticari test, bu yılın sonunda Amerika'da kullanılmaya başlanacaktır.
Amniyosentez Yerine Yeni ve Basit Bir Kan Testi

Anne karnındaki bebekte, down sendromu olup olmadığını amniyosentez yöntemi yerine, sadece basit bir kan tahlilinden DNA analizi yaparak tespit eden ilk ticari test, bu yılın sonunda Amerika'da kullanılmaya başlanacak.
Söz konusu test, gebeliğin 8. haftasından itibaren anneden alınan basit bir kan örneği ile iki hafta içinde sonuç veriyor.Testin  neredeyse mükemmele yakın bir güvenilirlik sunduğu ifade edilmekte.Yöntemin geliştirilmesi için pek çok laboratuvarın üzerinde çalıştığı, ancak bugüne kadar ticarileşmiş bir ürünün bulunmadığı uzmanlarca belirtiliyor.Söz konusu test, anne karnından örnek almadan sadece basit bir kan örneği ile çalışılabiliyor.

Boston Üniversitesi İleri Biyoteknoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Charles Cantor ,testi şöyle anlatıyor:''''Kanda hücre ve sıvı var. Hücreleri atıyoruz ve plazmayı ayırıyoruz. Plazmadaki DNA, RNA ve proteinler ve diğer bazı maddeler var. Proteini ve RNA'yı parçalayıp uzaklaştırıyoruz. Böylece sadece DNA'yı bakıyoruz. Bu durumda DNA zaten parçalanmış durumda. Her parçadaki molekül sekanslarına bakıyoruz. İşte burada özel bir teknik uyguluyoruz. Bu halde DNA'da meydana gelen bir hataya bakıyoruz.''Cantor, ticari testin sonucunu bir hafta ile iki hafta içinde sonuçlandığını bildirdi. Testin ilk olarak bu yılın sonunda Amerika'da ticarileşeceğini, gelecek yıl Avrupa ülkeleri ile Çin'de piyasaya sunulacağını belirten Cantor, Türkiye'nin de listelerinde yer aldığını kaydetti.

Cantor, yaşanan bölgeye göre, değişik nedenlerle ülkeler arasında farklılıkların çıkarılabileceğine işaret ederek, bu farklılık olasılıklarının ortaya çıkarılması için Türkiye'de de bir takım klinik testlerin yapılması gerektiğini vurguladı. Canton, ''Büyük bir olasılıkla ülkeler arasında sonuçlar değişmez. Ancak belki bir süre amniyosentezle birlikte paralel bu tanı yönteminin de sonuçlarının karşılaştırılması gerekebilir'' diye konuştu.

Testin uygulanabilmesi için anneden alınan kan örneğinin 72 saat içinde merkeze ulaştırılması gerektiğini anlatan Cantor, ''İlk başta donmuş haldeki plazmayı isteyeceğiz. Ancak ileride oda sıcaklığında bile saklanan kan örneklerini de elimize ulaştığında 72 saat içinde tanı koyabileceğiz'' dedi. Cantor, tanı yönteminin her ülkedeki amniyosentez yönteminin maliyetine paralel bir maliyet getireceğini söyledi.Söz konusu testin bilim dünyasında ''devrim'' olarak nitelendirdiğini dile getiren Cantor, ''Öncelikle büyük uygulama sonuçları, yani topluma yaygınlaştığı andaki sonuçlar heyecanla bekleniyor'' dedi.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?