B12 Vitamini Hangi Durumlarda Yükselir?

25.07.2015 08:26 | Güncelleme: 28.10.2020 03:42 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Vitamin B12 tesi bazı durumlarda normal değerlerin üstünde çıkmaktadır. Landa B12 viyamin yüksekliğine yol açan durumları aşağıdaki yazımızda öğrenebilirsiniz.
B12 Vitamini Hangi Durumlarda Yükselir?
A

Vitamin B12 testi bazı durumlarda normal değerlerin üstünde çıkmaktadır.

B12 Hangi Durumlarda Yüksek Çıkar?
B12 vitamini testinin yüksek çıktığı durumlar;

Kronik böbrek yetmezliği, 
Konjenital kalp yetmezliği, 
Diabetes mellitus, 
Bazı lösemi türleri (AML, KML), 
Lökositoz, 
Polistemia vera, 
Karaciğer hastalıkları
Protein malnutrisyonu 

B12 Yüksekliği Tek Başına Tanı Koymaya Yeter mi?

Hastalar şikayetlerini dile getirdiklerinde, hekimler sorunun kaynağını düşünür. Bu durumda şikayetleri meydana getirebilecek hastalıkların ihtimali değerlendirilir ve bu hastalıkların sebep olduğu değerler araştırılır. Hastanın şikayetine göre bazen sadece bir tahlil ile teşhis konabilirken, bazen çok fazla tahlil yapılarak ancak neticeye ulaşılabilir.

Bu durumdan da anlaşılacağı gibi, öncelikle hastanın, şikayetlerini doğru belirlemesi ve fiziksel muayene doğru teşhisin en önemli aşamasıdır.

Ardından yapılan tahlillerin şikayetle bağlantılı olması beklenir. Ve hastalığın sebep olabileceği her şikayet kayda değer bulunur ve gerekli tahliller istenir. Eğer tahlillerde farklı değerler, şikayeti destekliyorsa hastanın teşhisi konur. Bu sebeple çoğu zaman tek bir değere bakılarak teşhis konması tercih edilmez.

Çünkü bazı değerlerde anlık değişimler veya makine hataları olabilir. İşte bu sebeplere dayalı olarak yanlış teşhisleri önlemek adına, pek çok tahlilin birbirini desteklemesi beklenir.

Bu sebeple anormal bir test sonucu çıktığında ya hastalığın etki edebileceği ilave tahliller istenir ve sonuç desteklenir. Veya testler tekrar edilerek güvenirliğinden emin olmak gerekir. Bu durumda en doğru kararı verecek olan hekiminizdir. Yani B12 değeriniz devamlı yüksek çıkıyorsa; bu durumda doğru teşhis için; kalp , karaciğer gibi diğer organlarında detaylı taramasının yapılması ve doğru tanının konması gerekir.

Hastalığın seyri, tedaviye cevabı da bu kapsamda incelenir. Bu sebepledir ki; bir şikayete bağlı rahatsızlıkta devamlı farklı doktorlara gitmek doğru bir davranış değildir. Tek bir doktorun takibinde olmak; hastanın tedavi sürecinin de düzenli devam etmesi için son derece önemlidir.

#HayatEveSığar Mobil Uygulaması Android ve App Store Platformlarında
#HayatEveSığar Mobil Uygulaması Android ve Apple Store platformlarında yayına başladı.Aşağıda verdiğimiz linklerden bu uygulamaları indirerek Covid 19 pandemisine karşı digital bir önlem alabilirsiniz.
Okullar Öncesinde Çocuklara Yapılması Önerilen 7 Tahlil
Okula başlamadan önce çocuklara yapılması önerilen bir takım tahliller vardır.Bu tahliller hem yorucu bir öğrenin yılı öncesinde çocukta genel bir sağlık kontrolü…
Kan Sayım Parametreleri Nelerdir?
Kan sayımı yaygın olarak kullanılan bir tahlildir
Amniyosentez Alternatifi NIFTY Test Nedir?
Amniyosentez bebekteki genetik hastalık şüphesi yönünden  riskli gebeliklerde kadın doğum doktorları tarafından yapılan girişimsel bir tahlil yöntemidir.
Brucella Aglütinasyon Testi Nasıl Yorumlanır?
Brucella   tüp agglütinasyon testi Brucellla enfeksiyon hastalığı tanısında sıklıkla kullanılan bir tahlil yöntemidir.
VZV IgG Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
VZV IG G, suçiçeği ve zona hastalıklarının tanısı için yapılan bir testtir.
Amonyak Yüksekliği
Amonyak testi, çeşitli karaciğer hastalıklarının neden olduğu Reye sendromu tanısında, asit-baz bozukluğu, şuur bulanıklığı, kusma, davranış ve bilinç değişikliği gibi durumlarda ve yenidoğanda…
Demir Bağlama Kapasitesi Nedir?
Toplam demir bağlama kapasitesi kısa adı ile TDBK serumdaki demir bağlayan bölgelerin ne dereceye kadar,demirle doyurulabildiğini ölçen bir tahlildir.
Tükürük Testi İle 15 Dakikada Kalp Krizi Teşhisi Koyulabiliyor
Tükürük testleri son yıllarda giderek popüler oluyor.
10 Soru ve Cevapta Tiroid Hastalıkları,Tiroid Testleri (ST3,ST4,TSH) ve Tiroid Testlerinin Yorumlanması
Tiroid bezi hastalıkları ve tiroid hastalıkları tanısında kullanılan testler hakkında Tahlil.com’a sıkça sorular geliyor.Tahlil.com olarak başka hiçbir sitede bulamayacağınız ve tiroid…
Özefagus Manometri Nedir?
Özefagus; yediğimiz besinleri mideye götüren içi boş, boru şeklinde organımızdır.
Tiroid Tahlilleri Nasıl Değerlendirir? Nasıl Yorumlanır?
Tiroid tahlillerinin nasıl değerlendirileceği önemli bir konudur.Bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com