B12 Vitamini Hangi Durumlarda Yükselir?

25.07.2015 08:26 | Güncelleme: 28.10.2020 03:42 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Vitamin B12 tesi bazı durumlarda normal değerlerin üstünde çıkmaktadır. Landa B12 viyamin yüksekliğine yol açan durumları aşağıdaki yazımızda öğrenebilirsiniz.
B12 Vitamini Hangi Durumlarda Yükselir?
A

Vitamin B12 testi bazı durumlarda normal değerlerin üstünde çıkmaktadır.

B12 Hangi Durumlarda Yüksek Çıkar?
B12 vitamini testinin yüksek çıktığı durumlar;

Kronik böbrek yetmezliği, 
Konjenital kalp yetmezliği, 
Diabetes mellitus, 
Bazı lösemi türleri (AML, KML), 
Lökositoz, 
Polistemia vera, 
Karaciğer hastalıkları
Protein malnutrisyonu 

B12 Yüksekliği Tek Başına Tanı Koymaya Yeter mi?

Hastalar şikayetlerini dile getirdiklerinde, hekimler sorunun kaynağını düşünür. Bu durumda şikayetleri meydana getirebilecek hastalıkların ihtimali değerlendirilir ve bu hastalıkların sebep olduğu değerler araştırılır. Hastanın şikayetine göre bazen sadece bir tahlil ile teşhis konabilirken, bazen çok fazla tahlil yapılarak ancak neticeye ulaşılabilir.

Bu durumdan da anlaşılacağı gibi, öncelikle hastanın, şikayetlerini doğru belirlemesi ve fiziksel muayene doğru teşhisin en önemli aşamasıdır.

Ardından yapılan tahlillerin şikayetle bağlantılı olması beklenir. Ve hastalığın sebep olabileceği her şikayet kayda değer bulunur ve gerekli tahliller istenir. Eğer tahlillerde farklı değerler, şikayeti destekliyorsa hastanın teşhisi konur. Bu sebeple çoğu zaman tek bir değere bakılarak teşhis konması tercih edilmez.

Çünkü bazı değerlerde anlık değişimler veya makine hataları olabilir. İşte bu sebeplere dayalı olarak yanlış teşhisleri önlemek adına, pek çok tahlilin birbirini desteklemesi beklenir.

Bu sebeple anormal bir test sonucu çıktığında ya hastalığın etki edebileceği ilave tahliller istenir ve sonuç desteklenir. Veya testler tekrar edilerek güvenirliğinden emin olmak gerekir. Bu durumda en doğru kararı verecek olan hekiminizdir. Yani B12 değeriniz devamlı yüksek çıkıyorsa; bu durumda doğru teşhis için; kalp , karaciğer gibi diğer organlarında detaylı taramasının yapılması ve doğru tanının konması gerekir.

Hastalığın seyri, tedaviye cevabı da bu kapsamda incelenir. Bu sebepledir ki; bir şikayete bağlı rahatsızlıkta devamlı farklı doktorlara gitmek doğru bir davranış değildir. Tek bir doktorun takibinde olmak; hastanın tedavi sürecinin de düzenli devam etmesi için son derece önemlidir.

Tahlil İçin Kan Vermeden Önce Önemli Öneriler
Tahlil için kan vermeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu önerileri birlikte inceleyelim.
Anti-Retikülin Antikoru Hangi Durumlarda Yükselir?
Anti retikülin; dermatitis herpetiformis ve gluten sensitif enteropati tanı ve tedavisinde kullanılan bir kan testidir.
TESTOSTERON (Total)
Testosteron androjen sınıfına ait bir erkeklik hormonudur. Testosteron hormonunun cinsiyet ve yaş aralığına bağlı olarak normal değerleri aşağıda belirtilmiştir..
Hepatit B Testleri: HBS AG:Pozitif , Anti HBc:Pozitif, IgM anti-HBc: Pozitif, Anti HBs: Negatif olması ne anlama gelir?
Hepatit B araştırması  yapıldığında; HBS AG:Pozitif , Anti HBc:Pozitif,  IgM anti-HBc: Pozitif,  Anti HBs: Negatif  tahlil sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?
CA 125 testi nedir? CA 125 yüksekliği ve CA 125 hangi durumlarda yapılmalıdır?
125 testi bir tümör belirteçi olarak bilindiğinden ,CA 125 testi yüksek çıkan kullanıcılarımız sıklıkla bize bu test ile ilgili sorular yöneltiyor.Öncelikle şu bilgiyi…
CA 125 Testi Nedir ? CA 125 Yüksekliği Ne Anlama Gelir?
CA 125 testi bir tümör markırıdır, kanserli hastaların klinik takiplerinde kullanılan bir laboratuvar testidir. CA 125 testi yüksekliği merak edilen bir konudur.CA 125 testi yüksek…
Spermiogram Testi Normal Değerleri Nelerdir?
Erkeğin çocuk yapma kapasitesini en iyi ifade eden testtir.Spermiogram testi normal değerleri konusunda aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Amilaz Testi Nedir ? Amilaz Hangi Organ Hastalıklarında Bakılmalıdır?
Amilaz testi, hayati bir organ olan pankreas fonksiyonları hakkında bilgi vermektedir
Balgam Tahlilleri Ve Balgamdan Yapılan Testler
Balgam tahlili ve testleri  önemli bakteriyolojik tahlillerden biridir
Gebelik ve Tiroid Hastalıkları,Tiroid Testleri(ST3,ST4,TSH)
Sevgili okurlar,gebelerde ve gebeliği planlayan tiroid hastalarında tiroid testlerinin sonuçları ve yorumlanması sıkça merak edilir.Bu yazımızda gebelikte görülen tiroid bezi hastalıklarınun…
İdrar Hamilelik Testi Nedir? Güvenilir midir?
İdrarda yapılan hamilelik testlerinin nasıl çalıştığı, güvenilir olup olmadığı, testin ne kadar erken uygulanabileceği ve nereden temin edilebileceği konusundaki yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz.Hamilelik…
Direkt Bilirübin Yüksekliği Nedeninin Araştırılmasında Tahliller
Direk bilirübin testi yüksek olan kişilerde, bunun nedeninin araştırılmasına yönelik doktorlar çeşitli tahliller isterler.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com