Vardiyalı Çalışma Kanser Riskini Artırıyor

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 07.03.2020 11:46
Kanser ve uyku düzeni bozukluğu arasında bir ilişki olup olmadığı sıklıkla merak edilen bir konudur. Özellikle gece ve vardiyalı çalışan işçilerin kanser yönünden riskli olup olmadıkları konusunda çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.Vardiyalı çalışmanın kanser riskini arttırıp artırmadığına dair yapılan bir  çalışmanın sonuçlarının ilginizi çekeceğini umuyoruz.
Vardiyalı Çalışma Kanser Riskini Artırıyor
A

Yapılan son araştırmalar; kanser ve uyku düzeni arasındaki ilişkiye dairdir.Özellikle geceleri vardiyalı çalışan işçilerde bu yönde bir risk olup olmadığı konusunda bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.

Özellikle ailede yatkınlık, kanser açısından en büyük tehlikedir. Çevresel faktörlerde bunu tetikliyorsa; artık kaçınılmaz hale gelmektedir. İşte bu kişilerin son derece dikkatli olması gerekmektedir.

Düzensiz uyku da; kanseri en çok etkileyen sebeplerden biridir. Kişinin biyolojik saatinin değişmesiyle, vücut direnci de düşer. Hastalıklara karşı dayanıklılığı azaldığı gibi; kanser hücrelerini de harekete geçirebilir.

Buradan da anlaşılacağı üzere gece ve vardiyalı çalışanlar kanser yönünden diğer çalışanlara göre göreceli de olsa daha fazla bir risk altındadır.

Hormonlu Spiral Adeti Etkiler mi?
Progesteron hormonu sayesinde rahim duvarı kalınlaşma miktarı azalır ve bu sebeple adet kanaması, hormonlu spiral kullanan kişilerde az olur. 
Tiroid Testlerinde Tek Başına ST4 Yüksekliği nedir?
Tiroid testleri yorumlanırken, TSH ile birlikte ST3 ve ST4 tahlil değerlerindeki yükseklikler de kontrol edilmektedir.
Anestezi Öncesi Doktorlarca İstenen Tahliller
Cerrahi operasyon yapılacak hastalara ameliyat öncesi anestezi uygulanır.Anestezi öncesi koktorlarca istenen tahlilleri birlikte inceleyelim.
İdrar Özgül Ağırlık Testi Nedir?
İdrar testi, sağlık doktorunuzun  sağlığınızı kontrol etmesi ve anormallikleri test etmesi için ağrısız bir yoldur.  Bu makalemizden idrar özgül ağırlığın ne olduğunu, testinin…
HIV ( AİDS ) Erken Tanısı ve P 24 Antijeni Testleri
HIV P 24 Antijeni, şüpheli cinsel ilişkiden sonra en erken sonuç almak için kullanılan bir tahlil yöntemidir.
Pandemide Grip ve Zatürre (Pnömoni) Aşısı Olalım mı?
Covid 19 pandemisinin en yoğun olarak yaşandığı bu günlerde grip ve zatürre (pnömoni) aşısı olmanın faydalı olup olmadığı merak edilen bir konu haline geldi.Bu konuda Türkiye Diyabet…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com