Balgam Tahlili nedir? Balgam Tahlili Neden İstenir?

26.03.2018 10:47 | Güncelleme: 08.01.2019 05:48 | Yazar: Dr. Cem Argun
Balgam tahlili sıkça istenen bakteriyolojik tahlillerden biridir. Özellikle akciğer enfeksiyonu şüphesi olan hastalardan istenir. Balgam tahlili ortalama 48 saat içinde sonuçlanmaktadır.Mikrobiyoloji laboratuvarlarında mikrobiyoloji uzmanlarınca yapılır.
Balgam Tahlili nedir? Balgam Tahlili Neden İstenir?
A

Balgam Tahlili Nedir?

Balgam tahlili sıkça istenen bakteriyolojik  ve mikrobiyolojik tahlillerden biridir. Hastalarda alt solunum yolunu ilgilendiren bronşit,zatürre ve tüberküloz gibi enfeksiyonların şüphesinde doktorlarca sıkça istenmektedir.

En sık istenen balgam tahlilleri ise balgam mikroskopisi (Balgamda ARB aranması,Gram Boyama) ve balgam kültürüdür.
Balgam mikroskopisi tercihen sabah çıkarılan balgamdan yapılan mikrobiyolojik incelemedir.

Balgam Tahlil Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Balgam tahlili ortalama 48 saat içinde sonuçlanmakta olup balgam kültürü ise bir enfeksiyon etkeni tespit edildiğinde antibiyogram testi ile birlikte 72 saat içinde sonuçlanmaktadır.
Tüberküloz araştırmasında kullanılan spesifik balgam kültürleri ise löwenstein besiyerine ekilir.Bu kültür testlerinin sonuçlanması ise 3 haftayı bulabilir.
Balgamdan yapılan gram, giemsa veya metilen mavisi ile değerlendirilen boyamalı mikroskopik inceleme testleri ise  aynı gün incelenmekte ve sonuç rapor edilmektedir. 

Balgam Tahlili Değerlendirilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balgam çoğu zaman tükürükle karıştırılır. Hastalar balgam verdiklerini sanarak tükürük verirler ve tahlil sonucu bu durumda sağlıklı çıkmaz.
Laboratuvar uzmanları bir takım mikroskopik incelemelerle verilen örneğin balgam veya tükürük olmadığı konusunda inceleme yaparlar. Eğer örneğin tükürük olduğu kanısına varılırsa balgam örneği yeniden istenir.

  • Balgam mikroskopisinde akyuvarların sıkça görülmesi bir solunum yolu enfeksiyonu konusunda yol göstericidir.
  • Balgam da ARB adı verilen mikroskopik inceleme ise hastada Tüberküloz basili varlığı konusunda bilgi vermektedir.
  • 3 gün arka arkaya balgam verilmesi sonrası yapılan incelemeler çok daha sağlıklı sonuç vermektedir.
  • Balgamdan yapılan mikrobiyolojik tahliller aynı gün incelenmekte ve sonuç rapor edilmektedir.
  • Balgamdan kültür tahlilleri de sıkça doktorlarca genellikle de göğüs hastalıkları ve/veya enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca  istenmektedir.

Balgam kültürleri iki ana başlıkta incelenir:

Spesifik Balgam Kültürü

Tüberküloz incelemelerinde kullanılan bir kültür olup tüberküloz basilinin geç üremesi nedeniyle sonucun çıkması üç haftayı bulmaktadır.

Nonspesifik Balgam Kültürü

Zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında üreme olduğunda teşhis koydurmaktadır. Sonuçlar ortalama 2 ile 3  gün içinde rapor edilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hematokrit Testi (hct) Nedir?
Hematokrit testi tahlil raporlarında,kısaltılmış şekli olan hct olarak gözükür.Kanda bulunan şekilli elemanların yüm kana orannın yüzdelik değer olarak ifadesini belirtmektedir.
Gaitada (dışkıda) yağ ne zaman görülür?
Gaita tahlilinde yağ görülmesi normalde olmaması gereken bir durumdur. Laboratuvar incelemesinde gaitada (dışkı) yağ görülmesi farklı nedenlere bağlı olabilir.Gaitada yağ görüldüğünde gastroenterolojik…
HIV ELİSA Testleri İlişki Sonrası Ne Zaman Yapılmalı
Şüpheli cinsel ilişki sonrası, HIV testi yaptırmak isteyen okurlarımız HIV ELİSA testlerini ne zaman yaptırmaları gerektiğini merak etmektedir. HIV ELİSA testlerinin ne zaman yapılacağı konusunda uzmanlarımızın…
Aids Nedir? Aids Belirtileri, HIV Testi ve Tahlilleri Nedir?
AİDS, HIV Virüsü belirtileri, nasıl bulaştığı ve tanılarında kullanılan test yöntemleri sıkça merak edilmektedir.HIV test ve tahlilleri ideal olarak enfeksiyon hastalıkları kontrolünde planlanmalı ve…
Beta HCG Testi Değerlerinde Gri Zon Nedir? Beta HCG Değerleri ve Gebelik Haftası
Kanda yapılan Beta HCG testinde 6 mıu/ml ve üstü çıkan değerler gebelik lehine değerlendirilir.Ancak gri zon olarak da değerlendirilen bir ara değer vardır.Gri zon değeri ise 6 mıu/ml ile 24 mıu/ml arası…
Gaitada (Dışkıda) Parazit Taraması Nasıl Yapılır?
Özellikle bağırsakta yaşayan parazitlerin varlığı yapılan dışkı analizinde tespit edilebilir.Gaitada parazit taraması ideal olarak parazitoloji laboratuvarlarıında parazitoloji uzmanlarınca yapılmalı…
Kalp Kastalıklarının Tanısında Kullanılan Efor Testi Nedir?
Efor testi en çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık olması) tanısının koyulması amacıyla yapılır.Efor testini kardiyoloji uzmanları yorumlamalıdır.
Mikroskopik TESE Nedir?
Mikroskopik TESE, erkek üreme hücresi spermlerin üretildiği testis dokusunda sperm arama yöntemidir.
Alkalen Fosfataz (ALP) Testi Nedir? Alkalen Fosfataz Yüksekliği Neden olur?
Alkalen fosfataz, birçok dokularda bulunan bir enzimdir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.ALP yüksekliği görüldüğünde doktorlar bazı hastalıklardan şüphe etmektedir.
Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir?
Roaccutane çoğunlukla gençlerin kullandığı güçlü bir sivilce (akne ) ilacıdır. Bu ilacı yazmak için Dermatoloji (cildiye) doktorları yetkilidir.
Total Bilirubin Testinin Normal Değerleri Nedir?
Bilirubin yüksekliğinde sarılık görüldüğünden , bilirubin sık olarak merak edilen bir biyokimya testidir.Total bilirubin testinin normal değerleri hem hastalar hem de doktorlar açısından son derece önemlidir.Normal…
PPD Testi (Tüberküloz Testi) Nedir?
PPD testi tüberküloz araştırılması için tarama testine verilen isimdir. PPD testi İngilizce kelimelerin ''Pürified Protein Derivative'' baş harflerinden adını almıştır.Türkçe karşılığı ise Saflaştırılmış…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com