Kolposkopi Nedir? Kolposkopi Kimlere ve Neden Yapılır?

05.07.2018 09:03 | Güncelleme: 16.04.2020 01:49 | Yazar: Dr. Cem Argun
Kolposkopi ile kadınlarda genital organlar (Serviks, vagina , vulva)  ışık veren bir cihaz olan kolposkop aracılığı ile büyütülerek görüntülenir. Uzman hekimlerce, normal jinekolojik muayene sırasında görülemeyen patolojik durumlar, kolposkopi ile saptanabilir.
Kolposkopi Nedir? Kolposkopi Kimlere ve Neden Yapılır?
A

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi jinekolojik muayene sürecinde kadın doğım uzmanları tarafından uygulanan bir görüntüleme işlemidir. Kolposkopi incelemesi ve tahlili ile kadında rahim ağzı, serviks,vajina ve vulvanın jinekolojik yönden muayene ve görüntülenmesi sağlanır. Bu işlemde muayenenin kolaylaşması ve görüntülemenin daha iyileşmesi için kolposkop adı verilen ışık veren bir cihaz rahim ağzının görüntülenmesini, görüntüyü büyüterek sağlar.Muayene sırasında kolposkop vajinaya yerleşmektedir.

Kolposkopi ile gerçekleştirilen  jinekolojik muayene sonrası,serviks kanserleri, vajen Kanserleri, vulva Kanserleri ve bazı prekanseröz yani  kanser öncüsü hastalıkların tanısı koyulabilir.Kolposkopi sırasında muayene olan kadın jinekoljik masada sırt üstü yatmaktadır.
Kolposkopi incelemesi, jinekolojik masada yapılır.Kadın doğum doktorları, spekulum denilen bir tıbbi aletle vajina içini incelerler.
Vajinanın içi aydınlatılırken, kolposkop  aracılığı ile, genital organlar büyütülerek  incelenir. 
Kolposkop aracılığı ile, servikal kanal içinde bulunan  "transformasyon zonu incelenir.
Bu bölge kanser açısından risklidir.Buna ilave olarak, serviksde  (rahim ağzı) o damarlanma artışının olup olmadığı da incelenmelidir.
Serviksde  damarlanma artışı kanser lehine  bir bulgudur.Böyle bir durumda şüpheli bölgeden mutlak suretle  biyopsi alınmalıdır. 
Kolposkopik inceleme sırasında serviks yüzeyine asetik asit solusyonu dökülür.Serviksde  patolojik alanlar var ise, bu alanlar  asit uygulanmasından  sonra beyaz renkte görülmekte olup bu alanlardan da biyopsi alınarak patolojik inceleme yapılmalıdır.
Schiller testi de, hekim gerek görürse bu süreçte uygulanabilir.Bu testte, serviks yüzeyine lugol solusyonu  sürülür. Bu işlem sonrası  boya tutmayan  yani lugolü almayan bölgelerden biyopsi yapılmalıdır. 

Kolposkopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kadın doğum doktoru tarafından yapılan kolposkopi muayenesi, hastanın klinik durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir.

Kolposkopi Kimlere  ve Neden Yapılır?

Serviks (rahim ağzı) kanseri erken tanısında kadınlarda, PAP smear testleri sık kullanılan bir yöntemdir.PAP smear testleri tarama akolay yapılan ve ağrısız bir jinekolojik girişimdir.PAP smear testinde şüpheli sonuç olan veya klinik olarak kolposkopik yönden muayene ve inceleme gerektiren hastalara kolposkopi incelemesi yapılır.
Kolposkopi, smear testinde saptanan anormal hücresel değişikliklerin nedenini ortaya koymak için uygulanan ileri bir tahlil yöntemidir. Kolposkopi  muayenesi ise kadınlarda rahim ağzının kanserleri başlangıç aşamasında saptanır ve tedavi uygulanır.

Kolposkopi Sonrası Hastalar Nelere Dikkat Etmeli?

Kolposkopi sonrası,enfeksiyon olasılığı da artabileceğinden  hekimin uygun gördüğü bir süre cinsel ilişkiye girilmemelidir.Bu süre birkaç haftayı bulabilir.  

Bu Makale Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu tarafından gözden geçirilmiştir
CK Testi Nedir?
CK testi bir biyokimya testidir. Damardan alınan kan örneğinden çalışılmaktadır.
Alanin transaminaz (ALT) Değeri Neden Yüksek Çıkar?
Karaciğer sağlık tarama testinde bakılan ve ALT olarak kısaltılan Alanin transaminaz değeri karaciğerin hasar görmesi halinde yüksek çıkmaktadır.
HCV RIBA (recombinant immunoblot) Testi
ELISA testlerinin gelişmesi ile birlikte  doğrulama testleri de geliştirilmiştir.HCV RIBA ( recombinant immunoblot) Testi de bunlardan biridir.
Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Normalde Ne Renk Olmalı Nasıl Görünmelidir?
 Beyin Omurilik Sıvısı normalde renksiz , şeffaf ve berrak olarak görülmelidir.
Hematokrit Değeri Nedir? Yükseklik ve Düşüklük Sebepleri Nelerdir?
Hematokrit (hct) testi değeri tam kan sayımıdiğer adıyla da hemogram testi içinde yer alan bir parametredir.Hematokrit test değeri yüksekliği ve düşüklüğü farklı sebeplerle…
Kahn Testi Nedir?
Kahn testi, sıklıkla cinsel yolla bulaşan Frengi hastalığının tanısında kullanılan bir testtir.
ALP Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
Kandaki ALP (Alkalen Fosfataz Testi) miktarı kemik ve karaciğer hastalıklarında artar.
Hepatit B Testleri: HBS AG :Negatif Anti HBc :Pozitif Anti HBs: Pozitif olması ne anlama gelir?
Hepatit B araştırması  yapıldığında; HBS AG :Negatif,   Anti HBc :Pozitif,  Anti HBs: Pozitif çıktığında tahlil sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?Kanda yapılan Hepatit…
Ca-125'in Normal Değer Aralığı Nedir? Hangi Durumlarda Yükselebilir?
Ca-125, özellikle yumurtalık kanseri tanısında önemli rol oynayan bir antijendir.
ALT Yüksekliği Nedir? ALT Yüksekliği Nedenleri:
ALT temel olarak karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya testidir. Diğer adı ise  SGPT(Serum Glutamik-Piruvik Transaminaz)'dır.Bazı tahlillerde bu isim de kullanılmaktadır.Kan…
Western Blot Testi
Western blot testi günümüzde ELİSA yöntemiyle HIV pozitif bulunan yani AİDS şüphesi taşıyan hastaların tahlil sonuçlarını doğrulamak için kullanılan bir konfirmasyon…
Hamilelik Öncesi Yapılması Gereken Tahliller Nelerdir?
Sağlıklı bir hamilelik sürecine başlamak için hamilelik öncesi yapılması gereken bazı tahliller bulunmaktadır.
Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu
tahlil.com
tahlil.com