Bebeklere Masajın Faydaları

03.07.2018 11:32
Masaj, şüphesiz yetişkinlerin de rahatlamak için sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir
Bebeklere Masajın Faydaları
A

Masaj, şüphesiz yetişkinlerin de rahatlamak için sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Hatta bu yöntem, artık evde bir yakınına yaptırmak yerine, profesyonel ellerde, seanslarca yapılan bir etkinlik haline gelmiştir. 

Masajın fiziksel ve fonksiyonel pek çok faydası vardır. fiziksel olarak; rahatlatıcı, dinlendirici ve zihni boşaltıcı etkisi vardır. özellikle yoğun bir spor, duş ve masaj üçlüsünün inanılmaz etkisi bir çok insan tarafından mutlu yaşamın sırrı haline gelmiştir. 

Fonksiyonel olarak ise, masajın hormonları çalıştırmak üzerinde inanılmaz bir etkisi vardır. dokunma yolu ile uyarılan organlar, çeşitli hormonlar salgılar. İşte bu hormonlar sayesinde masajın fiziksel etkileri ön plana çıkar. Bunu sayede daha rahat bir uyku, daha az stresli bir yaşam standardı oluşur. 

İşte bebeklerde masaj da bu temele dayanarak pek çok faydayı içinde bulundurur. Bebeğin gaz problemini gidermede ve rahat uyku uyumasında masaj çok büyük öneme sahiptir. Parmak uçlarıyla, fazla baskı uygulanmadan yapılan masajlar bebeği huzura kavuşturmanın ön şartıdır. Bebeğin bağışıklığının güçlenmesinde de son derece önemlidir doğru masajlar.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar sayesinde, prematüre bebeklerin, masaj yapıldığında hastanede kalma sürelerinin kısaldığı görülmektedir. Prematüre bebeklerin hastaneden çıkması için ise bağışıklığının güçlenmesi beklenir. Yani masaj ile uyarılan organlar, daha çok hormon salgılar ve bebek yeterince büyümeyi ve bağışıklık sistemini elde eder. 

Bebeğin ileri yaşlarda da daha sağlıklı, hastalıklara karşı daha dirençli olabilmesi için masaj büyük öneme sahiptir. Ayrıca bebeğin bağırsaklarının çözünmesini, kolay sindirim yapabilmesini kolaylaştırır. Bu sayede bebekler gaz sancısı çekmez ve daha huzurlu olur. Masaj organları harekete geçirir ve metabolizmaları hızlanır bu sayede bebekler daha rahat uykuya dalar ve huzurlu bir uyku uyurlar. 

Masaj ayrıca bebeklerin kas gücü gelişiminde de etkilidir. Düzenli masaj yapılan bebekler, daha hızlı ve daha kaliteli kemik yapısına sahip olarak büyürler.

 

Nabız Ölçümü Neden Önemlidir?
Nabız; kanın vücut içinde pompalanırken damarlara uyguladığı basınç sayesinde kasılıp gevşemesi hareketinin izlenmesidir. Damarlar elastik bir yapıya sahiptir. Kan, organlar arasında…
Aşerme Nedir?
Gebelerin ilk 3 aylarında bazı gıdalara yatkınlığının olması ve bu gıdaları tüketmek için istekli olması ve canı istemesidir aşerme olarak adlandırılır.
SHIH POO Cinsi Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları
Shih Poo nadir bir köpek türüdür.Ancak çok sevimlidir.Shih Poo, Shih Tzu ve Poodle köpeklerinin karışımı sonucu oluşmuş ayrı bir cinstir.
Jooble Nedir?
Bu yazımızda iş bulmanıza yardımcı olacak Jooble arama motorunu tanıtmak istiyoruz.
Karaciğerimizi Nasıl Koruruz?
Karaciğer son derece dayanıklı bir organdır. Ancak yaşam ve beslenme tarzındaki bazı değişiklikler, bazı hastalıklar ve ilaç kullanımı karaciğer fonksiyonlarını olumsuz olarak etkileyebilir.Karaciğerimizi…
Hipnoz Nedir?
Hipnoz, geçmişten günümüze hep merak uyandırmış ve araştırılmış bir konudur.
Baba Olma Şansını Artıran Besinler
Çocuk sahibi olmak isteyen babalar tükettikleri besinlere dikkat etmelidir.Baba olma şansını arttıran besinleri sizler için derledik.
E Konsültasyon (Online Doktor Hizmeti) Nedir?
E Konsültasyon diğer bilinen adıyla da Online Doktor Hizmeti günümüzde sıklıkla tercih edilen dijital ortamda verilen bir sağlık hizmetidir.Özellikle Covid 19 pandemisi sonrası…
Regl Olmanın Faydaları Nelerdir?
İnsan vücudunda gerçekleşen hiç bir olay gereksiz değildir. Regl olmak olarak da bilinen adet görmenin de kadınların üreme ve cinsel fonksiyonları yönünden kuşkusuz…
Gaz, Gebelik Belirtisi Midir?
Gebelik, ilk oluştuğunda hemen anlaşılabilen bir olgu değildir. Gebelik şüphesi duyan kadınlar gaz şikayetlerinin bir gebelik belirtisi olup olmadığını merak eder.Gaz, gebelik belirtisi midir? Bu…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com