;

Bilgisayar kullanırken gözlerimizi nasıl koruyalım ?

Yayın Tarihi : 2016/08/17 14:23 • Güncelleme Tarihi : 2016/08/17 14:23 •
Son yıllarda bilgisayarlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir

Son yıllarda bilgisayarlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Hayatımızı, yaptığımız işleri ve birçok şeyi o olmadan düşünemez hale gelmiş durumdayız.
Madem bilgisayar kullanmaktan kaçınamıyoruz, bari onun gözümüz üzerindeki kötü etkilerinden kendimizi korunalım. Eğer aralıksız 20 dakika boyunca bilgisayarla çalışıyorsanız her şeyden önce gözünüzde gözlük veya lens varsa çıkarınız ve daha sonra 20 saniye boyunca etrafınızdaki altı metre mesafede olan eşyalara gözlerinizi hiç kırpmadan bakınız.
Bu sizin gözlerinizin kuruması ve yorulmasından, baş ve boyun ağrılarından korur. Bu işlemin yapılması özellikle çalıştığınız yerin havalandırması varsa ve ortam kuruysa çok önemlidir.
Buna ek olarak gözlerinizi bilgisayar etkisinden korumak için başka yollar da vardır.Mesela her 20 dakikada bir başınızı kıpırdatmadan sağa ve sola, yukarıya ve aşağıya, burnunuzun ucuna ve uzak yerlere bakmak da gözlerimizi bilgisayar ekranlarının zararlarından korumamıza yardımcı olur.
Bu yöntemlerin herhangi birisini uyguladıktan sonra avuç içinizi gözlerinizin üzerine koyunuz ve dinlenmesini sağlayınız.

Yorumlar

Yorum
; ;