Bulantı Nedenleri

11.05.2019 12:26 | Güncelleme: 03.02.2020 01:10 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Mide bulantısı bir çeşit mide rahatsızlığıdır ve kusma isteği uyandırır. Bu durumun birçok nedeni vardır ve genellikle önlenebilir. Bu durumun nedenlerini ve nasıl önlenebileceğini merak ediyorsanız makalemizin devamını okumanızı tavsiye ederim.
Bulantı Nedenleri
A

 

Mide Bulantısının Sebebi Nedir?

Bulantı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bazı insanlar harekete veya bazı gıdalara, ilaçlara veya bazı tıbbi durumların etkilerine karşı son derece duyarlıdır. Bütün bunlar bulantıya neden olabilir. Mide bulantısının yaygın nedenleri aşağıda açıklanmıştır.

Mide ekşimesi veya Reflü (GERD)

Mide ekşimesi veya gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), yemek yediğinizde midenizdekilerin yemek borusuna geri dönmesine neden olabilir. Bu, bulantıya neden olan yanma hissini yaratır.

Enfeksiyon veya Virüs

Bakteriler veya virüsler mideyi etkileyebilir ve bulantıya neden olabilir. Gıda kaynaklı bakteriler gıda zehirlenmesi olarak bilinen bir hastalığa neden olabilir. Viral enfeksiyonlar da bulantıya neden olabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçları almak — örneğin, kemoterapi gibi kanser tedavileri — mideyi bozabilir veya bulantıya neden olabilir. Aldığınız yeni tedaviler için ilaç bilgilerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Bu bilgileri okumak ve aldığınız herhangi bir ilaç ve tedavi hakkında doktorunuzla konuşmak, ilaca bağlı mide bulantısını en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Taşıt ve Deniz Tutması

Taşıt ve deniz tutması, bir aracın zorlu sürüşünden kaynaklanabilir. Bu hareket, beyne iletilen mesajların duyularla senkronize olmamasına, mide bulantısına, baş dönmesine veya kusmaya neden olabilir.

Beslenme

Baharatlı veya yüksek yağlı gıdalar gibi bazı gıdaları aşırı yeme veya yeme, mideyi bozabilir ve mide bulantısına neden olabilir. Alerjik gıdalar da mide bulantısı yapabilir.

Ağrı

Şiddetli ağrı bulantı semptomlarına katkıda bulunabilir. Bu, pankreatit, safra kesesi taşları ve böbrek taşları gibi ağrılı durumlar için geçerlidir.

Ülser

Midede veya ince bağırsağın astarında ülserler veya yaralar bulantıya katkıda bulunabilir. Yemek yediğinizde, ülser yanma hissi ve ani mide bulantısına neden olabilir.

Aşağıdakiler, mide bulantısı da dahil olmak üzere diğer bazı tıbbi durumların bir belirtisidir:

 • benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV)
 • kulak enfeksiyonu
 • kalp krizi
 • bağırsak tıkanıklığı
 • karaciğer yetmezliği veya karaciğer kanseri
 • menenjit
 • migren

Ne Zaman Tıbbi Yardım Almalısınız?

Mide bulantısına kalp krizi belirtileri eşlik ediyorsa derhal tıbbi yardım alın. Kalp krizi semptomları arasında ezici bir göğüs ağrısı, yoğun bir baş ağrısı, çene ağrısı, terleme veya sol kolunuzda ağrı vardır.

Şiddetli baş ağrısı, boyun ağrısı, nefes darlığı veya kafa karışıklığı ile birlikte mide bulantısı yaşarsanız da acil yardım almalısınız. Zehirli bir madde yuttuğunuzdan veya susuz kaldığınızdan şüpheleniyorsanız tıbbi yardım alın.

Mide bulantısı sizi 12 saatten fazla yiyemez veya içemez hale getirirse doktorunuza görünün. Ayrıca, eğer mide bulantınız reçetesiz satılan ilaç müdahalelerini denedikten sonraki 24 saat içinde azalmazsa, doktorunuzu da görmelisiniz.

Eğer tıbbi acil durum gerektiren bir durum yaşadığınızdan endişeleniyorsanız her zaman tıbbi yardım isteyin.

Mide Bulantısı Nasıl Tedavi Edilir?

Mide bulantısı tedavi nedenine bağlıdır.

Örneğin, bir arabanın ön koltuğunda oturmak, taşıt tutmasını hafifletebilir. Taşıt tutmasına dimenhidrinat (Dramamine),  antihistamin gibi ilaçlar veya deniz tutmasını hafifletmek için bir skopolamin yama uygulamak da yardımcı olabilir.

Mide bulantısının altta yatan nedenini gidermek için ilaç almak da yardımcı olabilir. Örnekler, GERD için mide asidi azaltıcı veya yoğun baş ağrıları için ağrı kesici ilaçlar içerir.

Bol bol su içmek mide bulantınız azaldıktan sonra kurumayı en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bu, su veya elektrolit içeren bir içecek gibi küçük, sık sık berrak sıvılardan yudum almanız gerektiği anlamına gelir.

Yeniden yemek yemeye başladığınızda, mideniz daha da iyileşene kadar BRAT diyetine (muz, pirinç, elma püresi ve tost) uymanıza yardımcı olur.

Bulantı Nasıl Önlenir?

Bulantı tetikleyicilerinden kaçınmak, mide bulantısının başlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu aşağıdakilerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelir:

 • migren ataklarını tetikleyebilen titrek ışıklar
 • sıcak ve nem
 • deniz seyahatleri
 • parfüm ve pişirme kokuları gibi güçlü kokular

Bir yolculuktan önce bir anti-bulantı ilacı (skopolamin) almak da taşıt tutmasını önleyebilir.

Az ama sık yemek yeme gibi yeme alışkanlıklarınızda yaptığınız değişiklikler mide bulantısı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yemeklerden sonra yoğun fiziksel aktiviteden kaçınmak da bulantıyı en aza indirebilir. Baharatlı, çok yağlı veya yağlı gıdalardan kaçınmak da yardımcı olabilir.

Mide bulantısına neden olma olasılığı daha düşük olan gıda örnekleri arasında tahıl, kraker, tost, jelatin ve et suyu bulunur.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/nausea#seeking-medical-hel

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Halı Saha Maçı Yapan Orta Yaşlılarda Kalp Krizi Riski Var mı?
Halı sahada futbol oynamak orta yaş ve üstü erkekler için sıklıkla tercih edilen bir spor aktivitesi
Karaciğer Yağlanması Neden Olur?
Karaciğer yağlanması ülkemizde her 5 kişiden birinde görülür
Ayrılık Acısı Saplantıya Dönüşmesin!
Hepimizin yaşamında kısa veya uzun süreli ayrılık acısı hatırası vardır
Doğum Sonrası Ne Zaman Diyete Başlanmalı?
Doğumdan önce normal kiloya sahip olan kadınların hamilelik boyunca 11
Gebelik İçin En Uygun Yaş Aralığı Nedir?
Kadınlarda gebelik için en iyi yaş 25 ile 27  yaş arasıdır
Diş Eti İltihabı Ağız Kokusuna Yol Açabilir
Günümüzde kötü ağız kokusu ( halitosis ) geçmişe göre daha sık görülmekte ve sosyal ilişkilerde önemli sorunlara yol açabilmektedir
Stresin Beyin Üzerinde Olumsuz Etkileri Nelerdir?
Yapılan son araştırmalar stres ve hafıza kaybı arasında bir bağ olduğunu ve stresin birçok hastalığın oluşumunda önemli rol oynadığını ispatlamıştır
Oturarak ve Ayakta Çalışmak Arasında Fark Var mıdır?
Hareketsizlik pek çok hastalığın ana kaynağıdır
Ödev Yaparken Nasıl Destek Olunur?
Ödev; çocuğun sorumluluk bilincini geliştirdiği gibi, aile içi dayanışmayı da artırır
Uyku Pozisyonu Karakter Meselesi
Ruh hali ve kişilik; insan fark etmese de fiziksel hayatına yön verir
Hamileyken Balık Yemenin Yolları
Hamilelik, bütün kadınların hayalini kurduğu, nihayet bu neticeye vardıklarında ise zorlu bir süreçle karşılaştığı bir durumdur
Gün Işığına Az Maruz Kalan Kişiler Depresyona Giriyor.
Mevsimsel değişikliklerin,  kasvetli, karanlık yağmurlu havaların insan psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com