CEA Nedir? Hangi Durumlarda Yükselir?

09.12.2016 10:59 | Güncelleme: 19.04.2020 09:40
Karsino embriyonik antijen yani CEA; kanser hücrelerinde bulunan ve buradan kana geçebilen bir tümör belirtecidir, pek çok kanserin tedavi takibinde, nükslerin izlenmesinde ve gidişat hakkında bilgi edinilmesinde kullanılır.
CEA Nedir? Hangi Durumlarda Yükselir?
A

CEA Nedir?

Karsino embriyonik antijen yani CEA; kanser hücrelerinde bulunan ve buradan kana geçebilen bir tümör belirtecidir, pek çok kanserin tedavi takibinde, nükslerin izlenmesinde ve gidişat hakkında bilgi edinilmesinde kullanılır.

CEA Testi Uygulama Alanları

-Kolorektal kanserler (Kalın barsak ve rektum kanserleri)

-Meme kanseri

-Akciğer kanseri

-Mide kanseri

-Pankreas ve safra kesesi kanseri

-Tiroid kanseri

-Over kanseri

-Uterus kanseri

CEA Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?

CEA sadece kanserlerde yükselmez aynı zamanda sigara, gebelik ve mide, bağırsak sistemi, karaciğer ve akciğerin iyi huylu hastalıklarında da artabilir.  Bu yüzden yükselmesiyle hemen telaşa kapılmamak gerekir.

En önemli kullanım alanı kolorektal kanser yani kalın bağırsak ve rektum kanseridir. Kolorektal kanserlerin tedavi takibi, tekrar etme durumunun değerlendirilmesi ve kısmen hastalık tablosu hakkında fikir edinmek için CEA, klinik öykü ve radyoloji kullanılır. Kolorektal kanserlerin Evre 2 ve Evre 3’te en az üç yıl boyunca üç ayda bir kontrol edilir. Önceki aya göre %30’luk bir artış varsa önemli kabul edilir ve araştırılmaya başlanır.

Eozinofil (Eosinofil) Nedir? Eozinofil Yüksekliği ve Eozinofil Düşüklüğü Hangi Durumlarda Görülür?
Eozinofil bağışıklık sistemine özel hücrelerdir. Ana görevi alerjik reaksiyonların neden olduğu iltihaplanmalara karşı vucüdu korumaktır. Eozinofil testi aynı zamanda hemogram (tam…
ASO Testi Nedir? Ne gibi Durumlarda İstenir?
ASO kan testi, Beta hemolitik streptokokların vücuttaki miktarını gösteren bir kan tahlilidir.
Gebelik Haftası Hesaplama Gebematik İle Çok Kolay
Gebelik sürecindeki her kadın kan testi değerlerine göre gebelik haftasını hesaplama ve kaç haftalık hamile olduğunu öğrenmek isteği duyar.
Hepatit Testleri İle İlgili Sorulmuş Soru ve Cevaplar
Hepatit halk arasında sarılık olarak da bilinir.Tahlil yorumlayan sağlık siteniz Tahlil.com'a kanda Hepatit testi yaptıran okurlarımızdan bir çok soru geliyor. 
Adacık Oto Antikor Testi Nedir?
Adacık Oto Antikor Testi, genellikle diyabet hastalığı  tanısı konulduktan sonra, ileri tetkik amaçlı olarak doktorlarca istenen bir kan testidir.
Şüpheli İlişki Veya Temas Sonrası Kanda Ne Zaman HBs Ag Pozitif Çıkar
Şüpheli cinsel ilişki veya riskli bir temas sonrası Hepatit B enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HBsAg testi yaptırmak ister.
Boğaz Kültürü Tahlili Nedir?
Boğaz kültürü Mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir tahlildir. Boğaz kültürü tahlili ile boğazda ve bademciklerde enfeksiyon etkeni olan A Grubu Beta Hemolitik Streptokok…
Antibiyogram (antibiyotik duyarlılık testi)
Mikrobiyoloji laboratuvarlarında uygulan bakteriyolojik bir tahlil yöntemidir.Kültür sonucuna göre üreme olduğunda üreyen mikroorganizmaya hangi antibiyotiğin gerekli olup…
Topuk Kanı Neden Alınır?
Yeni doğan bebeklerde en rutin sağlık taramalarından biri, topuk kanı alınmasıdır. Bu uygulama sayesinde bebeğin tiroid hormonları kontrol edilir ve gerekirse tedavi başlanır.
Bir Bakışta Laboratuvar Testleri Laboratuar.com'da
Tahlil.com'da tahliller ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.
AST (Aspartat aminotransferaz enzimi)
Aspartat aminotransferaz enzimi; karaciğer, kalp, iskelet kaslarında, alyuvarlarda  ve böbreklerde bulunur. Özellikel karaciğer hastalıklarının araştırılmasında bu enzimin kabda seviyesini…
Tahlil Sonuçları ve Referans Değerleri: Önemli Uyarı
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanmasında raporda belirtilen sonuçlarla birlikte referans değerlerinin de incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com