Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?

23.11.2017 11:32 | Güncelleme: 18.04.2020 08:19
Gebelik umudu veya kimi zamanda gebe kaldım mı korkusu ile kadınlar zamanından erken sürelerde gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?
A

Tahlil.com'da sürekli vurguladığımız gibi gebelik testi için ideal zaman mutlak suretle beklenen adet tarihinde gecikme olmasıdır.En uygun süreçte beklenen adet tarihinin 5 ile 7 gün arası gecikmesi sonrası test yapılmasıdır.
Günümüzde idrarla yapılan gebelik testleri de duyarlı sonuçlar vermektedir.Bu nedenle bu sürede gerek idrar gerekse kanda Beta HCG bakılarak gebelik testi yapılabilir.  Gebelik testinin en uygun hangi zamanda yapılacağına dair yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz.
Gebelik testi yaptırmak için en uygun zaman nedir?

Erken gebelik testi yaptıranların sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?

Gebelik hasreti çeken anne adayları, tüp bebek tedavisi görenler veya hamile olmak istemeyen anne adayları ise kimi zaman yukarıdaki uyarılarımıza dikkat etmeden kimi zaman da doktorlarına danışmadan erken gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Çoğunlukla da Beta HCG testi yaptırarak gebe olup olmadıklarını öğrenmek istemektedirler ilişki  veya tüp bebek girişiminin hemen  ( bu süre 3 ile 7 gün arasında değişebilmektedir)  Beta HCG testlerine baktırmaktadırlar.
Bu durumda test yaptıranların değerleri 5 ve altında ise test yapıldığı süreçte gebelik olmadığından söz edebiliriz.
Ancak 6 ile 9,99  arası değerler bir gebelik ihtimalini akla getirmektedir. Çıkan bu sonuçlar henüz çok yeni bir gebeliğin habercisi olabilir.
Bu durumda tercihen doktorunuzun önerisiyle ve onun uygun gördüğü bir tarihte veya 2-3 gün sonra bir Beta HCG testi daha yapılabilir.Bu test sonucunda Beta HCG değerlerinin yükselmesi hamilelik lehine olarak değerlendirilmelidir.
10 ve üstü çıkan değerler ise zaten gebelik yönünden bilgi vermektedir.

     
              
Alkalen Fosfataz (ALP) Testi Nedir? Alkalen Fosfataz Yüksekliği Neden olur?
Alkalen fosfataz, birçok dokularda bulunan bir enzimdir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.ALP yüksekliği görüldüğünde doktorlar bazı hastalıklardan şüphe…
Hemogram ( Kan Sayımı) Testinde MCH Ne Anlama Gelir?
MCH, mean corpuscular hemoglobin kelimelerinin ilk harflerinden ortaya çıkmıştır.MCH hemogram (kan sayımı) testi parametrelerinden biridir.
MCH ve MCHC Testi Nedir? Normal Değerleri Nedir?
MCH, hemoglobinin alyuvarlardaki  ortalama miktarıdır.MCHC ise hemoglobinin alyuvarlardaki ortalama konsantrasyonudur. Her ikisi de kan sayımı diğer adıyla da hemogram testinin parametreleri arasındadır.
Dörtlü Tarama Testi Sonucu Nasıl Değerlendirilir?
Dörtlü tarama testi; gebeliğin 15 ile 20. haftalarında kadın doğum doktorlarınca istenen ve gebeliğin seyri açısından büyük öneme sahip son derece değerli bir tahlildir.…
Trombosit PLT Sayımı Düşüklüğü Durumunda Ne Olur?
Trombosit yani plt sayımı somrası plt (trombosit)  düşüklüğü durumunda bazı kan hastalıkları akla gelir.PLT sayımı düşüklüğü durumunda ne olacağı konusunda…
PLT (Trombosit) Düşüklüğü ve PLT Yüksekliği Nedir?
PLT testi, kanda trombosit sayısını ve kandaki ortalama trombosit sayısını ölçen bir kan testidir. Trombositler diğer adıyla platellet veya kısa şekli ile PLT  kanın yaraları iyileştirmesine…
Temel Kan Tahlilinde İstenen Hematolojik Testler Nelerdir?
Temel Kan Tahlilinde istenilen başlıca üç hematoloji testi vardır.Bu testleri aşağıdaki yazımızda gruplar halinde bulabilirsiniz.
Gıda İntoleransı Nedir? Gıda İntolerans Testleri Nelerdir?
Günlük hayatta aldığımız gıdaların bir kısmı fark edilmemesine  rağmen vücudumuzda olumsuz etkiler yaratabilir.Bu durum gıda intoleransı olarak tanımlanabilir.Gıda intoleransı tanısında…
Böbrek Taşları Tanısında Kullanılan Tahliller
Böbrekte bulunan taşlarda en sık görülen belirti değişik seviyelerde hissedilen yan boşluk ağrısıdır.Böbrek taşları ani ve şiddetli ağrı yapar ve yaşam kalitesini ciddi oranda bozar.Kimi…
Amniyosentez Yerine Yeni ve Basit Bir Kan Testi
Anne karnındaki bebekte, down sendromu olup olmadığını amniyosentez yöntemi yerine, sadece basit bir kan tahlilinden DNA analizi yaparak tespit eden ilk ticari test, bu yılın sonunda Amerika'da kullanılmaya…
Östrojen Hormonu Eksikliği
Östrojen; hem erkekte hem kadında bulunan hormondur.
MR (Emar)ve Tomografinin Farkları Nelerdir?
MR(Emar); radyo dalgaları yardımıyla vücudun görüntülenmesi sistemidir.MR ve tomografi arasındaki fark ise sıklıkla merak edilmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com