Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?

23.11.2017 11:32 | Güncelleme: 18.04.2020 08:19
Gebelik umudu veya kimi zamanda gebe kaldım mı korkusu ile kadınlar zamanından erken sürelerde gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?
A

Tahlil.com'da sürekli vurguladığımız gibi gebelik testi için ideal zaman mutlak suretle beklenen adet tarihinde gecikme olmasıdır.En uygun süreçte beklenen adet tarihinin 5 ile 7 gün arası gecikmesi sonrası test yapılmasıdır.
Günümüzde idrarla yapılan gebelik testleri de duyarlı sonuçlar vermektedir.Bu nedenle bu sürede gerek idrar gerekse kanda Beta HCG bakılarak gebelik testi yapılabilir.  Gebelik testinin en uygun hangi zamanda yapılacağına dair yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz.
Gebelik testi yaptırmak için en uygun zaman nedir?

Erken gebelik testi yaptıranların sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?

Gebelik hasreti çeken anne adayları, tüp bebek tedavisi görenler veya hamile olmak istemeyen anne adayları ise kimi zaman yukarıdaki uyarılarımıza dikkat etmeden kimi zaman da doktorlarına danışmadan erken gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Çoğunlukla da Beta HCG testi yaptırarak gebe olup olmadıklarını öğrenmek istemektedirler ilişki  veya tüp bebek girişiminin hemen  ( bu süre 3 ile 7 gün arasında değişebilmektedir)  Beta HCG testlerine baktırmaktadırlar.
Bu durumda test yaptıranların değerleri 5 ve altında ise test yapıldığı süreçte gebelik olmadığından söz edebiliriz.
Ancak 6 ile 9,99  arası değerler bir gebelik ihtimalini akla getirmektedir. Çıkan bu sonuçlar henüz çok yeni bir gebeliğin habercisi olabilir.
Bu durumda tercihen doktorunuzun önerisiyle ve onun uygun gördüğü bir tarihte veya 2-3 gün sonra bir Beta HCG testi daha yapılabilir.Bu test sonucunda Beta HCG değerlerinin yükselmesi hamilelik lehine olarak değerlendirilmelidir.
10 ve üstü çıkan değerler ise zaten gebelik yönünden bilgi vermektedir.

     
              
Aids Nedir? Aids Belirtileri, HIV Testi ve Tahlilleri Nedir?
AİDS, HIV Virüsü belirtileri, nasıl bulaştığı ve tanılarında kullanılan test yöntemleri sıkça merak edilmektedir.HIV test ve tahlilleri ideal olarak enfeksiyon hastalıkları kontrolünde…
HIV Enfeksiyonu Tanısı Nasıl ve Hangi Testlerle Koyulur?
HIV  tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır. Tanıda genel olarak mikro veya makro ELİSA yöntemi kullanılarak uygulanan laboratuvar…
Anti-dsDNA Testi SLE Tanısında Önemlidir
Anti-dsDNA testi, otoimmun bir hastalık olan  Sistemik lupus eritematosus (SLE) tanısı ve izlenmesinde,  hastada SLE ile ilişkili belirtiler olduğunda (artrit, döküntü, yorgunluk…
Hangi Hormon ve Tahlil Hangi Hastalıklarda Önemlidir?
Hastalık tanı, tedavi ve takip aşamasında pek çok tahlilden yararlanılır. Kan tahlillerinin yorumlanmasında hangi hormon ve tahlilin, hangi hastalıklarda önemli olduğu da klinik olarak göz…
Laktat Dehidrogenaz (LDH) Yüksekliği Ne Zaman Olur?
Laktat Dehidrogenaz (LDH) Testi temel olarak kalp ve karaciğer hastalıklarının tanısında istenir.Damardan kan alınarak yapılan bir testtir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmakta olan bu testin…
Büyüme Hormonu Stimülasyon Testi Nedir?
Bu test, büyüme hormonunun hipofiz adenomundaki deposunun incelenmesi ve bu hormonun eksikliğini teşhis etme amacıyla yapılmaktadır.
Kadınlar Smear Testi Yaptırmayı İhmal Etmemeli
Servikal Smear Testi, Patoloji Laboratuvarlarında patologlar tarafından değerlendirilen bir tahlil yöntemidir.Aktif cinsel hayatı olan kadınların düzenli olarak bu testi yaptırmaları önerilmektedir.
25-OH Vitamin D Düşüklüğü
Kimyasal açılımı; 25 hidroksi kolekalsiferol olan, D vitamini birimidir. 25-OH Vitamin D Düşüklüğü günümüzde sık görülen bir sağlık sorunu haline gelmiştir.…
Kalsitonin Hormonu Nedir? Kalsitonin Yüksekliği Nedir?
Kalsitonin tiroiddeki C hücreleri tarafından salgılanan bir hormondur. Kan tahlilinde kalsitonin yüksekliği de normal bir durum değildir.
Hormon Testindeki T3-T4 ne Anlama Geliyor?
 T3 ve T4 testleri tiroid  fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır.
İdrarda Delta (5) – Aminolevulinic Asit (ALA) Testi Nedir?
Aminolevulinic Asit bir porfirin öncülüdür.İdrarda bu maddenin aranmasına İdrarda Delta (5) – Aminolevulinic Asit (ALA) Testi denir.
HSG Çekimi Yapıldığında Gebelik Olurmu?
HSG; çocuk olmadığı durumlarda, tüplerin açık olup olmadığını belirleyen tahlildir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com