Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?

23.11.2017 11:32 | Güncelleme: 18.04.2020 08:19
Gebelik umudu veya kimi zamanda gebe kaldım mı korkusu ile kadınlar zamanından erken sürelerde gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?
A

Tahlil.com'da sürekli vurguladığımız gibi gebelik testi için ideal zaman mutlak suretle beklenen adet tarihinde gecikme olmasıdır.En uygun süreçte beklenen adet tarihinin 5 ile 7 gün arası gecikmesi sonrası test yapılmasıdır.
Günümüzde idrarla yapılan gebelik testleri de duyarlı sonuçlar vermektedir.Bu nedenle bu sürede gerek idrar gerekse kanda Beta HCG bakılarak gebelik testi yapılabilir.  Gebelik testinin en uygun hangi zamanda yapılacağına dair yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz.
Gebelik testi yaptırmak için en uygun zaman nedir?

Erken gebelik testi yaptıranların sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?

Gebelik hasreti çeken anne adayları, tüp bebek tedavisi görenler veya hamile olmak istemeyen anne adayları ise kimi zaman yukarıdaki uyarılarımıza dikkat etmeden kimi zaman da doktorlarına danışmadan erken gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Çoğunlukla da Beta HCG testi yaptırarak gebe olup olmadıklarını öğrenmek istemektedirler ilişki  veya tüp bebek girişiminin hemen  ( bu süre 3 ile 7 gün arasında değişebilmektedir)  Beta HCG testlerine baktırmaktadırlar.
Bu durumda test yaptıranların değerleri 5 ve altında ise test yapıldığı süreçte gebelik olmadığından söz edebiliriz.
Ancak 6 ile 9,99  arası değerler bir gebelik ihtimalini akla getirmektedir. Çıkan bu sonuçlar henüz çok yeni bir gebeliğin habercisi olabilir.
Bu durumda tercihen doktorunuzun önerisiyle ve onun uygun gördüğü bir tarihte veya 2-3 gün sonra bir Beta HCG testi daha yapılabilir.Bu test sonucunda Beta HCG değerlerinin yükselmesi hamilelik lehine olarak değerlendirilmelidir.
10 ve üstü çıkan değerler ise zaten gebelik yönünden bilgi vermektedir.

     
              

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Monospot Test (Heterofil Antikor) Nedir?
Monospot test, Enfeksiyöz Mononükleoz tanısında kullanılan bir kan testidir.Bu hastalık kısaca Mono olarak adlandırılır ve öpücük hastalığı olarak da bilinir.Hastalığa EBV (Epstein…
ARB Testi ve ARB Görülmedi Ne Demektir?
ARB aranması tahlili mikrobiyolojik bir analizdir. Mikrobiyoloji laboratuvarlarında tüberküloz şüphesi olan hastalara özel boyalar kullanılarak yapılan mikroskopik bir testtir.Mikroskopi…
Tükrükle Yapılan Yumurtlama Testi İle Gebe Kalabilirsiniz
Anne adaylarının  yumurtlama dönemlerini  tespit etmek amacıyla kullanılan yöntemlerden biri de tükrükle yapılan ovulasyon  testidir.Bu basit testi uygulayarak çiftler…
HCV Virusu HCV RNA Testi İle Ne Zaman Kanda Saptanır?
HCV RNA testi ELİSA testine göre çok daha erken sürede HCV enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığı konusunda bilgi verir. Hepatit C enfeksiyonu tanısında kullanılan doğrulayıcı bir tahlildir.
HIV Testi Nedir? HIV Testi Erken Tanıda Ne Zaman Yapılır?
HIV testi, sık olarak merak edilen bir testdir. Özellikle HIV enfeksiyonu yönünden yapılan taramalar ve AIDS şüphesinde istenen ve yapılan bir testtir.Şüpheli ve korunmasız cinsel…
Gebelik Takibinde Yapılması Gereken Testler Nelerdir?
Gebelik, birçok kadının yaşadığı veya yaşamak istediği çok özel bir dönemdir.Gebelik süreci ve takibinde doktorlar anne adaylarına farklı tahliller isteyip, gebeliğin sağlıklı…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com