Ceruloplasmin Testi Nedir?

10.07.2015 08:56 | Güncelleme: 04.02.2019 11:51 | Yazar: Dr. Cem Argun
Ceruloplasmin, moleküler ağırlığı 160000-120000 dalton aralığında olan bir glikoproteindir.Ceruloplasmin Testi kandan elde edilen serum örneğinden çalışılan bir kan testidir. Özellikle Wilson hastalığı tanısında kullanılır.
Ceruloplasmin Testi Nedir?
A

Ceruloplasmin Nedir? (Seruloplazmin )

Ceruloplasmin, moleküler ağırlığı 160000-120000 dalton aralığında olan bir glikoproteindir. Karaciğer tarafından üretilir. Kan serumunda bakır taşıyıcısıdır.

Ceruloplasmin Testi Nedir?

Seruloplazmin, vücudun demir metabolizmasında rol oynayan ve  bakır içeren bir enzimdir. Bu test ile kanda ceruloplasmin düzeyi ölçülmektedir.
Sarılık, kronik yorgunluk karın ağrısı şikayetleri olan, bakır eksikliği bulunan ve Wilson hastalığından şüphelenilen kişilerden istenen bir kan testidir.

Ceruloplasmin Testi Nasıl Yorumlanır?

Ceruloplasmin  miktarındaki artışlar kan plazmasının rengini yeşile değiştirebilir. Kanser, hamilelik, siroz ve öströjen ilaçları alma gibi durumlar ceruloplasmin miktarının artışına sebep olurlar.
Bunlara karşı bazı genetik anomaliler ve Wilson hastalığı gibi durumlarda söz konusu maddenin miktarının azalması görülür.
Kanda azalan ceruloplamin ve kan bakır konsantrasyonları ve idrar örneğinde artan bakır seviyeleri Wilson hastalığına işaret edebilir.

Kanda ceruloplasmin ve idrar ve/veya kan bakır konsantrasyonları düşükse, test edilen kişi de  bakır eksikliği olabilir.

CMV IgG Avidite Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Nasıl Yorumlanır?
CMV  avidite testi önceden CMV virüsünden kaynaklanan enfeksiyonunun geçirilme süresi hakkında tahlili isteyen doktora önemli bilgiler vermektedir.
HbsAg Testi (Hepatit B surface antigen) Nedir?
HBS AG testi, akut veya kronik Hepatit B enfeksiyonlarının tanısında ve takibinde doktorlarca istenen son derece öenmli bir testtir.Günümüzde Mikrobiyoloji laboratuvarlarında ELİSA…
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Normal Değeri
Glukoz yani açlık kan şekeri en sık yapılan tahlillerden biridir. Kanda glukoz testi özellikle şeker hastalığı (Diabetes Mellitus) şüphesinde sıklıkla istenen bir tahlildir.Gebelik takibinde…
H.Pylori nefes testi (Urea breath test )
H. pylori nefes testi İngilizce'de urea breath test olarak adlandırılmaktadır. Helicobacter pylori bakterisi mide ve duodenumda yerleşip enfeksiyon yapan Gram Negatif bir bakteridir. H. pylori nefes testi…
Potasyum Testi: Potasyum Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir?
Potasyum (K) hücreler içinde bulunan katyon madenlerin başındadır. Potasyum testi biyokimya laboratuvarlarında çalışılan ve damardan alınan kan örneğinden yapılan bir kan testidir.
Üre Nefes Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?
Gastrointestinal sistemde Helicobacter pylori bakterisinin varlığını ortaya koyan bir testtir. Gastroenteroloji uzmanlarınca sıklıkla istenen tahlillerden biridir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com