Ceruloplasmin Testi Nedir?

10.07.2015 08:56 | Güncelleme: 04.02.2019 11:51 | Yazar: Dr. Cem Argun
Ceruloplasmin, moleküler ağırlığı 160000-120000 dalton aralığında olan bir glikoproteindir.Ceruloplasmin Testi kandan elde edilen serum örneğinden çalışılan bir kan testidir. Özellikle Wilson hastalığı tanısında kullanılır.
Ceruloplasmin Testi Nedir?
A

Ceruloplasmin Nedir? (Seruloplazmin )

Ceruloplasmin, moleküler ağırlığı 160000-120000 dalton aralığında olan bir glikoproteindir. Karaciğer tarafından üretilir. Kan serumunda bakır taşıyıcısıdır.

Ceruloplasmin Testi Nedir?

Seruloplazmin, vücudun demir metabolizmasında rol oynayan ve  bakır içeren bir enzimdir. Bu test ile kanda ceruloplasmin düzeyi ölçülmektedir.
Sarılık, kronik yorgunluk karın ağrısı şikayetleri olan, bakır eksikliği bulunan ve Wilson hastalığından şüphelenilen kişilerden istenen bir kan testidir.

Ceruloplasmin Testi Nasıl Yorumlanır?

Ceruloplasmin  miktarındaki artışlar kan plazmasının rengini yeşile değiştirebilir. Kanser, hamilelik, siroz ve öströjen ilaçları alma gibi durumlar ceruloplasmin miktarının artışına sebep olurlar.
Bunlara karşı bazı genetik anomaliler ve Wilson hastalığı gibi durumlarda söz konusu maddenin miktarının azalması görülür.
Kanda azalan ceruloplamin ve kan bakır konsantrasyonları ve idrar örneğinde artan bakır seviyeleri Wilson hastalığına işaret edebilir.

Kanda ceruloplasmin ve idrar ve/veya kan bakır konsantrasyonları düşükse, test edilen kişi de  bakır eksikliği olabilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İyi Kolesterol ( HDL) Nedir? HDL Ne İşe Yarar?
İyi kolesterol yani HDL vücudumuzda yer alan  kötü kolesterolü karaciğere taşıyıp safra olarak atılmasını sağlar.
Kandaki Üre Oranının Yükselmesinin Sebepleri ve Belirtileri
Kanda üre testi yüksekliği çeşitli sebeplerle ortaya çıkan böbrek yetmezliğinin son döneminde meydana gelir
LDH yüksekliği hangi durumlarda görülür?
LDH tahlili özellikle kalp ve karaciğer hastalıklarının tanı ve takibinde sık olarak istenen bir biyokimyasal kan tahlilidir
Hepatit Nedir? Hepatit Tanısında Tahliller Nelerdir?
Viral Hepatit,halk arasında sıkça sarılık olarak da nitelenen günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve sıkça karşımıza çıkan bir hastalıktır
Hamilelik Öncesi Yapılması Önerilen Testler Nelerdir?
Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğacak çocukta oluşabilecek bazı olası rahatsızlıkları öngörebilmek için, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize, hamilelik durumu olmadan, yapılması önerilen…
Alkol Bağımlılarından İstenen Tahliller Nelerdir?
Alkolizm diğer adıyla da alkol bağımlılığı tıbbi tedavi gerektiren bir sağlık sorunudur
BERA Testi (ABR) Nedir?
İşitsel beyin sapı cevabı anlamında kullanılan ve İngilizcesi Auditory Brainstem Response Audiometry olan bir işitme testidir.ABR veya BERA şeklinde kısaltılmış şekilde kullanılır. İşitsel uyaranlara…
Çocuklarda BT Ne Zaman Nasıl Yapılmalı?
BT çekimleri klinik olarak çok yararlı olmasına rağmen, özellikle radyasyona yetişkinden daha duyarlı olan çocuklarda, potansiyel kanser riski nedeniyle zaman zaman gündeme geliyor
CEA Testi Nedir?
Bir tümör belirteç ve kanser antijeni testi olup, genel toplumda kanser taraması olarak önerilmemektedir
Prick Testi Nedir?
Prick test, alerjenlerin ortaya konmasında en yaygın kullanılan testtir
IGF-1 Testi ( İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) Nedir?
IGF-1 testi ( İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) büyüme bozukluklarının nedenlerinin araştırılmasında genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir tahlildir.
Akciğer Kanseri Teşhisinde Nefes Uygulaması
Nefesteki uçucu organik bileşikler incelenerek, akciğer kanserleri teşhisinde değerli bilgiler elde edilebiliyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com