Sperm Fruktoz Tahlili Nedir?

12.03.2018 09:18 | Güncelleme: 11.02.2019 01:21 | Yazar: Dr. Cem Argun
Spermde fruktoz araştırılması kısırlık incelemelerinde sıklıkla tercih edilen bir tahlil yöntemidir. Fruktoz bir şeker türüdür. Spermde fruktoz olması doğurganlık açısından son derece önemlidir. Bunun sebebi de fruktozun sperm hücrelerinin hareketini sağlayacak enerjiyi ortaya çıkarmasıdır. Fruktoz : Pozitif (+) olması gerekir. Fruktoz şekeri spermlerin hareketi için gerekli olan enerjiyi sağlar.
Sperm Fruktoz Tahlili Nedir?
A

Fruktoz Nedir?

Fruktoz bir şeker türüdür. Fruktozu vücudumuz  enerji ihtiyacını karşılamak için kullanmaktadır.

Spermde Fruktoz Testi (Fruktoz Tahlili) Nedir?

Spermde fruktoz testi ile spermde fruktoz varlığı araştırılır.Spermde fruktoz araştırılması kısırlık incelemelerinde sıklıkla tercih edilen bir tahlil yöntemidir. Özellikle sperm hacim düşüklüğü olanlarda seminal vesiküllerde bir tıkanıklık olup olmadığı konusunda önemli bilgiler veren bir tahlil yöntemidir.

Fruktoz bir şeker türü olup spermlerin hareketliliği için enerji kaynağı olması yönünden son derece önemlidir.Fruktoz, erkeklerde seminal vesiküllerde üretilir.
Spermlerin hareketlerinin sağlanması amacıyla ejekulasyon esnasında semen içine salınır.
Spermde fruktoz testinin kullanım amacı ise, ejekulasyon esnasında semen miktarı düşük olan erkeklerde seminal vesiküllerde bir tıkanıklık olup olmadığı  yönünden bilgi vermesidir.

Spermde Fruktoz Testinin Normal Değeri Nedir?

  • Normalde spermde fruktoz testinin pozitif olması gerekmektedir.Tahlil sonuçlarında bu (+) olarak belirtilir.
  • Spermde fruktoz bulunması normaldir ve bir hastalık olmadığını gösterir.
  • Spermde fruktoz testinde olması gerektiği kadar fruktoz bulunmaması normal değildir.
  • Spermde fruktoz bulunmadığında erkelerde seminal vesiküllerde tıkanıklık veya erkek üreme sisteminde yer alan seminal vesikül ve vaz deferansın gelişimindeki hastalıklar ( vaz deferens konjenital agenezi) akla gelir. 
Lambda Hafif Zincir Testi Nerede Kullanılır?
Lambda hafif zincir testi, Multiple myelom olasılığının araştırması esnasında genel olarak immunoglobülin konsantrasyonları ile birlikte kullanılmaktadır.Damardan alınan kan örneğinin laboratuvarda…
Toxoplasma Enfeksiyonu ve Avidite Testi Nedir?
Anne adayları,özellikle gebelerin doğum öncesi yaptırdığı testlerden biri de Toxoplasma testleridir. Toxoplasma testleri Toxo IgM ve Toxo IgG'dir.Bu testler genellikle ELİSA yöntemi ile…
İndirekt Floresan Antikor (IFA) Testi Nedir?
İndirekt Floresan Antikor (IFA) testi özellikle otoimmün hastalıkların ayırıcı tanısında sıklıkla kullanılan bir tahlil testidir. Türkçe karşılığı ise dolaylı immunofloresan testidir.…
Balgam Tahlili Nedir?
Balgam veya alt solunum yolundan alınan örneklerin,boyanma sonrası mikroskopik incelemesi tanıda yardımcıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com