Çocuklarda PLT (trombosit) düşüklüğü, yüksekliği ve normal değerleri nedir ?

Yayın Tarihi : 2018/08/20 10:31 • Güncelleme Tarihi : 2023/04/08 16:34 •

PLT (platalet) yani trombosit, hemogram testi sırasında çalışılanönemli  kan sayım parametrelerinden biridir. Çocuklarda özellikle kan hastalıkları yönünden PLT düşüklüğü ve yüksekliği son derece dikkatli değerlendirilmeli ve yorumlanmalıdır. PLT değerlerinin yorumlanmasında da PLT normal değerleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklarda PLT (trombosit) düşüklüğü, yüksekliği ve normal değerleri nedir ?

PLT yani trombosit, hemogram testi sırasında çalışılan değerlerden biridir. Pıhtılaşma sistemi ve hemostaz bozukluklarının değerlendirilmesinde kullanılan bir kan testidir.
Trombositler yani (plt) kan pıhtılarının oluşumunda görev alan hücre parçalarına verilen isimdir. Çocuklarda PLT düşüklüğünde pıhtılaşma bozulacak ve kanamaya eğilim artacaktır.
PLT yüksekliğinde ise damarlarda kanın pıhtılaşması riski yani tromboz olasılığı artacaktır.

Çocuklarda PLT yüksekliği hangi durumlarda olabilir?

Bazı kanser türleri,
Myeloproliferatif hastalıklar,
Splenektomi( dalağın ameliyatla alınması) sonrası,
Rromatoid artrit,
Demir eksikliği anemisi 
Akut enfeksiyonlarda çocuklarda plt (trombosit)sayısı artar.

Çocuklarda PLT düşüklüğü hangi durumlarda olabilir?

ITP( idiyopatik trombositopenik purpura),
Bazı lösemilerde,
Aplastik ve pernisyöz anemi,
Hipersplenizm,
Trombotik trombositopenik purpura,
Masif kan transfüzyonları,
Bazı enfeksiyonlar ve kemik iliğinin baskılanması durumları.
Çocuklarda PLT Normal Değerleri
Çocuklarda plt normal değerleri, yetişkinlere göre biraz daha yüksek seyreder.

Çocuk Yaşı     PLT Normal Değerleri
0-3 yaş130-400 K/mm3 (109 /L)
4-5 yaş180-510 K/mm3 (109 /L)
6-12 yaş160-510 K/mm3 (109 /L)

Trombosit (PLT) yüksekliği ve düşüklüğü durumlarında çocukları tercihen bir çocuk hematolojisi doktoruna götürmek gerekmektedir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
g*********** :

15 aylık oğlum var ve PLT sonucu 459 çıktı yüksek mi acaba?


Cevap:

Sorduğunuz tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik veya sapma görülmüyor. Sonuçlarınızı normal olarak yorumlayabiliriz.Doktorunuz gerek görürse ilave tahliller de isteyebilir.

f********** :

merhabalar kızım 5.5 yaşında plt değeri 700 sedimentasyon ise 22 çıktı... hgb 11,8nplt değeri beni endişelendiriyor... sağ bacak ve ayak tarak kemiklerde ağrı şikayeti var masajla geçmiyor... röntgen temiz çıktı...korkmam gereken bi durum varmı sizce


Cevap:

Hafif kansızlık bulguları olabilir.Demir ve ferritin tahlilleri yapılması bu konuda bilgi verecektir.

e*********** :

Kızım 3.5 yaşında değer 437 çıktı yeni grip atlatıyor bir ilgisi var mıdır yüksek olmasıyla değerlendirirseniz sevinirim teşekkürler.


Cevap:

Kayda değer bir PLT düşüklüğü yok. Endişe etmenize gerek yok.

M*********************** :

İyi gecelern5,5 yaşında kızımda PLT değeri 650 çıktı ve kansızlık ta olduğu söylendi. Fakat kızımın hiç bir şikayeti yok, sadece iştahı çok kötü. Bu değerin yüksek çıkması neden olabilir?


Cevap:

Kan sayım tahlilinizde kan sayım parametrelerinden biri olan PLT yani trombosit değeri yüksek.Bu normal değil.Bu durumda dahiliye veya tercihen bir  çocuk hematoloji uzmanına danışmanızda yarar var.PLT kan tahlili hakkında bilgi almak, bu testin yüksek çıkma nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.PLT Testi ve yüksekliği

F************ :

Oğlum 5 yasında pct değeri 419 çıktı özellikle kırmızıyla yazılmış bi problem mi var bununla birlikte yapılan mcv testi 78.3 mch 26.2 yardımcı olurmusunuz


Cevap:

Tahlil.com'a sorduğunuz test sonuçları  tam kan sayımı olarak de bilinen hemogram testi parametrelerden sadece bir kaçı.Ancak sadece bu değerler tek başına fazla bir fikir vermez.Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir, Kan sayımı sonrası diğer kan sayım parametrelerinde belirgin bir sorun yoksa, tahlilinizde kayda değer bir problem olmadığını söyleyebiliriz.Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve Tahlil.com uzmanları tarafından verilen cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor? 

f*********** :

Benim oglum erkan dogum sunda 1 yasında ve plt değeri 512 bu normal mi?


Cevap:

Çocuğunuzun PLT değerini normal olarak değerlendiriyoruz.

A************* :

Benim kızımın plt değeri 428 çıktı 26 aylık bu normal mı


Cevap:

Endişe verici bir durum yok.Kızınızın plt düşüklüğü yok.Normal sonuç.

Y********** :

Iy gunler 10 aylik oglum var plt si 87 cikti bide kan alirken cok az kani cikti bu sebepten dusuk cikmis olabilirmi her hangi bi rahatsizligi yok


Cevap:

Kan sayımı sonucunuza göre trombosit diğer adıyla da platalet( PLT)  değeri oldukça düşük.Kanın az olması ile sonucun da direkt bir ilgisi yoktur.Bu sonuç  normal değil, Araştırılması gerekir.Kan sayımında PLT düşüklüğü olduğunda, kanamalara karşı bir eğilim olabilir.Bir kan hastalığı da bulunabilir.Bu durumda ileri tetkik ve tedavi için bir hematoloji uzmanına başvurulmasında  yarar var.PLT (Trombosit)  testi  düşüklüğü nedenleri ve PLT testine dair aşağıda detaylı bilgi bulabilir, Tahlil.com'a sorulmuş soru ve uzmanlarımızca verilmiş cevapları bulabilirsiniz. PLT( trombosit) düşüklüğü nedir? 

o**** :

Yeğenimi ates yuksekligi şikayetiyle hastaneye getirdik atesi 2 gun boyunca 39 40 arasıydı universiteye getirdik yapilan tahlilerde pltsi 55 cıktı cok dusuk oldugunu soylediler ne yapilmali riskleri nelerdir


Cevap:

Evet çok düşük.Doktorunuz bu yönde ilave tahlil ve muayeneler yapabilir.Kan sayımında PLT düşüklüğü olduğunda, kanamalara karşı bir eğilim olabilir.Bir kan hastalığı da bulunabilir.Bu durumda ileri tetkik ve tedavi için birçocuk  hematoloji uzmanına başvurulmasında  yarar var.PLT (Trombosit)  testi  düşüklüğü nedenleri ve PLT testine dair aşağıda detaylı bilgi bulabilir, Tahlil.com'a sorulmuş soru ve uzmanlarımızca verilmiş cevapları bulabilirsiniz. PLT( trombosit) düşüklüğü nedir? 

S********* :

9 aylık oğluma üç defa kan testi yaptırdım.nHer seferinde PLT si 1. De 609n2.de 409 3. De 757 de çıktı.surekli kafamız karışıyor bunun nedeni ne olabilir acaba


Cevap:

Son tahlilde yüksek çıkmış.İlk 2 tahlil de sonuçlar kabul edilebilir sınırda.Kan sayım tahlilinizde kan sayım parametrelerinden biri olan PLT yani trombosit değeri yüksek.Bu normal değil.PLT kan tahlili hakkında bilgi almak, bu testin yüksek çıkma nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.PLT Testi ve yüksekliği

1******* :

!!!iyi gecler.Yenidoğan kızım yaklaşık 48 gündür hastanede yoğun bakımda trombosit değerleri sürekli düşüyor antaibiyotik,ivig ve beyaz kan verildi ama 2 gün sonra yine aynı şekilde düştü bu konuda en hastane yada hekim nerde yardımcı olurmusunuz!!!


Cevap:

Çocuğunuzu bir debir çocuk hematoloji uzmnnı görmeli.Bir üniversite hastanesine başvurabilirsiniz.

n***** :

yüksek ateş şikayetiyle tahlilerimizde bir hastanede plt116,diğer hastanede 192 çıktı, 1 doz prednol ile ateş geçti, plt için ne yapmalıyım?


Cevap:

PLT değerlerinizde kayda değer bir düşüklük yok. Prednol da, direkt olarak ateşi geçirmez.

?