CRP Değeri 400 Ne Anlama Gelir?

09.04.2020 02:43 | Güncelleme: 26.05.2020 01:27 | Yazar: Dr. Cem Argun
CRP testi özellikle enfeksiyonların tanı ve takibi ile romatizmal hastalıkların tanısında sıklıkla kullanılan bir kan tahlilidir. Tahlil sonuçlarında CRP 400 değerini gören kişiler bu sonucun ne anlama geldiğimi merak eder. Bu yazımızda CRP değeri 400 ne anlama gelir konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.
CRP Değeri 400 Ne Anlama Gelir?
A

CRP Nedir?

CRP testi bir akuz faz reaktanı testi olup serolojik yöntemlerle çalışılan bir kan tahlilidir.CRP testi '' C Reaktif Protein'' terimlerinin kısaltılmasından oluşur.
CRP yaygın olarak enfeksiyon tanı ve takibinde, bazı romatizmal hastalıklar vetravma durumlarında istenen ve yapılan bir kan tahlilidir. Ayrıca son zamanlarda CRP’nin kişide kardiyovasküler  hastalıklar yönünden de risk  olup olmadığının belirlenmesinde kullanıldığına dair bilgiler bulunmaktadır.

CRP Normal Değerleri Nedir?

CRP normal değerleri testin yapıldığı laboratuvar, kullanılar laboratuvar kiti, testin yöntemi ve cihaza göre küçük  farklılıklar gösterebilir. Genel olarak CRP testi  normal değeri 0-6 mg/Ldir.Bazı laboratuvarlar 0-3 mg/L referans aralığını dikkate alabilir.

CRP Değeri 400 Ne Anlama Gelir?

CRP değerinin 400 çıkması normal değildir.CRP değerinde normalin çok üstünde bir artış olduğu anlamına gelir.Bu tür yüksek durumlarda tahlili isteyen doktorun da yönlendirmesiyle tahlilinin uygun periyodlarda tekrarı gündeme gelebilir. Bu tür bir yükseklikte ilk olarak akla enfeksiyon olasılığı gelmektedir.
Ancak farklı nedenler de CRP değerinin 400 ve üstü olduğu durumları akla getirebilir.Aşağıda bu durumlar hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

CRP Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?

Enfeksiyonlar (Özellikle bakteriyel enfeksiyonlar)
Myocard Infarktüsü (Kalp krizi)
İnme durumu
Travmalar
Yanıklar (özellikle 3. derece yanıklar)
Romatizmal ve Enflamatuvar Hastalıklar:(FMF (ailevi akdeniz ateşi, Romatoid artrit, SLE hastalığı, Crohn hastalığı)
Akut Pankreatit
Kırıklar (Özellikle çoklu ve ileri derecede kırıklar)
Malignite duurmları (bazı kanser türleri)
Geçirilmiş ameliyat sonrası durumlar

CRP Testi ve Yüksekliği ile ilgili çok daha detaylı bilgi için tıklayınız....

Gebelik ve Tahliller
Gebe bir kadının 32. gebelik haftasına kadar yada sekizinci gebelik ayına kadar ayda kadın doğum uzmanı tarafından kontrol edilmesi uzmanlarca önerilmektedir.Gebelik sürecinde kadın doğum uzmanı…
ASO Nedir? ASO Yüksekliği Neden Olur?
Streptokok adlı bakterinin yol açtığı  enfek­siyonunun ardından Anti Streptolizin O  üre­timi meydana gelir. Bu reaksiyonda kanda ASO değerlerinde yüksekliğe yol açar.…
PTH (Paratiroid) Hormonu Nedir?
PTH (paratiroid hormon) vücudumuzun kalsiyum metabolizmasını düzenleyen hormondur.Bu hormonun salınımındaki düzensizlikler Endokrinoloji hastalıkları bölümü doktorlarınca…
Ferritin (Demir) Testi Nedir?
Vücudunuzun total demir depolama kapasitesinin belirlenmesi için bu test yapılır.
CRP Yüksekliği Nedir? CRP Yüksekliği Neden Olur?
CRP bir akut faz reaktanı olan bir proteindir.CRP testi yüksekliği çeşitli nedenlere bağlı olabilir.
Hemoglobin A1c Testi Hba1c Normal Değeri Nedir?
Hba1c diabetli hastalarda ve diabet tanısında sıklıkla istenen bir tahlildir. Hba1c  testi normal değerleri içinde olan kişiler son 3 aylık kan şekerinin normal aralıklarda seyrettiği bilgisini…
Sistatin C Testi Nedir?
Böbrek fonksyonları değerlendirmesine kanda kreatinin düzeyine bakılır.Ancak Sistatin C testi de bazı zamanlarda kreatin testine alternatif olarak kullanılabilir.
Glukoz Testi (AKŞ) Nedir ?
Şeker hastalığının tespiti, kan şekerinizin sağlıklı değer aralığı içinde olup olmadığını belirlemek, hiperglisemi , hipoglisemi, diyabet ve prediyabet araştırması yapmak, tanılarını koymak ve…
Ferritinin Testi Nedir?
Ferritinin vücuttaki demir depoların göstergesidir.Ferritin testi ile de vücudumuzdaki demir depolarının dolu olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunur.
Ferritin Testi Nedir?
Ferritin testi, kanda var olan ferritin miktarını ölçmeye yarayan bir tahlil yöntemidir.Ferritin testi insan vücudundaki demir depolarının dolu olup olmadığını anlamak ve anemi özellikle…
HIV Tanısında p24 Antikor Testi Nedir?
P 24 Antikor testi HIV testinin erken tanısı için yapılır.Bu test ELİSA yöntemiyle çalışılan bir kan tahlilidir.Damardan alınan kan örneği analiz edilerek yapılır.
D- Dimer Testi
D-Dimer testi bir hematoloji testi olup hematoloji laboratuvarlarında yapılmaktadır.D-Dimer testi damardan alınan kan örneğinin çalışılmasıyla analiz edilmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com