Biyokimya Kan Tahlili Parametreleri Nelerdir?

07.06.2017 10:14
Biyokimya tahlilleri, pek çok parametreden oluşan geniş kapsamlı test grubudur
Biyokimya Kan Tahlili Parametreleri Nelerdir?
A

Biyokimya tahlilleri, pek çok parametreden oluşan geniş kapsamlı test grubudur.
Doktorlarca en sık istenen tahliller arasındadır.
Biyokimya testleri arasında en çok kullanılan başlıca parametreler ve hangi hastalık şüphesinde istendiklerine dair genel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

*  Şeker Hastalığında; (Diabet), Glukoz(AKŞ) , HbarC, İnsulin
*  Tiroid Haslıklarında: ST3,ST4 ve TSH , *  Kalp Hastalıkları ve Genel Check up’ta:Kolesterol ve Trigliserit,LDL,HDL  *  Böbrek Hastalıklarında: Üre, Kreatin,  *  Karaciğer Hastalıklarında : ALT, AST,GGT,,CPK,Alkalen Fosfataz,Bilirubin testleri
*  Kısırlık ve üreme ile ilgili sorunlarda:FSH, LH, Testesteron,Ösrojen ve Prolaktin gibi hormon testleri

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

hakanbocek | 14.07.2014 04:58

Hemogram değerlerimde ;
WBC 4-11 (11.2)
RBC 4.0-6.20 (7.07)
MCH 26-34 (19.4)
MCV 80-100 (63.6)
MCHC 31-35 (30.5)
MON% 2-10 (11.5)
MON# 0.10-1.00 (1.3)
EOS# 0-0.40 (0.6)

Parantez içindekiler sonuçlardır. Alerjik astım hastasıyım. 27 yaşındayım ve Cinsiyetim Erkek.. Yorumlama şansınız var mı?

Tahlil.Com | 15.07.2014 04:09

 Tahlil.com'a sorduğunuz test sonuçları  hemogram yani kan sayımında çalışılan parametrelerden sadece bir kaçı, bunlar tek başına fazla bir fikir vermez.
 Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir, diğer kan sayım parametrelerinde belirgin bir sorun yoksa, tahlilinizde kayda değer bir problem olmadığını söyleyebiliriz.

 Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve Tahlil.com uzmanları tarafından verilen  cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?nurseda metin | 03.01.2014 02:11

14yaşındakioğlumundeğerleri

Kreatinin(serum)0,76

Ast (Sgot) 24,8

Alt(Sgpt) 24,6

Demir 75,4

Üre 18,5

Crp 0,06

UIBC 314

HEMOGRAM

WBC 6,2

NEU% 44,4

LYM% 40,6

MON% 15

NEU % 2,8

LYM% 2,5

MON% 0,9

RBC% 4,9

HGB% 13,4

HCT% 41,2

MCV %84

MCH% 27

MCHC% 33

PLT% 274

MPV% 9,7

PDW%11,7

FERRİTİN 24,16

Tahlil.Com | 03.01.2014 07:11
Sonuçlarınız normal görünüyor...
Normal şekilli sperm yüzdesine göre gebelik oranı ve ihtimali nedir?
Çocuğu olmayan çiftler için yapılması gereken ve sonucu merakla beklenen testlerden biri de sperm testidir. Erkeklerde sperm hücresinin şeklinin normal olup olmaması da üreme fonksiyonlarının yerine getirilmesinde…
Metanefrin ve Normetanefrin Testleri
Hipertansiyonla seyreden ve Feokromositoma olarak bilinen hastalığın tanısında kullanılan testlerdir. Bu testlerin yapılıp değerlendirilmesi için hastadan idrar örneği alınmalıdır.
ENA Testleri Neleri İçerir? Hangi Hastalık Tanılarında İstenir?
ENA; Extractable nükleer antijeni antikorları anlamına gelen bir tahlildir. Genel olarak bağışıklık sistemini ilgilendiren otoimmün hastalıkların tanısında kullanılan tahlillerden biridir.
İdrarda Keton Görülmesi ve Keton Yüksekliği
İdrarda keton normal şartlar altında görülmemelidir.İdrarda keton görülmesi ve keton yüksekliği ise normal olmayan bir durumdur.
Beta Hcg Kaç Olursa Hamile Olunur?
Beta HCG testi hamilelik tanısında kullanılan en önemli kan testidir.
CA 125 Testi Nedir? CA 125 Yüksekliği
Ca 125 testi, cancer antigen yani kanser antijeni anlamına gelen bir tümör belirteç testidir.Ca 125 testi yüksekliğinde tahlil sonuçları yüksek bulunan hastaların bir çoğu kanser korkusuyla panik olabilmektedir.Oysa…
Fekal Transferritin Testi Nedir?
Fekal transferritin; gaitada gizli kan testi ile beraber kullanılan bir tahlildir. Genellikle gastroenteroloji ve genel cerrahi uzmanları tarafından istenen bir tahlildir.
MCH ve MCHC Testi Nedir? Normal Değerleri Nedir?
MCH, hemoglobinin alyuvarlardaki  ortalama miktarıdır.MCHC ise hemoglobinin alyuvarlardaki ortalama konsantrasyonudur. Her ikisi de kan sayımı diğer adıyla da hemogram testinin parametreleri arasındadır.
Ferritinin Testi Nedir?
Ferritinin vücuttaki demir depoların göstergesidir.Ferritin testi ile de vücudumuzdaki demir depolarının dolu olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunur.
Dörtlü Tarama Testi Sonucu Nasıl Değerlendirilir?
Dörtlü tarama testi; gebeliğin 15 ile 20. haftalarında kadın doğum doktorlarınca istenen ve gebeliğin seyri açısından büyük öneme sahip son derece değerli bir tahlildir. Bu tahlil sonucuna göre amniyosentez…
İnsülin Direnci Tanısında HOMA Testi Nedir?
İnsülin Direnci Testi (HOMA testi), diyabet yani şeker hastalığının öncesi dönemde görülen insülin direncini ortaya koymada kullanılan bir tahlil yöntemidir. Bu tahlil temel olarak şeker hastalığı yönünden…
Alpha 1 Antitrypsin Phenotype Testi Nedir?
Alpha 1 Antitrypsin Phenotype karaciğer tarafından üretilip kana salgılanan bir protein türüdür.Bazı hastalıların ayırıcı tanısında doktorların istediği tahliller arasındadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com