Doğum Kaynaklı Perine Problemleri Nelerdir?

22.06.2017 11:43
Perine bölgesi; vajina ile makat arasındaki kısımdır
Doğum Kaynaklı Perine Problemleri Nelerdir?
A

Perine bölgesi; vajina ile makat arasındaki kısımdır. Doğum esnasında, bebeğin kafasının sıkışması durumlarında bu bölgede kesit açılarak doğum gerçekleştirilir.  Bu kesite epizyotomi adı verilir.

Eapizyotomi sonrasında şişlik ve ağrı görülebilir. Bu bölgeye buz uygulamak ve sıcak su banyo uygulamaları anneyi rahatlatacak yöntemlerdir.

Vajen etrafında ödem oluşmuş olabilir. Bazen bu ödemler dışta değil, içte oluşur.

Makatta hemoroidler de perinal bölgede oluşan bir diğer rahatsızlıktır. Bu durumda, gaita yumuşatıcı ilaçlar kullanılabilir, fazla ıkınmak doğru değildir.

Perinal bölge çok kolay enfeksiyon kapabileceği için, bol su ile temizliği yapılmalı ve olabildiğince bu bölgeye gaita teması engellenmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Erkeklerde Prostat Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı?
Prostat; erkeklerde, sidik torbasının alt kısmında bulunan, idrar atımında görevli, erişkin erkeklerde 18-20 gr ağırlığında bulunan iç salgı bezi olan bir keseciktir.
Alerjik Rinit Tanısında Cilt Testleri
Sevgili okurlar, Tahlil
Menopoz Neden Osteoporozu Getirir?
Menopoz; kadın üreme organlarının artık aktif yumurta üretmemesi neticesinde, adet görmemesi durumudur. Osteoporoz ise; kemiklerin gücünü kaybetmesi neticesinde kemik ağrılarının oluşması ve kolaylıkla…
Kemik İliği Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
Kemik iliği; kan hücrelerinin, insanın hayatı boyunca üretildiği yerdir. Kemik iliği, kök hücre bakımından zengindir. Yani üretilen her kan hücresi, farklılaşma ve ihtiyaç olan organa gönderilerek bu…
Bebeklerde Tortikolis Nedenleri
Tortikolis veya boyun eğriliği bebekler arasında yaygın bir hastalıktır.Bebeklerde de görülebilen bir hastalıktır.
Hipotiroidi Nedir?
Hipotiroidi bir tiroid bezi işlev bozukluğudur.Tiroid bezinin normal fonksiyonlarını yerine getirmeyip normalden az çalışması sonrası ortaya çıkan bir hastalıktır.Temel sebebi bağışıklık sistemindeki…
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Neden Olur?
Huzursuz bacak sendromu, özellikle bacakta görülen istemsiz hareketlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Nöroloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmalıdır.
Anksiyete Nedir?
Anksiyete, neden olmaksızın duyulan içsel korku ve tedirginlik hali olarak tanımlanabilir.Psikiyatrik bir hastalık tablosudur.Çoğunlukla tedaviyi gerektirir.
Ödem Nasıl Atılır?
Ödem, vücutta tutulan, biriken su anlamına gelir. Vücut bu fazlalığı bir şekilde atamaz ve hücreler arasında sıvı hacmi artar. Neticede, yüzükler parmağa girmez, ayakkabılar dar gelir, yüz ve dudaklar…
Fankoni Hastalığı Nedir? Tanısında Kullanılan Testler Nelerdir?
Fankoni genetik bozukluğunun görüldüğü bir hastalıktır.
Kısırlık ve Azospermi nedir?
Tıp dilinde azosperm, semende(meni suyu) hiç sperm olmamasına denilir. Tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.Tedavi edilmediğinde ise erkeklerde kısırlığa yol açan etkenlerden biridir.
Cushing Sendromu Nedir?
Cushing sendromu endokrin sistemlerini etkileyen metabolik bir hastalıktır. Endokrinoloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com