Ses Kısıklığı Neden ve Tedavisi

Yayın Tarihi : 2017/07/28 08:45 • Güncelleme Tarihi : 2023/07/25 07:29 •

Ses, insanın akciğerlerine doldurduğu havayı boşaltırken; ağız, diş, dil ve dudak konumunun yerleşmesinden dolayı, farklı tonlar çıkarmasıdır.

Ses Kısıklığı Neden ve Tedavisi

Ses kısılması ses tellerinin titremesinin engelleme anlamına gelir ve ana nedeni ses tellerindeki iltihaptır. Yüksek sesle şarkı söylemek veya futbol maçında sevdiğiniz takım için bağırmak ses tellerindeki iltihaba neden olur.
Üst solunum yolu enfeksiyonları, gece uyurken mide asidinin yemek borusu ve boğaza gelmesi, alerji, kuru hava ve sigara içmek ses kısılmasını tetiklerler.
Ses kısılma durumu 2 haftadan fazla sürerse, belli bir nedeni olmazsa, boyunda şişlik, boğazınızda konuşurken ağrı ve burunda yeşilimsi bir akıntı varsa bir kulak burun boğaz doktoruna gitmelisiniz.

Ses Telleri ve Fonksiyonu

Ses, insanın akciğerlerine doldurduğu havayı boşaltırken; ağız, diş, dil ve dudak konumunun yerleşmesinden dolayı, farklı tonlar çıkarmasıdır. Dolayısıyla ses bir titreşimdir ve bu titreşimin kuvveti, sesin yapısını belirler. Ancak ses telleri bölgesinde bir problem meydana gelmişse; bu alanda özellikle şişme veya iltihaplanma varsa, nefes çıkışı burayla tam temas yapamaz. Bu temas eksikliği de seslerin tam ve doğru çıkarılmasına engel olur. Dolayısıyla ses kısıklığı denen olay meydana gelir.

Ses Kısıklığı Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Ses kısıklığı genelde akuttur ve uygun şartlar sağlandığında çabuk iyileşir. Yani sesi çok yormak, üst üste birkaç gün ve uzun süreler, alışık olmadığınız halde konuşmalar yapmak, gün içinde uzun süre bağırarak konuşmak, soğuk içecek tüketmek suretiyle boğaz şişmesi yaşamak, üşütmek gibi durumlar buna örnektir. Bu durumda birkaç gün ılık besinlerle beslenmek, çok ve uzun konuşmamak, bağırmaktan ve sesini duyurmaktan kaçınmak gerekir. Bu şekilde ses kısıklığı ortalama 3 günde iyileşecektir.

Ses kısıklığı nadiren bir başka hastalığın habercisi olabilir. Özellikle boğazda meydana gelen nodüller, kistler, ses kısıklığına sebep gösterilebilir. Eğer bildiğiniz bir sebepten sesiniz kısılmamış ve dikkat etmenize rağmen bir hafta içinde iyileşmemişse doktora başvurmalısınız. Eğer tespit edilen bir hastalık varsa doktorunuz buna göre tedavi düzenleyecektir.

Ses kısıklığı bazen yapısaldır. Özellikle tonlamalarda tiz bir sese sahip olan bu kişiler, ses eğitimi dahi alsalar konuşma dilinde daima bu tını ile konuşurlar ve bu durum değişmez. Bu, kişinin tamamen doğuştan getirdiği; tıpkı ten rengi, saç şekli gibi kalıtsal bir özelliktir.


  

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?