Dünyada Başlıca Ölüm Nedenleri

07.03.2019 12:27 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Dünyada çok çeşitli insan ölüm sebepleri varken bunların sayı olarak çoğunluğu terör ve doğal afetler olarak bilinir. Ancak, ne yazık ki hastalıklar sebebiyle ölümler, tedavileri mümkün olduğu halde ihmalkarlıklar yüzünden daha fazladır.
Dünyada Başlıca Ölüm Nedenleri
A

Dünyada çok çeşitli insan ölüm sebepleri varken bunların sayı olarak çoğunluğu terör ve doğal afetler olarak bilinir. Ancak, ne yazık ki hastalıklar sebebiyle ölümler, tedavileri mümkün olduğu halde ihmalkarlıklar yüzünden daha fazladır.

Dünya ölüm sebepleri listesinin en başında % 32,3 oranla kalp ve damar hastalıkları vardır. Bu hastalıklar sigara ve alkol kullanılmayarak, sağlıklı beslenerek ve spor yaparak büyük oranda engellenebilecek bir hastalıktır.

Kanser; listenin % 16,3 lük kısmını oluşturarak ikinci sıraya yerleşir. Kanserden korunmak tam olarak çözülemese de, erken tanı ile bu hastalığı ölümle sonuçlanmadan bitirmek mümkündür. Bu sebeple gerekli rutin testler atlanmamalıdır.

Solunum yolu hastalıkları; dünya ölüm listesinde % 6,5 ile üçüncü sırada yer alır.

Diyabet; dünyada gittikçe yayılan ve hızlı yaşama zorunluluğundan ortaya çıkan fast food beslenmenin sebep olduğu bir artışla karşımıza çıkmaktadır. Dünyada ölüm oranının % 5,8 lik kısmını meydana getirir. Bu sebeple özellikle yeni nesili korumak adına, bu alışkanlıklardan vazgeçilmeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeye ve sporla takviye etmeye ihtiyaç vardır.

Alt solunum yolları enfeksiyonları; bu hastalıklar daha çok genetik olarak meydana geldiğinden engellemek pek mümkün değildir. Ancak teşhis edilip kontrol altına alındığında, yaşamı daha kaliteli kılacaktır ve ölümle neticelenme oranı azalacaktır. Alt solunum yolları enfeksiyonu dünya üzerinde ölümlerin % 4,4 ünü meydana getirmektedir.

Bunama; dünya üzerinde ölümlerin %4,4 ünü meydana getirir. Demansı engellemek mümkün olmasa da, ilerlemesi yavaşlatılabilir. Bunun için zihini aktive eden egzersizler; bulmaca çözmek, matematik işlemlerini zihinden yapmak, dil öğrenmek, ezber yapmak gibi aktiviteler planlanabilir.

Yenidoğan ölümleri; bebeğin dünyaya geldiği dönemden itibaren ilk dört haftalık yaşam süresidir. Bu dönemde beslenemeyen, doğum esnasında komplikasyon gerçekleşen veya genetik olarak problemi olan bebeklerin ölümü, dünya ölüm listesinde % 3,2 yi kapsar. Bu oran gelişmiş ülkelerde çok düşükken, özellikle fakir ve sağlık imkanları çok olmayan ülkelerde, nüfus azalmasının önemli bir sebebidir ve çok büyük oranda görülür.

İshalle başlayan hastalıklar da bu listede % 3 oranında ölüm sebebidir. İshal, özellikle vücut içinde bir şeylerin ters gittiğini gösteren, ilk uyarandır. Sebebi bulunmaz ve çözülmezse sonucu ölüm olabilmektedir.

Hastalıklar dışında trafik kazaları dünya ölümünün %2,5 inin kapsarken, sıralamanın en sonunu % 2,3 ile karaciğer hastalıkları alır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
MS (Multiple Skleroz) Hastalığının Başlangıç Belirtileri Nelerdir?
MS hastalığı  (Multiple Skleroz) merkezi sinir sisteminde oluşan nörolojik bir hastalıktır
Sedef Hastalığı Neden Olur?
Cildimiz 3-4 haftada bir kendini yenileyen bir yapıya sahiptir
Endometriozis Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?
Endometriozis; üreme çağı kadınlarında görülen, endometriumun farklı bölgelerde bulunmasından meydana gelen bir hastalıktır
Şiddetin Altında Yatan Bilinç
Şiddet, toplumun huzurunu kaçıran ve maalesef çok yaygın olan bir durumdur
Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?
Tıpta glokom adıyla bilinen göz tansiyonu aniden ortaya çıkabilen ve zamanla ilerleyen bir hastalıktır
Hamilelik Çatlakları Nasıl Oluşur? Nasıl Önlenir?
Hamilelik çatlakları; vücudun hızlı büyüyüp, derinin buna uyum sağlayamaması neticesinde, meydana gelen çiziklerdir
Skolyoz Çocuklarda Nasıl Fark Edilebilir?
Skolyoz: omurga eğriliği hastalığıdır
Solunum Yoluyla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir?
Hastalıkların çok çeşitli bulaşma yolları vardır
Peniste Mantar Hastalığı Nedir?
Mantar; hijyen eksikliğinden meydana gelen, kaşıntı yapan bir hastalıktır
Gebelik Şekeri Nedir?
Gebelik şekerinin tıp dilindeki adı; gestasyonel diyabettir
Kas Çekilmesi Nedir?
Vücudun istemli kasları olan çizgili vücut kasları aşırı zorlama veya yanlış kullanımdan dolayı zedelenebilir
Kanlı Akıntılar Kanser Habercisi Olabilir
Kanser; zararlı hücrelerin devamlı artarak, vücudun savunma sistemini alt eden bir hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com