Emziren Anne; Kendine İyi Bak!

22.01.2020 09:55 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Emzirmek; bir annenin yaşayabileceği en özel duygulardandır. Aylarca karnında taşıdığı bebeği dünya ile tanıştırırken; onu ürkütmeden, sakince, koruyarak ve bağlanarak alışmasını sağlar. Bunun en kolay ve en keyifli yanı ise emzirmektir. Emzirmek bu yönüyle hem anne, hem de bebek için mucizedir.
Emziren Anne; Kendine İyi Bak!
A

Emzirmek; bir annenin yaşayabileceği en özel duygulardandır. Aylarca karnında taşıdığı bebeği dünya ile tanıştırırken; onu ürkütmeden, sakince, koruyarak ve bağlanarak alışmasını sağlar. Bunun en kolay ve en keyifli yanı ise emzirmektir. Emzirmek bu yönüyle hem anne, hem de bebek için mucizevi bir besindir.

İki yaşına kadar devam edecek olan emzirme, anneden çok şey alır götürür. Özellikle doğumun ilk aylarında doğum kilosunu atmanın en kolay yoludur emzirme. Ancak anne kendine iyi bakmaz, özellikle beslenmesine dikkat etmezse maalesef zamanla kendinden sağlık eksildiğine şahit olur.

Anne memesinden gelen süt; vitamin ve mineral zenginidir. Annenin vücudunda bulunan maddelerin, bebeğe besin olarak aktarılması halidir. Ancak anne yeterince beslenmezse, depolamış olduğu besinler süte geçer ve bu da anne vücudunun vitamin ve mineral açısından fakirleşmesine sebep olur. Emziren annelere diyet önerilmemesinin sebebi de budur. Özellikle tek tip besin içeren diyetler, annenin pek çok yapı taşı eksikliği gelişimini ortaya koyar. Bu sebeple emzirme dönemi sonlanana kadar anne; hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için diyet yapmamalıdır.

Emziren anne iyi beslenmezse ne olur?

Süt, özellikle kalsiyum zengini bir besindir. Yani vücudunuz süt üretmek için kalsiyuma ihtiyaç duyar. Anne kalsiyumu dışardan almazsa, vücut süt yapımı için gerekli olan kalsiyumu kemiklerden sağlar. Böylece anne vücudunda bel, sırt ağrısı, özellikle bileklerde kolay incinme, diş ağrıları ve çürümeler görülebilir.

D vitamini; özellikle büyüme ve gelişme çağındaki bebeklerde en çok ihtiyaç duyulan besinlerdendir. Çünkü D vitamini; güçlü kemiklerin oluşumunu sağlar. Bu sebeple anne de bebeği kadar dikkatli olmalı, D vitamini kontrollerini yaptırmalı ve eğer gerekiyorsa takviye besin olarak almalıdır.

Vücutta meydana gelen vitamin ve mineral eksikliği; halsizlik, yorgunluk, uyku hissi gibi günlük hayatı aksatacak problemlere yol açar. Bu sebeple anne, devamlı vitamin ve mineral kaynakları tüketmelidir.

Sürekli yemek değil, besleyici yemek önemlidir.

Anne vitamin ve mineral eksiğini tamamlamalıdır ancak bu, sürekli birşeyler tüketmesi demek değildir. Az ve besleyici gıdalar tüketmesi, hem kilo almasını engelleyecek, hem de vücudun hem kendine hem bebeğe yetmesini sağlayacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hipofiz Bezinin Görevi Nedir? Ön ve Arka Hipofiz Bezinden Salgılanan Hormonlar Nelerdir?
Hipofiz bezi, kafatasımızda, gözlerimizin arkasında ve  burnumuzun üst kısmının arkasında bulunan bir bezdir
Kemiklerin Güçlenmesi İçin Tüketilmesi Gerekenler Nelerdir?
Vücudumuzda destek görevi yapan kemik dokumuzun genç yaşlardan itibaren güçlü ve sağlam kalmasını sağlamak oldukça önemlidir
Daha Genç Görünmenin Yolları Nelerdir?
Yaşınız ilerlesin ancak cildiniz değişmesin aynı kalsın mı istiyorsunuz? Evet bu herkesin ortak korkusudur
Nasır Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?
Yürümenin getirdiği bir sorun olan nasır toplumda oldukça yaygındır
Kilo Verememek 7 Nedene Bağlı Olabilir
Herkes zayıflamak için sporun ne kadar önemli olduğunun farkında ama buna rağmen bazıları için spor ekstra bir şeydir ve yavaş metabolizmasını hızlandırmak için herhangi bir şey yapmaz
E vitamini Kansere Karşı Birebir Etkilidir
Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre E vitamini prostat kanseri hücrelerini hayatta tutan enzimileri etkisiz hale getirerek kanserle mücadele eder
Gebelikte Annenin Cep Telefonu İle Konuşması Bebek İçin Zararlı mıdır?
Embriyonu  büyümesi dönemlerde sinir sisteminin şekillenmesi bebeğin sağlığı için çok önemlidir
Hafif (Light) Sigara Daha mı Masum?
Hafif yada light sigara olarak bilinen sigaralar ile normal olarak tanımlanan diğer sigaralar arasındaki en önemli farklılık içerdikleri katran ve nikotin miktarıdır
Az Yağlı Süt ve Süt Ürünleri Tüketmek, Yağ Atımını Arttırıyor
Doğru bir beslenme diyetinde vazgeçilmez olan süt ve süt ürünleri, ideal kilomuza ulaşmamız için de bize yardım ediyor
Göz Seyirmesi Nedir?
Göz seyirmesi sıkça rastlanan bir durumdur, hemen her kişide yaşamının belirli bir döneminde görülebilir
Kızlarda Adet (Regl ) Görme Kaç Yaşında Başlar?
Anne ve babalar kızlarının ilk olarak ne zaman göreceğini sıklıkla merak etmektedirler
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com