Endokrinoloji Çalışma Alanı Nedir?

18.03.2016 01:55 | Güncelleme: 04.04.2021 10:35 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Vücudun hormonel işleyişini ve görülen aksaklıkları inceleyerek tedavi eden sağlık bilimi endokrinoloji olarak isimlendirilmektedir
Endokrinoloji Çalışma Alanı Nedir?
A

Vücudun hormonal işleyişini ve görülen aksaklıkları inceleyerek tedavi eden sağlık bilimi endokrinoloji olarak isimlendirilmektedir. Oldukça geniş bir çalışma alanı vardır. Beynin hormon salınımı ile ilgili bölümü ve tiroid gibi organlar bu alanın en çok incelediği yapılardır.

Hormon Nedir?

Hormon, vücudun iç dengesinin sağlanması için; belli organlar tarafından, belli vakitlerde salgılanan ve kan dolaşımı ile ilgili organa taşınarak burada görevini yapan organik bileşiklerdir. örneğin; kadında adet döneminin başlamasından, erkekte sperm salgılanmasına kadar her aşama, hormonların kontrolündedir. Bunların dışında; büyüme, cinsel gelişme, kan şekeri düzenleme, böbrek üstü bezi salgıları, korku ve heyecan tepkilerinin ortaya konması, doğum, süt salgılayarak emzirmenin gerçekleşmesi gibi pek çok hayati düzen, yine hormonlar kontrolünde gerçekleşmektedir.

Bu sebeplerle vücudun doğru işleyişi için hormonlar hayati öneme sahip diyebiliriz. Enrokrinoloji bölümü, tam olarak hormonların yapı ve işlevleriyle ilgilenmektedir. Yani hormonların üretilmesinde, salgılanmasında veya kullanılmasında bir problem varsa kesinlikle bu durum endokrinoloji bölümünün uzmanlık alanıdır. 

Hormonların Bozulması Ne Demektir?

Hormonal bozukluklukların iki şekli vardır. 

Ya vücutta hormon sentezlenemiyordur, ya da sentezlenen hormon, ilgili organ tarafından tanınmıyordur. 

Hormon salgısının kontrolü beyindedir. Beyin, ilgili organa, ilgili hormonu salgılaması emrini verir. Ancak bu bağlantıda bir kopukluk oluyorsa ilgili organ, emri algılayamaz ve hormon üretemez. Haliyle çalışması gereken organda hormonu algılamadığından çalışmaz ve aksaklıklar görülür. Bu durumda ilaç takviyeleri verilerek suni olarak hormonun salgılanması ve ilgili organın çalışması kontrol edilmiş olur. 

İlgili organ, hormonu tanımıyor ve tepki göstermiyor olabilir. Bu durumda hormon kusursuz olarak salgılanır. Ancak organ bu hormonu tanıyamadığı için çalışmaz ve tepki göstermez. İşte bu durumda hormonun etki etmesi gereken organın tedaviye ihtiyacı vardır. Kafanızı Rahatlatacak Doğal Yöntemler Nelerdir?
Çoğu insan kimi zaman hiçbir şey düşünmemek, sıkıntılarını unutmak, kafasını boşaltmak istiyor
Öğrenciler Nasıl Ders Çalışmalı?
En az öğrenciler kadar anne babaları da heyecanlandıran eğitim öğretim yılında, çocukların başarısını arttırmak için anne babaya da büyük görev düşüyor
Yeni Dönem Teknolojisi Fiziksel Olarak Değişime Sebep Oluyor mu?
Teknolojinin gelişmesi pek çok cihazın kullanımını da değiştirdi
Menopoz Sürecinde Östrojen ve Ateş Basması
Menopoz süreci, belirli bir yaşa ulaşmış kadınlarda görülen ve artık her ay görülen regl döngüsünün sonlandığı dönemdir
Baş Parmak ve Genetik
Çoğu zaman farkına varmadığımız bazı vücut özelliklerimiz, genetiğimiz hakkında bilgi verir
Vücut Sıcaklığı Nasıl Değerlendirilir ?
Vücut sıcaklığı ilk yardım durumunda en doğru şekilde koltuk altından uygun bir cihaz yardımı ile ölçülür
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com