Gaitada (dışkıda) Nişasta Neden Görülür?

26.12.2017 03:58 | Güncelleme: 28.01.2021 09:47 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Yetişkinlerde normalde dışkıda sindirilmemiş nişasta yer almaz. Gaita tahlilinde nişasta görülmesi normal bir durum değildir.
Gaitada (dışkıda) Nişasta Neden Görülür?
A

Nişasta, insan beslenmesinde yer alan, ancak bitkilerde yapısal olan bir maddedir. Özellikle patateste, pirinçte nişasta, günlük hayatta bildiğimiz nişastalardır ki, nişasta unu da mutfaklarda sıklıkla kullanılır. Nişastayı insanlar tüketse de, onu parçalayarak yapıtaşına yani glikoza dönüştürür ve bu şekilde kullanılır. Haliyle nişastanın yapısı değişip artık glikoz formatına döndüğünden, dışkılamada nişasta görmeyi beklemeyiz. Çünkü nişastayı glikoza dönüştürme işi, ağızda başlamış olur. 

Sindirim sisteminde nişasta en kolay sindirime uğrayan besinlerden biridir. Ancak tüketim miktarına dikkat etmek gerekir. Her besinde olduğu gibi, nişastalı gıdalar da yeterince tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Nişasta Gaitada Neden Çıkar?

Yetişkinlerde normalde dışkıda sindirilmemiş nişasta yer almaz. Fakat nişastadan  zengin bir diyetle beslenmeye bağlı olarak sindirilmemiş nişasta görülebilir. Çünkü kişi yüksek oranda nişasta tüketiyordur ve vücut bunu glikoza dönüştürmekte yetersiz kalıyordur. Bu sebeple gaitada nişasta bir atık gibi değerlendiriliyor ve dışkı ile atılıyor. Çünkü kalın bağırsakta sindirim yoktur ve nişasta emilemez. Bu durumda gaitada nişasta bulgusu korkutmamalıdır. 

Nişasta Neden Tüketilir?

Nişasta gıda yoluyla insan vücuduna girmektedir. Bu da bitkisel gıdalar, lif ve selülüz içeren besinlerin tüketilmesiyle olur. Bu besinler özellikle diyet aşamasındayken önerilir. Bu sayede bitkilerden gerekli vitamin ve mineral desteği sağlanırken; aynı zamanda daha hafif gıdalar olduğundan daha kolay sindirim amacı da güder. Bu sebeple doktorunuzun kontrolünde, gaitada nişasta çıksa dahi, tüketiminde bir sakınca yoktur. Ancak doktorunuz uygun gördüğü takdirde miktarını kısıtlayabilir veya başka besinlere yönlendirebilir. 

Nişasta insan vücudunda  ağızda amilaz denilen bir enzim aracılığı ile parçalanır. Amilaz, tükürükte doğal olarak bulunur. Yani tükürük salgılayabilen her insan, nişastayı sindirebilir ve enerji kaynağı olarak kullanabilir. Bu şekilde alınan nişasta dışkıya geçebilir.RF Testi Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?
RF genel olarak romatizmal hastalıkların varlığını araştırmak için uygulanan bir kan tahlilidir.
Yüksek Tansiyon Hastalarında Yapılan Tahliller
Yüksek tansiyonu (Hipertansiyonu)  olan hastalardan doktorlar çeşitli tahliller isterler.Tahlillere göre  yüksek tansiyonun sebepleri ortaya koyulabilir.
Gut Hastalığı ve Tanısında Kullanılan Ürik Asit Testi Nedir?
  Gut Hastalığı bazı eklemlerde ağrı, duyarlılık, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı ile ani olarak gelişen, şiddetli ataklarla seyreden bir hastalıktır. Ürik asit testi, gut hastalığı tanı ve…
Kolon Transit Marker Ne İçin Kullanılır?
Kolon Transit Marker kabızlığın organik bir sebeple olmadığı anlaşılan hastalara uygulanan bir tahlil yöntemidir.
Transaminazlar Hangi Durumlarda Artar?
Transaminazlar; karaciğer hücrelerinde bulunan, karaciğer hasarında dışa sızan enzimlerdir. Bu grupta yer alan enzimler özellikle karaciğer hastalıklarının tanı ve takibinde sıklıkla kullanılan…
Direkt ve İndirekt Bilirubin Nedir?
Dolaşıma katılan kan hücrelerinin 120 günlük ömürleri vardır.Bu hücrelerin parçalanması sonrası ise bilirübin maddesi açığa çıkar.
Epilepsi Tedavisinde Wada Testi Nedir?
Wada testi, ilaçla tedavide tam başarı sağlanamayan sara (epilepsi ) hastalarında epilepsi tedavisinde cerrahi seçenekler düşünüldüğünde değerlendirme amaçlı…
Akciğer Kanseri ve KOAH Hastalığı Erken Tanısında Yeni Yöntem
Her hastalıkta olduğu gibi; akciğer kanseri ve KOAH'ta da erken teşhis çok önemlidir.Akciğer kanseri ve KOAH Hastalığı erken tanısında kullanılan yeni yöntemler de geliştirilmektedir.
Vardiyalı Çalışma Kanser Riskini Artırıyor
Kanser ve uyku düzeni bozukluğu arasında bir ilişki olup olmadığı sıklıkla merak edilen bir konudur. Özellikle gece ve vardiyalı çalışan işçilerin kanser yönünden riskli…
İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Belirtileri ve İnsülin Direnci Tanı Testleri
Merhabalar, bu makalemizde insülin direncinin ne olduğu, ne zaman ortaya çıktığı, belirtileri, testleri ve tedavisi hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.
Erkeklerde Kısırlık Tanısına Yardımcı Olan Tahliller Nelerdir?
Erkeklerde kısırlığa çevresel veya genetik etkiler sonucu yapı bozuklukları sebep olabileceği gibi, aşırı sıcak veya kimyasala maruz kalma sebebiyle spermlerin dölleme yetisini kaybetmesi…
Tahliller Neden Yapılır?
Tahlil; analiz etmek, ayrıştırmak anlamındadır. Tıbbi tahliller de hastalıkların tanısı, takibi ve taramalarında baş vuurlan tanı yöntemleridir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com