Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

22.06.2018 08:00
  Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi,havaların sıcak gitmesi,sahur ve iftar arasındaki sürenin oldukça uzun olması bu yıl biraz daha dikkatli olmamızı gerektirmektedir
Ramazanda Nasıl Beslenmeli?
A

  Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi,havaların sıcak gitmesi,sahur ve iftar arasındaki sürenin oldukça uzun olması bu yıl biraz daha dikkatli olmamızı gerektirmektedir.
  Ramazanda beslenme alışkanlıklarında ve yaşam biçiminde değişiklikler meydana geldiğinden ve öğün sayısı da ikiye indiğinden daha hafif menüler hazırlayarak sağlıklı bir ramazan ayı geçirebilirsiniz. Ramazan ayında uzun süre aç kalınması;sahura kalkmadan akşam yemeği ile oruç tutulması vücudumuzda bazı değişikliklere neden olmaktadır. Bunun sonucunda kabızlık , midede yanmalar,baş dönmesi,kan şekerinde düşmeler görülebilmektedir.Bu nedenle kronik hastalığı olan kişilerde,çocuk ve adelösanlarda, gebe ve emzikli olanlarda ,sporcularda risk yaratabilir.
   Yeterli ve dengeli bir beslenmenin sürdürülebilmesi için en az 3 öğün tamamlanmalı ve sahur öğünü kesinlikle atlanmamalıdır. Sahur ve iftarda ana öğünler ve iftardan sonra belirli aralıklarla ara öğünler yapılmalıdır.Günde ortalama 2-2.5 litre su ile birlikte sıvı ihtiyacını karşılayan ayran (tuzlı olmamak koşulu ile) taze sıkılmış meyve suyu ve soda (kişilerin uygunluk durumuna göre) tüketilmelidir.Bol kuru meyvelerle hazırlanmış kompostolar da sıvı ihtiyacını yerine koyabilmek için iftar sofraların da bulunmalıdır.
    İftardan sonra yenilecek akşam yemeğini takiben 1 veya 2 saat sonra mutlaka süresi en az yarım saat olan yürüyüşler yapılmalıdır.Bu yürüyüşler metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacaktır.Ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. İftarda, baklava,şekerpare gibi aşırı şuruplu ve yağlı hamur tatlıları yerine sütlaç,muhallebi gibi sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.Yemekler çok iyi çiğnenmeli,yavaş yavaş yenmeli porsiyonlar küçük tutulmalıdır.
  Kızartılmış besinlerden uzak durulmalı;ızgara,haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih  edilmelidir.Yemeklerde lif oranı yüksek besinler,ara öğünlerde taze meyveler tercihler arasında olmalıdır. İftar sırasında yemekle birlikte çay ve kahve içilmemelidir.  Bu içecekler yemeklerden en az yarım saat sonra tercih edilmeli ve çay açık olarak tüketilmelidir.Yemeklerle birlikte değil de yemeklerden sonra bu tür içeceklerin tüketilmesi demir emilimi açısından önemlidir.Bu tür içecekler yemekle birlikte tüketildiğinde demir emilimine engel olabilmektedirler.
   Uzun süre açlıktan sonra iftara mümkünse çorba ile başlanmalı 5-10 dk ara verilmeli ve sonra ana yemeğe devam edilmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 02.12.2010 08:08

Sayın Haney Hanım,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Muharrem ayı geliyor,nasıl beslenmeliyiz.Nelere dikkat etmeliyiz.

Tahlil.Com | 16.12.2010 12:53
Değerli Tahlil.com okuyucumuz,sorunuzda haklısınız.Oruç ayında beslenme kurallarını açık olarak belirtmiştim.Aynı esaslar Muharrem ayı için de geçerlidir.Teşekkürler.
| 23.08.2010 07:24

Ellerinize sağlık.Çok faydalı bilgiler vermişsiniz.

Uyurken Ani İrkilme Nedir?
Uykuya dalma, bilimsel olarak pek çok çalışmaya konu olmuş ve üzerinde çok çeşitli fikirler ortaya atılıp uygulamalar yapılmıştır
Ramazan Kapıda Su İçmeye Başlayın
Su içmenin bilinen pek çok faydasından birkaçını sayalım;tok tutar,organların sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlar,vücuda dinçlik verir,psikolojik hastalıklardan korur,hastalıkları vücuttan hızla uzaklaştırır
Renkler Neyi İfade Eder?
Renkler sadece yansıma değildir
Organlar Şeffaflaşıyor
Biyoloğun rüyası; organların ve dokuların rahat gözlemlenmesi için, organlara şeffaflık sağlamak hayalidir
Boğaz Ağrısında Nane Limon
Boğaz enfeksiyonu dönem dönem sık görülen bir hastalıktır
Diyetle Zayıflamaya Müzik Desteği
Yaz geldikçe zayıflama telaşı iyiden iyiye sarmış durumda özellikle bayanları
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com