Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Gebelik Testi Test Yapılır?

25.07.2018 10:22 | Güncelleme: 29.01.2019 05:39 | Yazar: Dr. Cem Argun
Gebelik testleri kanda ve idrarda yapılır.Gebelik testlerinin yapılmasında temel kriter ise beklenen adet tarihinde gecikme olmasıdır. Adet gecikmesi sürecinde yapılan gebelik testleri çok daha sağlıklı sonuç verir. Kanda yapılan gebelik testlerinde damardan alınan kanda Beta HCG hormonu bakılır.Beta HCG değerine göre ise gebelik tanısı koyulur.İdrar örneğinden yapılan testlerde de Beta HCG hormonu araştırılır.İdrara batırılan çubukta bulunan çizgilerdeki renk değişiklikleri değerlendirilerek gebelik tanısı koyulur.
Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Gebelik Testi Test Yapılır?
A

Gebelik Testi Nedir?

Hamilelik sonrası 4 günü geçmiş döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılar.Bu HCG hormonuna insan koryon gonadotropini adı da verilir. Hamilelik sonrası salgılanmaya başlanan HCG hormonu anne adayının vücuduna yayılır.

Önce kanda bulunan HCG daha sonra idrara da geçer. Bu nedenle gebelik testleri kanda yapılabildiği gibi idrardan da yapılabilmektedir.
İster idrarda isterse kanda yapılsın gebelik testlerinin temel mantığı gebelik olduğunda salgılanan Beta HCG hormonunun saptanması esasına dayanır.
İdrar ve kanda yapılan gebelik testleri ile ilgili bilgileri okurlarımızla paylaşalım.
İdrar örneğinin alınması kan alınmasından daha kolay ve pratik olduğundan evde yapılan gebelik testleri idrardan yapılmaktadır.
Burada önemli olan sabah ilk idrardan yapılan gebelik testinin güvenilirliğinin daha yüksek olduğunun bilinmesidir.
İdrar verilerek yapılan gebelik testlerinin temel prensibi HCG hormunu ile HCG antikoru arasında oluşan reaksiyonun tespit edilmesi esasına dayanmaktadır.
Gebelik testi esnasında ilk reaksiyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için ikinci bir reaksiyona ihtiyaç vardır. Bu da bir renk değişimi varlığının incelenmesiyle ortaya konur. Evde yapılan ve eczanelerde kolaylıkla bulunabilen idrar gebelik testleri bu şekilde sonuç vermektedir. İdrardan yapılan gebelik testlerinde idrara batırılan çubukda ( stripte) çift çizgi görülmesi gebelik varlığını işaret eder.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İdrarda gebelik testi genellikle ev koşullarında yapılmaktadır.Evde gebelik testi yapan anne adayları sabah ilk idrarlarını temiz bir kaba yapmalı ve gebelik testi ile idrarlarını temas ettirdikten sonra, renk değişimini gösteren bir çizginin varlığını tespit ederek gebe olup olmadıklarını anlamaktadırlar. 

Burada unutulmaması gereken bir nokta da ,özellikle gebeliğin ilk günlerinde bazı gebelik testleri negatif sonuç verebilir. Bu gibi durumlarda gebelik belirtileri ve adet görmeme olayı da devam ediyorsa bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Kadın Doğum uzmanı gerekirse kan testi ve ultrason gibi yöntemlerle gebelik yönünden incelemeler yapabilir.Aynı şekilde gebelik testi pozitif ise de ileri tetkik ve inceleme için de bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır.

İdrarda gebelik testi için detaylı bilgi almak için tıklayınız....

Kanda gebelik testi için ise Beta HCG testi kullanılmaktadır. Beta HCG değerlerine göre anne adayının hamile olup olmadığı hakkında ön tanı koyulmaktadir.Kanda Beta HCG test sonucu 6 mlU/ml üstü değerlerde çıktığında doktora test sonucu gebelik yönünden bilgi vermektedir.
Doktorlar çoğunlukla ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görülmesi sonrası kesin gebelik tenısını koymaktadır.Sadece Beta HCG değerinin 5 mlU/ml üstü olması ile kesin gebelik tanısı koyulması her zaman doğru olmayabilir.Kimyasal gebelik, dış gebelik gibi sağlıksız gebelikler de yüksek çıkan Beta HCG değerleri doğru bilgi vermeyebilir.

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Kanda gebelik testi hemen her sağlık merkezinde yapılan kolaylıkla yapılan bir kan testidir.Damardan alınan kan örneğinin alınan numuneden ortalama 1 saat için çalışılıp sonuçlanmaktadır.Kanda Beta HCG testi için ön bir hazırlık yapmaya veya aç olmaya gerek yoktur.Günün her saati kan örneğinindan alınan numuneyle test çalışılabilmektedir.

Kanda Beta HCG testi için detaylı bilgi almak için tıklayınız...

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır? 

Hamilelik şüphesinde her anne adayı gebelik testi yaptırmayı aklından geçirir peki gebelik testi ne zaman ve nasıl yapılmalıdır?
Evde yapılan gebelik testleri adetin gecikmesinden sonraki 3-4 gün  sonrasında yapılırsa anlamlı sonuçlar verebilir.Ancak 1 haftalık gecikmeye kadar da beklenebilir.
Özellikle adetin gecikmesinden 3 ile 5 gün sonrasında evde yapılan gebelik testleri usulüne uygun yapıldığı takdirde % 90 ve üstü doğru sonuç vermektedir. İdrarda gebelik testi, hastanede, laboratuvarda,  klinikte veya doktor nezaretinde de yapılabilir.

Bunun için de ideal olan ortalama 1 haftalık bir adet gecikmesi varlığıdır.
Doktolar  tarafından genellikle kanda yapılan Beta HCG gebelik testleri istenir. Hızlı ve kesin sonuç verdiğinden, Beta HCG testi oldukça güvenilirdir. Bu test evde yapılmaz.Ancak sağlık bakanlığınca ruhsatlandırılmış laboratuvarlar, tıp merkezleri ve hastanelerde uygulanmalıdır.
Hamile olmayan bir kadında kandaki Beta HCG seviyesi 0-5 mIU/ml’dir.
Beta HCG değerinin 6 mIU/ml’dir dan yüksek olması gebeliği düşündürmektedir.
Kanda Beta HCG değerlerinin yorumlanmasında tıbbi olarak GRİ ZON adıverilen ara değerler de hesaba katılmalıdır.

6 mIU/ml ile 24 mIU/ml arası çıkan Beta HCG değerleri her ne kadar gebelik tanısı için önemli bilgi verse de gri zon içinde olduğundan yani ara değerde bulunduğundan tercihen 2 gün sonra yapılan ikinci bir Beta HCG gebelik testi ile mutlaka doğrulanmalıdır.
İlk testi takiben ikinci günde yapılan Beta HCG testinde bu değerin katlanarak artması gebelik tanısını çok daha değerli kılacaktır.
25 mIU/ml ve üstü Beta HCG değerleri ise kuvvetle muhtemel gebelik anlamına gelmektedir. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta ise gebelik testinin ardından mutlak gebelik teşhisi için bir kadın doğum uzmanı veya radyoloji uzmanı tarafından ultrason muayenesi yapılmasıdır. Yapılacak ultrason muayenesinde de gebelik kesesinin izlenmesi durumunda tam anlamıyla sağlıklı bir gebelik tanısı koyulur.

Beta HCG değerine göre yaklaşık gebelik haftasını öğrenmek için tıklayınız....

Gebematik uygulamamızı kullanarak Beta HCG değerinizi girerek gebe olup olmadığınızı hemen öğrenmek için tıklayınız.... 

Dış Gebelik ve Gebelik Testleri

Dış gebelik,döllenmiş yumurtanın fallop tüpünde ya da rahim dışında bir yerde gelişmeye başladığı gebelik durumudur.Dış gebelikte , idrarla yapılan gebelik testleri negatif olabilmesine rağmen kadında tüm gebelik belirtileri görülebilir.Dış gebelikte kanla yapılan gebelik testleri daha hassastır ve gebeliği teşhis edebilir. Dış gebelik potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olduğu için kanda yapılan Beta HCG testleri annenin sağlığı için çok önemlidir.

Kimyasal Gebelik ve Gebelik testleri

Kimyasal gebelik de sağlıklı bir gebelik değildir.Kimyasal gebelik durumunda kanda Beta HCG değeri yüksek çıkabilir.Ancak ileriki günlerde Beta HCG değerlerinde istenen yükselme olmaz ve gebelik kesesi de görülmez.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

acill | 31.08.2018 06:48

Mrb 7 agustosta sürtünerek ilişki yaşadım boşalma olmadı 28inde tam adet tarihimde kahverengi pembe gibi leke geldi daha sonra kanamaya döndü ilk 2 gün normal pıhtı şeklinde geldi 4. Gün leke şeklinde bitti üstüne görme olabilir mi korkuyorum yardimci olurmusunuz idrarda testi ne zaman yapsam kesin sonuç verir bugün bitti adetim tskrler

Tahlil.Com | 05.09.2018 10:28

Üstüne görme kadınlar tarafından sıklıkla  merak edilip araştırılan ancak çoğunlukla da iyi bilinmeyen bir konudur.Ne yazık ki bu konuda internet ortamında bir çok yanlış bilgi de bulunmaktadır.
Öncelikle size şu konuyu belirtmeliyiz.Üstüne görme vajinal bir kanama olup nadiren görülen bir durumdur.Kadınlar arasında yerleşme kanaması olarak da bilinir.
Üstüne görme gebe olan kadınlarda görülür.Sıklıkla adet kanaması ile  de karıştırıldığından oldukça merak edilmektedir
Üstüne görmeyi adet kanaması ile ayırt etmek çok kolaydır.
Adet kanamasını hamile olmayan kadınlar görürken üstüne görme olarak da bilinen yerleşme kanamasını gebe olan kadınlar görür.Böyle bir şüphe olduğunda kanamanın adet kanaması olup olmadığını anlamak için basit bir gebelik testi yapılması yeterlidir.
Kanama adet kanamasıysa gebelik testi negatif, üstüne görme ise gebelik testi pozitif olacaktır.
Ayrıca üstüne görme kanaması  normal adet kanamasından çok daha hafiftir, kanama miktarı azdır ve kanama daha  düzensizdir.
Adet kanaması daha çok miktarda kanama ile seyretmektedir.  

Aşağıdaki yazımızda üstüne görme ile adet kanaması arasındaki farkları öğrenebilirsiniz.Ayrıca üstüne görmenin ne olduğu ve nasıl bir kanama olduğuna dair de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Üstüne görme adet kanamasından nasıl ayırt edilir?

sudexoa | 17.08.2018 05:27

İdrar testi 35 gün sonra ilişkiden doğru sonuö verir mi adetim düzensiz o sebeple adet gecikmesinden sonrasını anlayamıyorum

Tahlil.Com | 18.08.2018 10:27
Adet gecikmesi sonrası yaptığınız test negatif çıkarsa gebelik olmadığı yönünden bilgi verecektir.
| 12.07.2017 05:19

adetimin bittiği gün eşimle birlikte olduk. 3 gün geçti. test yapmak için yeterli bir süremidir. ne zaman yapsam doğru sonucu alırım. teşekkür ederim.

Tahlil.Com | 21.10.2010 03:51
Öncelikle size adet dönemi ile ilgili kısa bir bilgi vermem gerekli.Adet sonrası öncelikle gebelik için sizin bir yumurta oluşturmanız gerekiyor.Adetinizin ne kadar sürdüğünü bilemiyorum,ama bu kadar kısa sürede yumurta oluşması pek mümkün değil.Kaldı ki diyelim yumurta oluştu,ve ilişki sonrası eşinizin spermiyle hamile kalsınız.Kan testlerinde bunun görülmesi de en az 2-3 haftalık bir süre alır.Bütün bunlardan sonra ilişki sonrası bu kadar kısa sürede test yaptırmanın ne kadar anlamsız olduğunu umarım size açıklayabilmişimdir.Lütfen şunu unutmayın gebelik testi yaptırmak için mutlaka adetinizde bir gecikme olmasını bekleyin,ancak böyle durumlarda yaptırın.
mıraa | 05.11.2016 04:32

Merhaba temmuzda surtunme yolu ilski oldu bosaldi camasirmda islaklik var agustos eylülde adeet kanamasi oldu evde test yaptm negatif cikti ekim adeti 2 gn erken geldi az surdu kilo alimi ve hamilelik belirtileri var hamilemiyim.ltfen cevap verin

Tahlil.Com | 22.01.2017 09:11

Cinsel birlikteliğin  ardından  adet görülmüş olması  hamilelik mümkün olmadığını gösteren bir bulgudur.
Gebelik ihtimali yoktur bu durumda.
Zaten gebelik testi sonucunuz da negatif çıkmış.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında daha ayrıntılı  bilgi almak ister ve bu konuda yazılarımız ile verdiğimiz cevapları okumak isterseniz tıklayınız....
Dicle Oguzkaya | 16.06.2016 06:53

Merhaba kaç gunde Beta HCG kan testi sonucu çikar ve iliskiden kaç hafta sonra yapilmali ?

Tahlil.Com | 19.06.2016 11:53
Kısa sürede neticelenen bir testtir. Regl gecikmesinin bir haftayı aşması durumunda yapılacak Beta HCG testleri çok daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Detaylı bilgi için tıklayın.  
elif | 20.05.2016 05:02

Merhaba, surtunme ile iliskiye girdik klitorise bosalma oldu hemen sildim ve 3 saat sonra ella ictim.Son adetim 8 nisan 14 nisanda bitti 17 nisanda iliski oldu. 6 mayista beta hcg <1.2 cikti negatif. 5 cm kist mevcut. Hamile olma olasiligim var mi?

Tahlil.Com | 21.05.2016 09:06
Hamilelik şüphesi yönünden yapılan Beta HCG testi sonucunu inceledik.Test sonucu hamilelik olmadığı yönünde bilgi veriyor.

Gebelik testi olarak kullanılan Beta HCG ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve Beta HCG ile ilgili benzer 
sorulmuş diğer sorular ve uzmanlarımızca verilmiş cevapları okumak için  tıklayınız...


Kanda Beta HCG  testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....

mironn | 04.01.2016 07:30

Merhabalar yaklaşık 2 hafta önce erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ancak içime boşalmadı bende şu sıralar kendimde bazı fizyolojik farklılıklar görüyorum örneğin adet günüme 4-5 gün olmasına rağmen bugün kahverengi bir akıntım oldu sizce hamile miyim?

Tahlil.Com | 05.01.2016 11:25
Adet öncesi lekelenme olağan bir durumdur. Adet gecikmesi bir haftadan fazla yaşanırsa gebelik testi yaptırılabilir. 
pelsin--1993 | 20.09.2015 09:54

erkek arkadaşmla bu ayın 8in de birlikte olduk prezervatif kullanmadı ama içimede boşalmadı.2-3 kere tekrarlandı ilişki üst üste.ertesi gün hapı aldm garanti için. Aldıktan sonra akşamı az kan geldi leke halinde. Ve adetim 5 gün gecikti hamilemiyim:(

Tahlil.Com | 21.09.2015 10:08
Gebelik tahlili yaptırmanızda fayda var.
rojdahrsi95 | 15.09.2015 09:20

Erkek arkadasimla tam birleşme olmadan iç camasirim ve pijamam vardı onda birsey yoktu bende ıslaklik vardı ve erkek arkadaşım arkama boşaldı ilişkiden 16 gün sonra beta hcg yaptim sonuç:5.0 ref min:0 ref max:5 bendeki ıslaklik tan meni geçer mi?

Tahlil.Com | 16.09.2015 08:58
Kıyafetler üzerinden hamileliğin oluşma ihtimali neredeyse imkansızdır. O nedenle sakince regl olmayı beklemenizi öneriyoruz. 
melike_91 | 18.04.2015 03:56

Merhaba benim 8gün dür gecıktı bugün test yaptım negative sonuca normal adet günümden 8gün önce cok acık bi kanama oldu yani pembe bi renkte bu neden ola bilir. Ben Almanya'da yasıyorum doktorum cok ters biri hemende ona gitmek istemiyorum.. Kizima hamileykende bi hafta sonra test Negativ çıkmıştı

Tahlil.Com | 20.04.2015 02:12

Adetinizde 8 günlük gecikme sonrası negatif çıkan test sonrası hamilelikten pek söz edemeyiz.
Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olan bir durum değildir.
Kadınlarda adet gecikmesinin bir çok sebebi olabilir.
Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.


Adetinizde gecikme devam ederse kadın doğum doktoruna muayene olmanız en doğru yaklaşım olacaktır.


DAHA FAZLA GÖSTER
AİDS (HIV) ELİSA Testleri Ne Zaman Sonuç Verir? HIV Şüphesinde En Hızlı Tanı Testi Nedir?
Şüpheli cinsel ilişki sonrası AİDS (HIV)  korkusu nedeniyle ELİSA testi yaptıran veya yaptırmak isteyenler AİDS (HIV) ELİSA Testlerinin ne zaman sonuç verdiğini ve HIV şüphesinde…
PET/CT Testi Nedir?
Pet CT, tahlil yöntemi günümüzde giderak daha da sık tercih edilmektedir.
Kısırlık Sorunu Yaşayan Erkeklerden İstenen 5 Tahlil
Çocuğu olmayan çiftlere bunun nedenlerine yönelik çeşitli tahliller yapılmaktadır. Bu tahlilleri erkeklerden genellikle üroloji doktorları istemektedir. Doktorlarca kısırlık…
Lökosit Yüksekliği Nedir?
Lökosit, vücudun beyaz kan hücrelerinden bir tanesidir.Kanda lökosit yüksekliği de özellikle kan sayımı tahlillerinde çıktığında sebebi merak edilen bir durumdur.
Bebekler İçin Yapılması Gereken 4 Önemli Tahlil Nedir?
Bebeklerimizin sağlığı ve önceden tanı konulabilen hastalıkların teşhisi için 4 önemli tahlilden bahsetmek istiyoruz.
Yüz Felci ve Tanısında Kullanılan Tahliller
Yüzde seğirme, güçsüzlük veya hareketsizlik yüz sinirini ilgilendiren bir hastalığın bulgularıdır.Doktorlar yüz felci tanısında bir takım tahliller isteyebilir.Bu…
Batı Nil Virusu (West Nil Fever) (WNF) Türkiye'de
Gün geçmiyor ki,sağlığımızı tehdit eden bir virus veya bakteri ortaya çıkmasın. Batı Nil Virüsü vakaları Türkiye'de de görülmeye başlandı.Batı Nil Virüsü…
Tahlil.com Hakkında Görüşlerinizi Bize Yazar mısınız?
Tahliller ve tahlil yorumlanmasına dair ilk ve tek sağlık sitesi olan Tahlil.com hakkında olumlu ve olumsuz görüşlerinizi bekliyoruz.
Hamile Olduğumu Kaç Günde Anlarım?
Korunmasız cinsel ilişki sonrası hamile kalınıp kalınmadığı sıklıkla merak edilen bir konudur. Korunmasız ilişki sonrası kadınlar hamile olup olmadıklarını merak eder.Hamile olduğunu kaç günde…
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?
PGT; tüp bebek yöntemiyle oluşturulan embriyonun kromozomal olarak yapı ve sayı bakımından incelenmesidir.
Kanda Bakılan Down Sendromu Testi
Down sendromu genetik bir hastalıktır.Down swndromu tanısında çeşitli testler kullanılmaktadır.
IVP (Damardan Boya ile İdrar Röntgen) Nedir?
İdrar yollarının görüntülenmesinde kullanılan bir yöntem olan IVP'nin açıklaması damardan boya ile idrar röntgenidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com